Data publikacji:

Jaka opaska dla seniora? Wybieramy smartband dla seniora

Opaski monitorujące czynności życiowe były niegdyś popularne tylko wśród sportowców lub bogatych osób, gdyż ich koszt był niemały. Obecnie na rynku jest wiele modeli smartbandów w bardzo zróżnicowanych cenach, co umożliwia każdemu posiadanie danej opaski. Dlaczego warto, aby senior posiadał smartband? Jaką opaskę dla seniora wybrać? Radzimy, jak dokonać wyboru opaski dla seniora.
opaska dla seniora

Czym są smartbandy dla seniora?

Smatbandy zaczęły upowszechniać się w połowie ubiegłej dekady. Z początku były to ekskluzywne i niezwykle drogie urządzenia, ale obecnie ich cena spadła na tyle, że praktycznie każdy może sobie pozwolić na ich zakup. Są one też dobrą alternatywą dla zazwyczaj droższych smartwatchy.
Nawet najprostsze modele posiadają masę funkcji i możliwości, z których wiele związanych jest bezpośrednio z monitorowaniem stanu naszego zdrowia, co jest niezwykle ważne zwłaszcza dla uprawiających sport oraz osób w starszym wieku. Pojawia się zatem pytanie, jaka opaska dla seniora jest najlepsza. Przedstawiamy najważniejsze cechy tych smartbandów oraz ich polecane modele.
Smartband to inteligentna opaska, którą nosi się na nadgarstku, tak jak klasyczny zegarek. Przeznaczona jest dosłownie dla każdego, bez względu na wiek i płeć. Dany sprzęt ma wiele właściwości, między innymi monitoruje aktywności fizyczne i pokazuje postępy, co zwiększa ich efektywność, umożliwia śledzenie czynności życiowych – puls, poziom natlenienia krwi itp., liczy kroki, pokazuje powiadomienia, SMS-y i połączenia telefoniczne, a na droższych sprzętach można nawet odbierać połączenia i dokonywać płatności.
Opaski smartband są znane już od dawna, jednak ich cena była „kosmiczna” i nie każdy mógł sobie na nie pozwolić. Kojarzone były również jako zegarki dla sportowców, które liczą kroki, kilometry oraz zapisują przebyty trening. Dzięki nim można było monitorować funkcje życiowe podczas aktywności fizycznej oraz programować treningi.
Obecnie, powstaje coraz więcej inteligentnych opasek, które przydatne są dla każdego podczas funkcjonowania w ciągu dnia, a co najważniejsze, ich cena już wcale nie przeraża. Są oczywiście modele po kilka tysięcy złotych, które mają mnóstwo różnorodnych funkcji, jednak nie każdy potrzebuje aż tak specjalistycznego sprzętu, dlatego też powstały opaski znacznie tańsze, kosztujące około 100–200 złotych.

Smartband dla seniora – czy warto?

Inteligentna opaska przyda się każdemu, a zwłaszcza seniorom. Nasuwa się pytanie, po co seniorowi „dotykowy zegarek”. Odpowiedź jest prosta. Wiele starszych osób wymaga stałej opieki i monitorowania stanu zdrowia, co umożliwiają właśnie smartbandy, które oferują sporo właściwości, między innymi monitorowanie pulsu, jakości snu itp.
Dodatkowo ułatwią podejmowanie aktywności fizycznych, np. wyjście na spacer, nordic walking z kijkami, poprzez funkcję krokomierza oraz monitorowania „treningu”. Dzięki temu senior będzie mobilizował się do regularnej dawki ruchu, co jest bardzo ważne w podeszłym wieku, gdyż opóźnia ogólny proces starzenia się organizmu oraz pomaga na dłużej zachować sprawność.
Dla seniorów przewidziane są specjalne opaski z funkcją SOS, które mogą nieraz uratować życie starszej osobie. Między innymi wysyłają one sygnał alarmowy opiekunowi bądź bliskiej osobie o upadku seniora oraz naciskając odpowiedni przycisk, senior natychmiastowo może wysłać powiadomienie, że potrzebuje pomocy. Dodatkowo, dane zegarki mają zazwyczaj funkcję GPS, które pokazują dokładną lokalizację położenia starszej osoby, co jest bardzo przydatne w przypadku np. choroby Alzheimera.

Jakie funkcje przydadzą się w opasce dla seniora?

