Data modyfikacji:

Czy okno narożne to dobry pomysł?

W nowo budowanych domach coraz częściej pojawiają się okna narożne. Dzięki nim możliwe jest zaaranżowanie przeszkleń zbiegających się pod kątem 90 stopni. To efektowne i funkcjonalne rozwiązanie nie jest jednak wolne od wad. Jeśli zastanawiasz się nad montażem okna narożnego w kuchni czy pokoju dziennym, zobacz, jakie są mocne i słabsze strony modeli tego typu oraz do jakich wnętrz pasują.

Rodzaje okien narożnych

W sprzedaży znajdziesz różne modele okien narożnych. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych odpowiedników, można podzielić je ze względu na materiał, z jakiego wykonana została rama. I tak mamy okna w ramach drewnianych, aluminiowych czy plastikowych. Jednak w przypadku okien narożnych szczególnie ważny jest podział przez wzgląd na budowę – tu możemy wyróżnić okna ze słupkiem lub bez

Okno narożne ze słupkiem

To tzw. profil narożny osadzony w miejscu, gdzie szyby zbiegają się pod kątem 90 stopni. Dzięki niemu konstrukcja okna jest bardziej wytrzymała i stabilna, a dodatkowo modele tego typu charakteryzują się lepszymi parametrami termoizolacyjnymi. Dla niektórych okno tego typu może mieć jednak mniejsze walory dekoracyjne – profil narożny w pewnym sensie minimalizuje efekt, jaki daje okno tego typu.

Okna narożne bez słupka

W przypadku okien pozbawionych profilu narożnego, szyby są spajane za pomocą specjalnego kleju, a najczęściej miejsce spojenia jest pokryte jedynie cienkim maskowaniem.

Okno narożne bez słupka prezentuje się minimalistycznie i daje świetny efekt dekoracyjny – duży element montażowy nie ogranicza widoku, jest to zatem świetna opcja, jeśli zależy ci na wyeksponowaniu krajobrazu za oknem. Niestety musisz mieć na uwadze, że okno tego typu będzie generować większe straty ciepła.

Okno narożne: wady i zalety

W aranżacji wnętrz często jesteśmy zmuszeni pójść na kompromisy – niestety, na rynku brakuje rozwiązań idealnych, które pozbawione byłyby jakichkolwiek wad. Podobnie sprawa się ma w przypadku okien narożnych – chociaż to funkcjonalne i efektowne rozwiązanie, ma na swoim koncie kilka minusów.

Zalety okien narożnych w kuchni lub salonie

Nowoczesny design

Okno narożne w kuchni czy salonie prezentuje się bardzo efektownie. Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków przeszklenia tego typu podkreślają nowoczesny wygląd aranżacji.

Dobre doświetlenie wnętrza

Okno narożne sprawi, że do pomieszczeń docierać będzie więcej światła dziennego, a musisz wiedzieć, że jest ono ważne zarówno z dekoracyjnego punktu widzenia, jak i przez wzgląd na twoje samopoczucie. Im wnętrza są jaśniejsze, tym wydają się większe i bardziej przestronne.

Okno narożne pozwoli zatem łatwo uzyskać korzystne wrażenie optyczne. Co więcej, światło dzienne jest najbardziej optymalnym oświetleniem wnętrz. Jasne pomieszczenia dobrze wpływają na nasz nastrój.

Wyeksponowanie widoku za oknem

Okno narożne w salonie jest szczególnie dobrym wyborem, jeśli z twojego domu roztacza się piękny widok na otaczający krajobraz lub efektownie zaaranżowany ogród. Okno narożne bez słupka sprawi, że optycznie zacierać się będzie granica między wnętrzem domu a otaczającym go ogrodem. Ta bliskość natury może również korzystnie wpłynąć na nastrój panujący w domu.

Okna narożne i ich wady

Niższe parametry termiczne

Dotyczy to przede wszystkim okien narożnych bez słupka. W takim przypadku szkło jest mocowane za pomocą specjalnego kleju. Niestety parametry termiczne w tym przypadku są niższe niż w tradycyjnych oknach czy chociażby w oknach narożnych ze słupkiem.

Jeśli zatem chcesz zaaranżować energooszczędny dom i efektywnie ogrzewać pomieszczenia, okno narożne może okazać się złym wyborem – modele tego typu będą generować większe straty ciepła niż ich tradycyjne odpowiedniki.

Wysoka cena zakupu

Okna narożne są znacznie droższe od swoich tradycyjnych odpowiedników. Cena okna narożnego do salonu może wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Nie wszędzie można zamontować okna tego typu

Nowoczesne budynki są zaprojektowane tak, aby otwory okienne pod okna narożne posiadały specjalne wzmocnienia. Niestety, jeśli marzy ci się wymiana tradycyjnych okien na narożne, może okazać się to niemożliwe.

Kuchnia z oknem narożnym

Okno tego typu szczególnie dobrze sprawdzi się w kuchni. Dzięki temu zapewnisz sobie dobre oświetlenie dzienne powierzchni roboczej czy np. w strefie zmywania naczyń. To nie tylko zapewni komfort podczas gotowania czy sprzątania, ale też dodatkowo umili pracę przy przygotowywaniu posiłków – jeśli z okien roztacza się piękny widok np. na ogród, działka będzie świetnie widoczna.

Okno narożne w salonie

W pokojach dziennych z reguły montuje się naprawdę duże okna narożne, dzięki którym pomieszczenia otwierają się na taras oraz ogród. To daje dodatkowe wrażenie głębi i sprawia, że salon wydaje się jeszcze przestronniejszy.

Jeśli zdecydujesz się na projekt salonu z oknem narożnym, wato wystylizować pomieszczenie w taki sposób, aby strefa wypoczynkowa koncentrowała się właśnie wokół okna. W efekcie zapewnisz sobie dobre warunki oświetleniowe.

W salonie z oknem narożnym naturalnie nie można zapominać o zasłonach czy roletach. Delikatne zasłony na minimalistycznym karniszu w formie stalowej linki czy na prowadnicy będą świetnym uzupełnieniem nowoczesnej aranżacji.

Jak widzisz, okna narożne mogą być ciekawym rozwiązaniem. Z dekoracyjnego punktu widzenia to strzał w dziesiątkę. Natomiast, jeśli chcesz uniknąć ryzyka, że strefa wypoczynkowa z oknem narożnym w zimie okaże się zimna, w pobliżu okien warto zamontować w posadzce dodatkowy grzejnik.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny