Data publikacji:

PAI: czym jest PAI?

PAI: czym jest PAI? Jest to angielski akronim oznaczający Personal Activity Intelligence i składa się z algorytmu. Zagadnienie opisujemy szerzej w tym artykule. Jak zdobyć punkty PAI? Jak wyłączyć PAI? Ile dziennie?
Man checking data on smartband after workout

PAI: czym jest PAI? 

Co to jest PAI? To wskaźnik, który pokazuje, na ile aktywnie spędzasz dzień. Bada, czy ilość ruchu w trakcie dnia, który wykonujesz, jest wystarczająca, byś należycie dbał o swoje zdrowie. Wskaźnik bierze pod uwagę wszelkiego rodzaju aktywności, które mają miejsce w trakcie biegu każdego twojego dnia. Uwzględniając obecny stan zdrowia twojego organizmu (płeć, wiek, tętno spoczynkowe, a także puls odczytywany na przestrzeni ostatnich 7 dni), daje ci w pełni spersonalizowaną informację zwrotną. 
Personal Activity Intelligence (z języka angielskiego: Personal Activity Intelligence) został opracowany przez profesora Ulrika Wisløffa, który jest cenioną postacią w zakresie fizjologii ćwiczeń i zajmuje się również profilaktyką chorób serca. 

PAI: ile dziennie? 

Wskaźnik PAI na poziomie 100 punktów (i więcej) po przebytym dniu to bardzo dobra ocena. To znak, że zdołasz zapobiec znacznej ilości schorzeń, jeśli ten wynik utrzymywać będziesz stale. Stopień aktywności, który PAI wskazuje na 100 (oraz wyższe wartości) zmniejsza szansę wystąpienia chorób takich jak nadciśnienie tętnicze, choroby układu krwionośnego oraz choroby serca, a także cukrzyca.
Minimalna wartość punktów PAI to 0, a maksymalna to 125. Dlaczego ustalono górną granicę? Ponieważ nadmierna aktywność fizyczna (podobnie jak jej brak) może spowodować szkody dla organizmu człowieka. I jak to mówią: nie można z niczym przesadzać. Wartość PAI 125 to ostrzeżenie przed przetrenowaniem twojego ciała.

Co, jeśli nie osiągasz PAI 100 dziennie?

Nawet mniejsza ilość punktów pozwoli ci skutecznie zadbać o swoje zdrowie, jeśli będzie osiągana regularnie. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ punkty PAI są wyliczane na podstawie twojej aktywności w ciągu całego tygodnia.
Jeśli więc nie jesteś w stanie ćwiczyć każdego dnia w tygodniu, ale średnia tygodniowa PAI wychodzi na satysfakcjonującym poziomie, to przy zróżnicowanym żywieniu, dobrym odpoczynku (twój organizm też potrzebuje czasu na regenerację! Zarówno tę w porze nocnej, jak i miniodpoczynków za dnia!) i minimalizacji stresu PAI pomaga ci każdego dnia i tygodnia dbać o zdrowe życie. 

Jak działa wskaźnik PAI?

Każde przyspieszenie pulsu to wzrost tego wskaźnika. Krótki trening o dużej intensywności oraz długi trening o niskiej intensywności zapewniają porównywalny wzrost punktów PAI.

Jak zdobyć punkty PAI?

Ruszając się. A czemu punkty nie rosną tak szybko jak na początku – w układzie, że trenujesz już od dłuższego czasu i określasz siebie jako osobę o dobrej kondycji fizycznej, z potencjałem do ćwiczeń? Dlatego, że im lepszą kondycję posiadasz, tym trudniej jest zdobyć kolejne punkty. Wiąże się to ze spadkiem tętna spoczynkowego, którego wartość zmniejsza się, gdy twoja forma fizyczna (kondycja) idzie w górę.
Wskaźnik PAI „działa” więc również dla osób w szczycie swoich sportowych możliwości. Z tego właśnie powodu wskaźnik PAI (punkty PAI) jest świetny również dla osób zawodowo zajmujących się sportem. 

Jak wyłączyć PAI?

To proste. Jeśli wyłączysz funkcję monitorowania tętna, to zatrzymasz zbieranie punktów PAI. 

PAI Xiaomi: co to?

Najnowsze urządzenia od Xiaomi mają możliwość mierzenia PAI. Pomagają one dbać o zdrowie. Wykazują dużą dokładność pomiaru. PAI działa na zasadzie algorytmów, które oceniają twój wysiłek fizyczny na podstawie przeciętnego zdrowego stylu życia. To sprawia, że zdobywasz motywację do lepszego dbania o siebie.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.