Data modyfikacji:

Jak dobrać okulary korekcyjne?

Czy czytanie stało się dla ciebie uciążliwe? Mrużysz oczy, żeby przeczytać książkę lub gazetę? Być może to dobry moment, by rozważyć wizytę u okulisty i kupić okulary do czytania. Zobacz, jak dobrać okulary korekcyjne. Z artykułu dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu okularów korekcyjnych.

Jak dobrać okulary korekcyjne – poradnik

Dbanie o wzrok jest bardzo ważne. Poza odpowiednią dietą pomocne są także suplementy na oczy. Jednak nawet mimo właściwego odżywiania i suplementacji twój wzrok może się pogroszyć. A wtedy konieczny jest zakup okularów. Zobacz, jak dobrać okulary korekcyjne:

  1. Jak wybrać okulary korekcyjne?
  2. Okulary korekcyjne czy soczewki?
  3. Jak dobrać soczewki w okularach korekcyjnych?
  4. Jakie okulary korekcyjne kupić?
  5. Jak dobrać oprawki okularów korekcyjnych?
  6. Jaki materiał soczewek w okularach korekcyjnych?
  7. Okulary korekcyjne – jakie powłoki wybrać?

Jak wybrać okulary korekcyjne?

Okulary korekcyjne to dla wielu ludzi narzędzie niezbędne do komfortowego funkcjonowania i pracy. Jak sama nazwa wskazuje, okulary tego typu mają za zadanie skorygować wadę wzroku pacjenta. Celem większości okularów dostępnych na rynku nie jest wyleczenie oczu z wady, a jedynie jej korekta podczas noszenia okularów. Dzięki temu osoby nawet ze skomplikowanymi wadami wzroku są w stanie czytać, oglądać filmy czy jeździć samochodem bez żadnych przeszkód.

Okulary korekcyjne czy soczewki?

Okulary korekcyjne do czytania noszone są już od XIV wieku. Kilkadziesiąt lat temu prawdziwą furorę zrobiła alternatywa dla okularów – soczewki kontaktowe. Dziś osoby z wadą wzroku stają przed trudnym wyborem – kupić okulary czy soczewki? Uważa się, że soczewki to dobre rozwiązanie dla osób, które od kilku lat noszą okulary i potrzebują odmiany. Warto pamiętać, że soczewki kontaktowe mogą nie sprawdzić się w przypadku osób, które po raz pierwszy będą korygować swój wzrok. Takie osoby powinny zakupić okulary i w ten sposób stopniowo przyzwyczajać aparat wzrokowy do korekcji wzroku. U niektórych soczewki mogą powodować podrażnienie oczu i prowadzić do infekcji. Dodatkowo soczewki nie sprawdzą się w przypadku bardziej skomplikowanych wad i nie zastąpią np. okularów ze szkłami progresywnymi lub powłoką antyrefleksyjną.

Przeczytaj również: Soczewki jednodniowe – wady i zalety

Jak dobrać soczewki w okularach korekcyjnych?

Okulary korekcyjne mają różne rodzaje szkieł. Dzięki temu bez problemu dopasujesz soczewki do swojej wady i uzyskasz najlepszą korektę wzroku.

Soczewki jednoogniskowe

To jeden z najpopularniejszych rodzajów szkieł. Soczewki jednoogniskowe na całej powierzchni zapewniają tylko jeden typ korekcji wzroku. Optyk może zaproponować dowolne ustawienie ostrości: wizję bliską, pośrednią lub daleką. Okulary z taką soczewką to dobry wybór dla osób mających niewielką lub stałą wadę np. dalekowidzów i bliskowidzów.

Soczewki dwuogniskowe

Powszechnie znane są jako szkła progresywne. Okulary korekcyjne z takimi szkłami zapewniają dwa typy korekcji wzroku. W dolnej połowie soczewki korekcji poddane jest widzenie z bliska, a w górnej – na dal. Okulary progresywne to wygodne rozwiązanie, które zastępuje noszenie na zmianę dwóch różnych par okularów. Na szkła progresywne decydują się zazwyczaj osoby starsze lub z poważnymi wadami wzroku.

