Data modyfikacji:

Jaka opaska dla seniora? Wybieramy smartband dla seniora

Smartband jest świetnym prezentem nie tylko dla osób aktywnie spędzających wolny czas i uprawiających sport. Może on bowiem niezwykle pomóc także osobom starszym, a czasami wręcz uratować im życie. Radzimy, jaka opaska dla seniora będzie najlepsza, a także jakie powinna posiadać funkcje.

opaska dla seniora

Smatbandy zaczęły upowszechniać się w połowie ubiegłej dekady. Z początku były to ekskluzywne i niezwykle drogie urządzenia, ale obecnie ich cena spadła na tyle, że praktycznie każdy może sobie pozwolić na ich zakup. Są one też dobrą alternatywą dla zazwyczaj droższych smartwatchy.

Nawet najprostsze modele posiadają masę funkcji i możliwości, z których wiele związanych jest bezpośrednio z monitorowaniem stanu naszego zdrowia, co jest niezwykle ważne zwłaszcza dla uprawiających sport oraz osób w starszym wieku. Pojawia się zatem pytanie, jaka opaska dla seniora jest najlepsza. Przedstawiamy najważniejsze cechy tych smartbandów oraz ich polecane modele.

Przeczytaj także, jaki smartwatch dla dziecka będzie najlepszy.

Jakie funkcje przydadzą się w opasce dla seniora?

Nawet niespecjalnie obeznani z nowymi technologiami seniorzy mogą nauczyć się dość szybko obsługi zwykłego smartbanda i skorzystać z jego najważniejszych funkcji. Przed zakupem warto jednak wziąć pod uwagę kilka cech opaski:

  • Czujniki biometryczne – z punktu widzenia seniora najważniejszy będzie miernik pulsu i jakości snu, a także krokomierz. Bardziej zaawansowane urządzenia sprawdzą jednak nawet poziom natlenienia krwi. Warto też kupić modele z alarmami, które przypominają użytkownikowi, by trochę się rozruszać lub wysyłają powiadomienia do rodziny, gdy wykryją np. problemy z tętnem mogące być oznaką choroby.
  • Lokalizator – możliwość zlokalizowania użytkownika opaski przy użyciu technologii GPS. Dzięki tej opcji krewni mogą szybko znaleźć zagubioną babcię lub dziadka z poziomu aplikacji w smartfonie. Dodatkowo funkcja ta pozwala zazwyczaj ustawić na mapie specjalne strefy bezpieczeństwa. Kiedy senior oddali się poza ich granicę, na telefon wysyłane są ostrzeżenia do wybranych członków rodziny. Opcja ta jest dostępna zazwyczaj w droższych modelach urządzeń. 
  • Łatwość ładowania i pojemność baterii – senior nie zawsze będzie pamiętał o regularnym ładowaniu opaski, warto więc postawić na urządzenia o długim czasie działania oraz posiadające łatwe w użyciu ładowarki, które np. pełnią rolę stojaka na sprzęt.
  • Wyświetlacz – dotykowy ekran powinien być duży, jasny i wyraźny, nawet w pełnym słońcu. 
  • Możliwość wykonywania rozmów – niektóre smartbandy powalają dodatkowo wykonywać rozmowy dzięki obsłudze kart SIM. W razie problemu senior zadzwoni do zaprogramowanych członków rodziny po wciśnięciu jednego przycisku, w podobny sposób zawiadomi pogotowie, policję czy straż pożarną.
  • Przycisk SOS – funkcja ta przypisana jest do jednego przycisku. Po jego użyciu smartband wysyła automatycznie powiadomienie do ratownika wraz z lokalizacją posiadacza, bez potrzeby dzwonienia na numer alarmowy.

Xiaomi Mi Band 6

Smartband popularnej w Polsce marki Xiaomi, który dostępny jest w cenie poniżej 200 złotych. Chociaż urządzenie stworzone zostało głównie z myślą o osobach preferujących aktywny styl życia, bez przeszkód skorzystają z niego seniorzy. Model posiada ekran 1,56 cala, pracuje nieprzerwanie przez 340 godzin oraz jest w stanie zmierzyć poziom natlenienia krwi oraz jakość snu.

Huawei Band 4 Pro

Inteligentna opaska firmy Huawei z wyraźnym kolorowym ekranem 0,95 cala. Sprzęt wyposażony jest w szereg funkcji monitorujących stan organizmu (tętno, spalane kalorie, krokomierz, jakość snu) oraz moduł GPS pozwalający określić pozycję użytkownika. Jego zaletą jest także asystent, który alarmami może przypominać seniorowi np. o przyjęciu leków.

myBand 4family

Smartband dla seniora od polskiej firmy mPTech. Urządzenie jest wodoodporne, posiada duży i kolorowy wyświetlacz. Ze sprzętu można dzwonić po pomoc oraz do rodziny, ma on również lokalizator GPS. Urządzenie działa w oparciu o bezpłatną aplikację mobilną 4family i osiąga pełną funkcjonalność po zsynchronizowaniu smartbanda z programem zainstalowanym na smartfonie opiekuna.

Samsung Galaxy Fit2 SM-R220

Smartband, który przyda się bardziej aktywnym seniorom. Jego zaletą jest niska waga wynosząca zaledwie 21 gram, a także wyraźny wyświetlacz o przekątnej 1,1 cali o jasności 450 nitów. Poza standardowymi monitorami biometrycznymi, mierzy poziom stresu i oddech podczas snu, posiada też np. wbudowane przypomnienia o regularnym myciu rąk.

Garmin Vivosmart 4

Smartband firmy Garmin z czytelnym i dużym wyświetlaczem OLED. Jego główną funkcją jest monitoring biometryczny, model sprawdza liczbę pokonanych kroków, liczbę pokonanych pięter, spalonych kalorii, minuty intensywnej aktywności, zawiadomi nas również o potrzebie ruchu, po tym jak spędzamy zbyt długi czas w jednej pozycji. Vivosmart 4 monitoruje fazy snu płytkiego, głębokiego oraz REM.

Sidly Care 2

Na koniec zostawiliśmy urządzenie, które nie jest standardowym smartbandem. Mamy tu do czynienia z opaską SOS dla seniora, która przeznaczona jest dla osób nieradzących sobie z ekranem dotykowym oraz urządzeniami elektronicznymi. Posiada ona tylko jedną funkcję. Wciskając przycisk na tarczy urządzenia, wysyła ono automatyczny sygnał alarmowy do ratownika całodobowego centrum medycznego oraz wszystkich zarejestrowanych członków rodziny.

Autor: Michał Kułakowski