Data modyfikacji:

Okulary do pracy przy komputerze. Które chronią wzrok najlepiej?

Praca przed monitorem, nawet przez kilka godzin dziennie, to dla twoich oczu spore wyzwanie. Regularne przerwy i specjalne filtry nie wystarczą, aby uchronić je od zmęczenia – nawet jeśli nie masz zdiagnozowanej wady wzroku, powinieneś nosić okulary do pracy przy komputerze, by jak najdłużej cieszyć się dobrym widzeniem. Zobacz, czym powinny się cechować okulary do monitora.

okulary do pracy przy komputerze

Wpływ komputera na wzrok, czyli dlaczego warto nosić okulary do pracy przy komputerze

Wielogodzinna praca przed monitorem to codzienność wielu osób. Dziś trudno wyobrazić sobie wykonywanie obowiązków zawodowych bez niej. Aby uświadomić sobie, jak źle światło monitora wpływa na kondycję oczu, wystarczy spędzić przy biurku kilka godzin.

Wrażenie suchości gałek ocznych, pogorszenie ostrości, podwójne widzenie, bóle głowy… Brzmi znajomo? To standardowe dolegliwości, z którymi borykają się osoby pracujące na co dzień przed komputerem.

Przeczytaj także: Modne okulary korekcyjne damskie 2020. Zobacz nadchodzące trendy

Istnieje wiele sposobów na to, by ulżyć oczom w codziennym kontakcie ze światłem monitora. Cogodzinne przerwy, odpowiednie krople do oczu i ćwiczenia wzroku mogą zmniejszyć uczucie zmęczenia. Aby uchronić wzrok przed pogorszeniem w dłuższej perspektywie czasu, warto stosować specjalne okulary do monitora – nawet wtedy, gdy nie masz wady wzroku.

Jakie okulary do komputera wybrać?

Wiele osób mylnie twierdzi, że okulary do pracy przy komputerze powinny stosować tylko ci, którzy mają wadę wzroku. W rzeczywistości powinny używać ich i te osoby, które przed wadą chcą się uchronić. Osoby ze „zdrowymi” oczami powinny stosować okulary zerówki do komputera, które nie korygują, a jedynie chronią oczy przed szkodliwym światłem. W jaki sposób?

Chodzi oczywiście o powłokę antyrefleksyjną, która w dzisiejszej optyce jest już właściwie standardem. Jej zadaniem jest likwidowanie refleksów świetlnych odbijających się od ekranu komputera i utrudnienie im dotarcia do oka. Jeśli więc zastanawiasz się, czy okulary do komputera pomagają, odpowiadamy: tak, jeśli posiadają dobrej jakości powłokę.

Przeczytaj także: Jak dobrać okulary korekcyjne?

Najlepsze modele okularów są pokrywane warstwą Blue Resistant, która niweluje szkodliwe dla wzroku światło niebiesko-fioletowe. To właśnie ono stanowi dla oczu największe zagrożenie i powoduje ich zmęczenie. Okulary do monitora z taką powłoką łatwo rozpoznać, ponieważ jest ona widoczna gołym okiem przez osoby, które patrzą na szkła z boku.

Okulary do pracy przy komputerze i korekcyjne w jednym

Jeśli masz zdiagnozowaną wadę wzroku, dobór okularów do monitora nie obędzie się bez konsultacji z okulistą. W tej sytuacji twoje szkła powinny nie tylko chronić oko przed światłem, ale i poprawiać ostrość widzenia. Ma to znaczenie wówczas, gdy jesteś dalekowidzem i lekarz zaleci ci okulary do czytania i komputera.

Jeśli jednak jesteś krótkowidzem z niedużą wadą, a okulista odradził zakładanie okularów korekcyjnych do pracy, możesz używać okularów zerówek do komputera, by uchronić oczy przed zmęczeniem.

Okulary do komputera: cena

Najtańsze okulary do komputera „zerówki” kupisz w sieci już za kilkadziesiąt złotych. Cena uzależniona jest przede wszystkim od marki okularów. Warto pamiętać, że jeśli poszukujesz okularów zerówek do komputera, nie musisz od razu udawać się do optyka – modele cenionych marek bez problemu znajdziesz w internecie.

Okulary do pracy przy komputerze powinien nosić każdy, kto przed monitorem spędza długie godziny. Odizolowanie oczu od światła monitora pozwoli ci uchronić je przed zmęczeniem i przesuszeniem, a w dłuższej perspektywie – nawet przed rozwojem wad wzroku.

Autorka: Joanna Stanuch