Data modyfikacji:

Okap między szafkami. Jaka odległość od kuchenki, jaki model wybrać?

Wybór okapu między szafkami wymaga znajomości podstawowych zasad urządzania kuchni. W tym artykule zebraliśmy odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania odnośnie umieszczania mebli w tym pomieszczeniu. Znajdziesz tu informacje na tematy takie jak: wysokość szafek nad blatem, minimalna odległość między szafkami w kuchni oraz zasady umieszczenia okapu podszafkowego.
okap między szafkami

Okap między szafkami – jaka odległość od kuchenki?

To, jaki okap do kuchni wybierzesz, nie jest jedynym elementem, na który musisz zwrócić uwagę. Nieprawidłowe zamontowanie okapu wiąże się z pewnym ryzykiem – zbyt nisko umieszczony okap może być nieporęczny, ale i zostać zniszczony przez słup ognia z kuchenki gazowej. Zbyt wysoko powieszony okap natomiast nie zdoła wciągnąć powietrza efektywnie.
Odległość od kuchenki, jeśli chodzi o okap, zależy między innymi od typu kuchenki. Odległość powinna być większa w przypadku posiadania kuchenki gazowej – wówczas umieszczamy okap 70–75 cm nad kuchenką. Jest to spowodowane występowaniem słupa ognia, co stwarza bezpośrednie niebezpieczeństwo dla wszelkich materiałów umieszczonych bezpośrednio nad nią.
W przypadku kuchenki elektrycznej, gdzie nie masz styczności z ogniem, odległość ta jest nieco mniejsza: 60–70 cm.
Wartości te mogą wyglądać nieco inaczej, gdy decydujesz się na niestandardowy typ okapu.

Na jakiej wysokości najlepiej umieścić okap podszafkowy?

Na jakiej wysokości okap powinien być zamieszczony? Okap podszafkowy to okap, który mieści się w szafce wiszącej (jest zabudowany). We wnętrzu szafki zazwyczaj zostaje jeszcze trochę miejsca na przechowywanie rzadko używanych przedmiotów czy żywności o długim terminie ważności. Możemy umieścić tam również książki kucharskie.
Zabudowany okap jest minimalistyczny i nie zaburza estetyki wnętrza. Posiadacze niewielkich mieszkań bardzo chwalą sobie to rozwiązanie. W przypadku małej przestrzeni każde rozwiązanie, które wizualnie odgraca przestrzeń, jest na wagę złota.
W przypadku okapu podszafkowego, standardowo montuje się szafki wiszące i ukrywa okap w środku. Nieco wystaje on spod spodu szafki, jednak na pierwszy rzut oka jest on zupełnie niewidoczny. Najczęściej okap podszafkowy stosuje się przy kuchence elektrycznej oraz płycie indukcyjnej.

Odległość między szafkami w kuchni – jakie są zalecenia ekspertów?

Odległość między szafkami w kuchni musi być komfortowa dla głównych użytkowników pomieszczenia – to zasada nadrzędna podczas urządzania kuchni. Jeśli więc z różnych powodów (wzrost, umieszczenie ważnych dla Ciebie sprzętów AGD) uważasz, że szafki kuchenne powinny umieszczone być na innej wysokości niż u większości osób, nie zmuszaj się do niekomfortowego ułożenia mebli. Zasięgnij porady architekta wnętrz i dostosuj wymiary kuchenne pod siebie. Jeśli jednak standardowe ustawienia sprawdzą się u Ciebie, kieruj się zawartymi poniżej informacjami.

Jaka powinna być wysokość szafek nad blatem? Szafki górne w kuchni – na jakiej powinny być wysokości?

Odległość między szafkami a blatem musi umożliwiać wygodną pracę. Sięganie po produkty z szafek nie powinno być dla Ciebie problemem, jednocześnie nie powinny one „zawadzać” podczas przyrządzania posiłku.
Minimalna odległość między szafkami w kuchni a podłogą powinna wynosić około 80 cm. Odległość szafek wiszących od blatu następnie powinna wynosić 55–60 cm. Takie odległości są optymalne, uśrednione dla większości użytkowników kuchni.

A jaki blat do kuchni wybrać?

No dobrze, już wiesz na jakiej wysokości zamontować okap oraz zawiesić szafki względem podłogi, a także w stosunku do blatu. Jednak wybór samego blatu również przysparza problemów – na jaki blat się zdecydować?
Blaty drewniane są szlachetne i długotrwałe. Jest to swoisty klasyk, który swoją solidnością przebije niejedną płytę wiórową. Jakie są jednak wady takiego blatu? Przede wszystkim konieczność dbania o niego – drewniany blat się zużywa i należy go konserwować. Kolejną wadą jest cena. Za drewniany blat zapłacisz więcej w porównaniu do blatu z innego tworzywa.
Blat wykonany z płyty meblowej to najpopularniejszy obecnie blat kuchenny. Do plusów należy jego cena, ale i możliwość wykończenia. Możesz zdecydować się np. na blat laminowany i dobrać wzór na blacie idealnie do Twojej kuchni.
Blat kamienny to obecnie produkt premium. Oczywiście taki blat (wykonany np. z marmuru czy granitu) to kwintesencja elegancji. Jest to jednak wydatek większy niż w przypadku blatu z drewna klejonego.
Dodajmy, że szerokość blatu kuchennego powinna średnio wynosić około 60 cm. Zapewni to miejsce nie tylko na wykonywane prace. Na blacie często stawiamy przedmioty na stałe – mowa tu o czajniku elektrycznym czy chlebaku. Nie można zapomnieć również o zlewie, który zostanie zamontowany w blacie kuchennym.

Ergonomiczna kuchnia – przyjemność gotowania

Pamiętaj, że im bardziej przemyślisz sposób ustawienia mebli oraz przeanalizujesz wygodne dla Ciebie odległości szafek, tym przyjemniej będziesz spędzać czas w kuchni. Nie ignoruj jednak zasad bezpieczeństwa (jak np. zawieszenie okapu przy kuchence gazowej nieco wyżej niż w przypadku kuchenki elektrycznej). Stworzenie ergonomicznej kuchni to sztuka przewidywania. Warto jednak podjąć się tego wyzwania, gdyż z tego pomieszczenia będziesz korzystać każdego dnia.
Zdjęcie: Envato Elements