Nawet niespecjalnie obeznani z nowymi technologiami seniorzy mogą nauczyć się dość szybko obsługi zwykłego smartbanda i skorzystać z jego najważniejszych funkcji. Przed zakupem warto jednak wziąć pod uwagę kilka cech opaski:
  • Czujniki biometryczne – z punktu widzenia seniora najważniejszy będzie miernik pulsu i jakości snu, a także krokomierz. Bardziej zaawansowane urządzenia sprawdzą jednak nawet poziom natlenienia krwi. Warto też kupić modele z alarmami, które przypominają użytkownikowi, by trochę się rozruszać lub wysyłają powiadomienia do rodziny, gdy wykryją np. problemy z tętnem mogące być oznaką choroby.
  • Lokalizator – możliwość zlokalizowania użytkownika opaski przy użyciu technologii GPS. Dzięki tej opcji krewni mogą szybko znaleźć zagubioną babcię lub dziadka z poziomu aplikacji w smartfonie. Dodatkowo funkcja ta pozwala zazwyczaj ustawić na mapie specjalne strefy bezpieczeństwa. Kiedy senior oddali się poza ich granicę, na telefon wysyłane są ostrzeżenia do wybranych członków rodziny. Opcja ta jest dostępna zazwyczaj w droższych modelach urządzeń. 
  • Łatwość ładowania i pojemność baterii – senior nie zawsze będzie pamiętał o regularnym ładowaniu opaski, warto więc postawić na urządzenia o długim czasie działania oraz posiadające łatwe w użyciu ładowarki, które np. pełnią rolę stojaka na sprzęt.
  • Wyświetlacz – dotykowy ekran powinien być duży, jasny i wyraźny, nawet w pełnym słońcu. 
  • Możliwość wykonywania rozmów – niektóre smartbandy powalają dodatkowo wykonywać rozmowy dzięki obsłudze kart SIM. W razie problemu senior zadzwoni do zaprogramowanych członków rodziny po wciśnięciu jednego przycisku, w podobny sposób zawiadomi pogotowie, policję czy straż pożarną.
  • Przycisk SOS – funkcja ta przypisana jest do jednego przycisku. Po jego użyciu smartband wysyła automatycznie powiadomienie do ratownika wraz z lokalizacją posiadacza, bez potrzeby dzwonienia na numer alarmowy.
  • Dodatkowe parametry smartbanda dla seniora

  • Wodoodporność – ważne, aby osoba starsza mogła również myć ręce bądź kąpać się w smartbandzie, aby przypadkowo go nie zgubić oraz w razie upadku lub gorszego samopoczucia wezwać do pomocy opiekuna/bliską osobę.
  • Waga – opaska dla seniora powinna być wykonana z przyjemnego materiału, aby nie uwierała w rękę, oraz być wygodna.
  • Solidna konstrukcja – powinna zawierać duży, widoczny wyświetlacz, który będzie zabezpieczony przed zbiciem i otarciami, a także opaskę, które nie zerwie się przy przypadkowym pociągnięciu.
  • Łatwe oprogramowanie – starsze osoby często nie lubią nowoczesnych technologii, dlatego ważne, aby oprogramowanie zegarka było łatwe w użytkowaniu dla seniora.
  • Najlepsze inteligentne opaski dla seniora

    Xiaomi Mi Band 6

    Smartband popularnej w Polsce marki Xiaomi, który dostępny jest w cenie poniżej 200 złotych. Chociaż urządzenie stworzone zostało głównie z myślą o osobach preferujących aktywny styl życia, bez przeszkód skorzystają z niego seniorzy. Model posiada ekran 1,56 cala, pracuje nieprzerwanie przez 340 godzin oraz jest w stanie zmierzyć poziom natlenienia krwi oraz jakość snu.

    Huawei Band 4 Pro

    Inteligentna opaska firmy Huawei z wyraźnym kolorowym ekranem 0,95 cala. Sprzęt wyposażony jest w szereg funkcji monitorujących stan organizmu (tętno, spalane kalorie, krokomierz, jakość snu) oraz moduł GPS pozwalający określić pozycję użytkownika. Jego zaletą jest także asystent, który alarmami może przypominać seniorowi np. o przyjęciu leków.

    myBand 4family

    Smartband dla seniora od polskiej firmy mPTech. Urządzenie jest wodoodporne, posiada duży i kolorowy wyświetlacz. Ze sprzętu można dzwonić po pomoc oraz do rodziny, ma on również lokalizator GPS. Urządzenie działa w oparciu o bezpłatną aplikację mobilną 4family i osiąga pełną funkcjonalność po zsynchronizowaniu smartbanda z programem zainstalowanym na smartfonie opiekuna.

    Samsung Galaxy Fit2 SM-R220

    Smartband, który przyda się bardziej aktywnym seniorom. Jego zaletą jest niska waga wynosząca zaledwie 21 gram, a także wyraźny wyświetlacz o przekątnej 1,1 cali o jasności 450 nitów. Poza standardowymi monitorami biometrycznymi, mierzy poziom stresu i oddech podczas snu, posiada też np. wbudowane przypomnienia o regularnym myciu rąk.

    Garmin Vivosmart 4

    Smartband firmy Garmin z czytelnym i dużym wyświetlaczem OLED. Jego główną funkcją jest monitoring biometryczny, model sprawdza liczbę pokonanych kroków, liczbę pokonanych pięter, spalonych kalorii, minuty intensywnej aktywności, zawiadomi nas również o potrzebie ruchu, po tym jak spędzamy zbyt długi czas w jednej pozycji. Vivosmart 4 monitoruje fazy snu płytkiego, głębokiego oraz REM.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka