Data modyfikacji:

Ogrodzenie tymczasowe: jakie tanie ogrodzenie wybrać?

ogrodzenie tymczasowe
Jakie są proste sposoby na najtańsze ogrodzenie działki? Jeśli ma być to ogrodzenie tymczasowe (jakie tanie ogrodzenie wybrać?), to postaw na materiały najmniej kosztowne. Taka opcja nie gwarantuje skutecznego zabezpieczenia przed kradzieżą, ale jednak stanowi utrudnienie dla potencjalnych złodziei. Stanowi też przeszkodę przed wtargnięciem na teren zwierząt (dzików, saren, łosi). Ogrodzenie działki to często pierwsza czynność, jaką wykonuje właściciel przed podjęciem prac budowlanych. Podpowiadamy, jakie ogrodzenie budowlane tymczasowe wybrać? 

Ogrodzenie budowlane pełne na początek? Dlaczego nie?

Zanim zaczniesz rozglądać się za jakimkolwiek typem ogrodzenia, postaw sobie pytanie: czy dane ogrodzenie ma być na stałe, czy jednak będzie dość szybko zdemontowane, bo jego miejsce zajmie bardziej trwała konstrukcja. Ogrodzenie, które ma służyć na lata to trwała konstrukcja i spory wydatek. Trzeba ją wykonać zgodnie z projektem: postawić fundamenty, kupić specjalne słupki, siatkę lub przęsła. 
Dlaczego więc nie warto inwestować w ogrodzenie budowlane pełne na początek budowy? Bo pochłonie ono sporą część twojego budżetu, a przy złym farcie może na przykład zostać w jakieś części zniszczone przez maszyny budowlane i nieuważność robotników. 
Dzięki wybudowaniu taniego ogrodzenia możesz uniknąć kradzieży sprzętu, materiałów i narzędzi z posesji. To także sposób, by uchronić osoby postronne (np. wszędobylskie i ciekawskie dzieci, które chcą się pobawić w okolicy i szukają fajnego miejsca do ganiania się i chowania), które mogłyby ucierpieć, wchodząc na teren budowy.

Jakie wymogi ma spełniać najtańsze ogrodzenie tymczasowe?

Oraz każde inne ogrodzenie tymczasowe, które postanowisz zamontować jako „płot” na twojej działce. Tanie ogrodzenie działki ma:
  • być bezpieczne dla ludzi i zwierząt;
  • nie zawierać niebezpiecznych elementów na szczycie. To ważne – na wysokości mniejszej niż 1,8 metra nie wolno montować ostrych zakończeń takich jak drut kolczasty, elementy szkła tłuczonego, ostro zakończone materiały (żyletki, metalowe fragmenty o ostrych krawędziach);
  • posiadać bramę i furtkę (albo samą bramę) otwieraną do wnętrza działki, z czego szerokość furtki nie może być mniejsza niż 0,9 metra, a szerokość bramy tymczasowej na działce ma być nie mniejsza niż 2,4 metra;
  • nie być wyższe niż 2,2 metra;
  • należy je postawić na własnym terenie, nie w linii granicy.
Bez żadnych formalności możesz postawić na posesji ogrodzenie, które nie przekracza 2,20 metra wysokości. Niezależnie, czy biegnie przy drodze publicznej, torach kolejowych itp. Ogrodzenie tymczasowe terenu budowy powinno mieć minimum 1,5 metra wysokości.

Z czego zrobić ogrodzenie budowlane tymczasowe?

Tanie ogrodzenie tymczasowe wykonać można ze słupków drewnianych (np. żerdzi sosnowych) i tak zwanej siatki leśnej. Później słupki drewniane możesz zastąpić metalowymi, które zaś w przyszłości będzie można wykorzystać do wykonania docelowego ogrodzenia. Czyli krok po kroku z czegoś, co zwie się ogrodzeniem tymczasowym, zrobisz ogrodzenie budowlane pełne.
Wykorzystaj siatkę metalową. Jest ona szybka i tania w montażu. Możesz zainwestować w siatkę ocynkowaną lub powlekaną, która nie skoroduje i nie będzie stanowiła zagrożenia dla ewentualnych przechodniów, w tym dzieci. Wybierz taką, której średnica drutu nie będzie mniejsza niż 3 milimetry (grubość drutu decyduje o trwałości siatki). 
Zawsze możesz też zdecydować się na ogrodzenia przenośne i wypożyczyć je od firm budowlanych. Proces ich instalacji wcale nie jest skomplikowany, a dalej płot spełnia wymogi, o których pisaliśmy w poprzednim paragrafie (Jakie wymogi ma spełniać najtańsze ogrodzenie tymczasowe?). 

Ogrodzenie tymczasowe panelowe – czy to dobry pomysł? Tak, tylko kiedy?

Wtedy, kiedy zaskoczy cię… długotrwała budowa i nieprzewidywane sytuacje, które sprawią, że ogrodzenie tymczasowe automatycznie przejdzie w… to, które ma wytrzymać wiele lat. W takim układzie wybierz ogrodzenie panelowe – w formie przęseł z ażurowej siatki lub pełnych paneli wykonanych z blachy trapezowej.
Co warto wiedzieć? Panelowe ogrodzenie tymczasowe jest przystosowane do bezpiecznego przechowywania w stanie rozmontowanym, co daje możliwość wielokrotnego zastosowania. I co z tego wynika? Że jeśli będziesz chciał je sprzedać na rynku wtórnym pod hasłem „ogrodzenie budowlane tymczasowe używane”, to wiedz, że jest to popularna praktyka i jest wielka szansa, że jeszcze zarobisz na tym „biznesie”. :) 
Jaką wadę ma grodzenie tymczasowe panelowe? Niestety system panelowy jest kosztowny.  

Czym jest ogrodzenie ażurowe?

Ogrodzenie ażurowe (zostawione luki oferują przezierność, więc ogrodzenie uniemożliwia dostęp z zewnątrz, a jednocześnie nie zaciemnia działki) umożliwia odpowiedni przepływ powietrza i nie stworzy z twojego podwórka i domu fortecy ochronnej. Jest zatem wystarczająco dobre i trwałe i można je traktować jako ogrodzenie tymczasowe albo ogrodzenie trwałe. Ogrodzenie ażurowe może być wykonane z różnych materiałów, m.in. PVC, stali, drewna, betonu. 
Zastanawiasz się, ile kosztuje ogrodzenie ażurowe? Zdecydowanie mniej niż ogrodzenie pełne.

Czy tanie ogrodzenie tymczasowe może prezentować się estetycznie? Tak!

Tanie ogrodzenie z drewnianych słupków i siatki ogrodniczej to całkiem miły dla oka, pierwszy płot na twojej działce. Chroni skutecznie przed tym, przed czym ma chronić. Jest tanie i nawet jeśli już się wreszcie wprowadzisz do domu, to być może nie będzie ono aż tak cię „kuło w oko”, żebyś musiał je w te pędy wymieniać. :) Jeśli chcesz, by płot był trwalszy i ładniejszy, zainwestuj wyższą kwotę. 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.