Data modyfikacji:

Opony całoroczne: opinie. Czy warto kupić opony wielosezonowe?

Wraz z nadejściem nowego sezonu wraca temat wymiany opon. Kierowcy od lat głowią się, jaki rodzaj opon jest najlepszy, a tym samym najbezpieczniejszy. Czy opony wielosezonowe to dobry wybór? W tekście odpowiemy na to pytanie.
opony całoroczne opinie
Zastanawiasz się, jakie opony na zimę wybrać? Chcesz uniknąć wizyt w warsztacie dwa razy w roku, ale boisz się czy opony wielosezonowe są bezpieczne? Sprawdziliśmy, co na ten temat sądzą eksperci.

Opony całoroczne vs sezonowe: które wybrać?

Część z was oceni opony wielosezonowe stwierdzeniem, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Często jest w tym sporo prawdy, aczkolwiek w tym przypadku można polemizować.

Kupno opon stworzonych z myślą o konkretnym sezonie (lato lub zima) wydaje się być słusznym rozwiązaniem, ponieważ są one dostosowane do skrajnych warunków występujących w danych miesiącach.
Mimo to w ostatnich latach opony całoroczne zaczęły zyskiwać na znaczeniu, a ich jakość znacząco wzrosła. Jasne, prawdopodobnie nigdy nie powstanie opona idealna, która doskonale będzie sprawdzała się podczas wszystkich warunków atmosferycznych i trzymała odpowiednią przyczepność na każdej nawierzchni. Warto jednak iść czasami na ustępstwa.

Opony całoroczne – opinie ekspertów

Podczas zbierania informacji do tekstu, bazowałem na własnym doświadczeniu oraz opiniach osób specjalizujących się w branży motoryzacyjnej. Wiedza zaczerpnięta z artykułów Kamila Rogala z motofakty.pl czy Jana Zomera z moto.pl prowadzi do tego samego wniosku.

Opinie ekspertów są takie, że opony całoroczne skierowane są do konkretnej grupy odbiorców – niedzielnych kierowców lub osób jeżdżących głównie po mieście.

Jeżeli z samochodu korzystacie wyłącznie podczas dojazdu do pracy lub sklepu, to opony wielosezonowe będą idealnym rozwiązaniem. Jeśli natomiast nie jest wam straszny ulewny deszcz, oblodzone drogi lub potężny upał, lepiej postawcie na opony sezonowe.
O zdanie poprosiłem również Piotra Piekarskiego, koordynatora regionu w firmie zajmującej się sprzedażą części eksploatacyjnych do maszyn produkujących opony. Prywatnie jest wielkim miłośnikiem motoryzacji, a także osobą, która od wielu lat zajmuje się tą branżą.

Jego zdaniem podczas kupna opon całorocznych, trzeba mieć na uwadze to, że w granicznych anomaliach pogodowych takie opony nie do końca sprostają zdaniu – podczas upału będą zbyt miękkie, a zimą w śniegu i dużym mrozie zbyt twarde.

Ze względu na budowę bieżnika, opony wielosezonowe nie odprowadzą tak dużo wody, jak opony sezonowe, a ich eksploatacja w skrajnych warunkach przyspieszy zużycie, co przełoży się na gorsze prowadzenie pojazdu.

Opony całoroczne: czy warto?

Jak już wcześniej pisałem, jakość opon całorocznych stoi obecnie na bardzo wysokim poziomie. Może okazać się tak, że inwestycja w bardzo drogie modele jest bardziej opłacalna niż w tanie, słabej jakości opony sezonowe. Poza tym decydując się na wielosezonówki, zapłacicie tylko za cztery opony, a nie osiem.
Ogromną zaletą opon wielosezonowych jest to, że nie trzeba martwić się co pół roku o wizytę u wulkanizatora. Dla osób zapracowanych lub poświęcających się swoim pasjom bądź rodzinom, może być to utrapieniem.

Automatycznie odchodzi również problem z magazynowaniem opon z poprzedniego sezonu. W przypadku osób posiadających dom lub garaż nie stanowi to problemu. Gorzej z ludźmi mieszkającymi w blokach, nie mających dostępu do piwnicy.

Opony całoroczne zalecane są dla osób, które w ciągu roku przejeżdżają maksymalnie do dziesięciu tysięcy kilometrów, głównie w terenach miejskich. Żywotność wyższej klasy opon wielosezonowych liczy się granicach pięćdziesięciu pięciu tysięcy kilometrów.

Oznacza to, że porządne opony uniwersalne mogą wystarczyć nawet na pięć lat. Trzeba jednak mieć na uwadze, że z każdym kolejnym rokiem ich właściwości mogą maleć.

Czy opony wielosezonowe mają sens?

Oczywiście, że mają, ale pod warunkiem, że spełniacie wszystkie warunki, o jakich wcześniej pisałem. To znaczy nie jesteście profesjonalnymi kierowcami, na których złe warunki atmosferyczne nie robią żadnego wrażenia, a wasza stopa bywa niekiedy ciężkawa.

Jeśli korzystanie z auta ograniczacie wyłącznie do miasta, a w brzydką pogodę nie wsiadacie do samochodu, to kupno opon całorocznych będzie dobrą decyzją.