Soczewki trójogniskowe

To jedne z najbardziej skomplikowanych typów soczewek dostępnych na rynku. Soczewki trójogniskowe zapewniają korekcję wizji na odległość, widzenie pośrednie oraz bliskiej. Takie szkła progresywne oferują płynne przejście między obszarami ogniskowymi bez widocznej linii podziału sfer. Dzięki temu soczewki dbają o dobrą jakość widzenia i komfort użytkowania.

Jakie okulary korekcyjne kupić?

Niektórzy uważają, że specjalistyczne okulary to duży wydatek, a ich działanie można łatwo zastąpić tanimi okularami z drogerii. Po co przepłacać, skoro można mieć okulary za kilka złotych? Prawda jest taka, że okulary korekcyjne dostępne u okulisty w ciągu ostatnich lat stały się naprawdę tanie. W popularnych sieciówkach okulistycznych dostępnych na Ceneo.pl kupisz okulary poniżej stu złotych! To naprawdę niewielka cena w porównaniu z komfortem i pielęgnacją wzroku, które zapewniają okulary korekcyjne. Co więcej w razie potrzeby szkła w takich okularach możesz wymieniać co kilka lat. Dzięki temu koszt okularów korekcyjnych staje się niewielki w porównaniu z czasem, w którym będziesz je użytkować.

Jak dobrać oprawki okularów korekcyjnych?

Okulary to nie tylko narzędzia dbające o wzrok, ale także ważny element stylu. Przez wiele osób okulary postrzegane są jako modny dodatek, który noszącej jej osobie dodaje powagi, elegancji i inteligencji. Bardzo ważny dla kobiet jest także odpowiednimakijaż do okularów. Jak dobrać okulary korekcyjne?

Powszechnie uważa się, że metalowe ramki są dużo bardziej wytrzymałe niż plastikowe. Oprawki metalowe są bardziej miękkie i podatne na obróbkę cieplną, dlatego dużo trudniej je złamać. Dodatkowo oprawki tego typu są zwykle lżejsze i lepiej układają się na nosie.

Z kolei ramki plastikowe występują w większej gamie stylów, kolorów i cen. Dlatego większość okularów dla dzieci wykonanych jest z przyjemnego dla oka kolorowego plastiku lub gumy. Bez względu na to, na jakie oprawki się zdecydujesz, pamiętaj, aby jak najlepiej dopasować okulary korekcyjne do twarzy, kształtu nosa i uszu.

Jaki materiał soczewek w okularach korekcyjnych?

Gdy powstawały pierwsze okulary, wszystkie soczewki wykonane były ze szkła. I choć szklane soczewki zapewniają wyjątkową ostrość widzenia, nie są pozbawione wad. Są ciężkie i łatwo pękają, co może spowodować znaczne uszkodzenie oka lub nawet jego utratę. W latach 50. stworzono pierwsze soczewki z plastiku. Wysoka funkcjonalność, niewielka waga, niski koszt produkcji i dobre właściwości optyczne sprawiają, że do dziś stosuje się plastikowe soczewki okularowe. Ze względu na dużą wytrzymałość znajdziesz je najczęściej w okularach dla dzieci, okularach dla sportowców lub okularach przeciwsłonecznych.

Prawdziwą rewolucją w okulistyce były lata 70., kiedy to wprowadzono pierwsze soczewki z poliwęglanu. Materiał ten stosowany był pierwotnie w kaskach i okularach ochronnych amerykańskiej armii, jednak z powodzeniem zaczęto go wykorzystywać także do produkcji okularów. Dziś większość soczewek okularowych wykonanych jest właśnie z poliwęglanu.

Okulary korekcyjne – jakie powłoki wybrać?

Okulary do czytania w wersji podstawowej możesz wzbogacić o specjalistyczne powłoki, które poprawią twój komfort użytkowania. Najpopularniejsze z nich to:

  • okulary polaryzacyjne – eliminują oślepiające refleksy i zbędne odblaski
  • okulary korekcyjne z antyferleksem – odbijają światło ekranu, wskazane dla osób wykonujących pracę biurową
  • okulary korekcyjne z powłoką zapobiegającą zadrapaniom – wydłużają żywotność okularów
  • okulary korekcyjne z powłoką dla kierowców – odbijają światła latarni i nadjeżdżających pojazdów

Autorka: Patrycja Hendzel