Data publikacji:

Papa na taras: jak wykonać? Na co zwrócić uwagę?

Czy papa na taras to dobre rozwiązanie? A jeśli tak, to co można położyć na papę na tarasie? Jak wykonać izolację tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym, używając papy? I kardynalne pytanie: czy papa na tarasie śmierdzi? Na te i inne wątpliwości związane z zastosowaniem papy przy budowie domu jednorodzinnego odpowiadamy w tym artykule.
papa na taras

Izolacja tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym? Papa – czy to dobry pomysł?

Jeśli czeka cię izolacja tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym, papa przyjdzie ci z pomocą. :) Ale do brzegu. Dobór materiałów do izolacji tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym czy tarasu nad garażem powinien być solidnie przemyślany. Jeśli bowiem zechcesz znacząco obniżyć sobie koszty budowy domu i zastosujesz wątpliwej jakości materiały lub źle je ze sobą połączysz, wówczas musisz się liczyć z prędkim remontem.
Obecnie na rynku materiałów budowlanych dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do hydroizolacji balkonów i tarasów, również balkonów oraz tarasów nad pomieszczeniem ogrzewanym. W kolejnym punkcie przedstawiamy charakterystykę pap zgrzewalnych.

Jaka papa na taras? Termozgrzewalna papa na taras, papa samoprzylepna

Papa termozgrzewalna na taras oraz papa samoprzylepna sprawdzą się do hydroizolacji międzywarstwowej oraz hydroizolacji w systemach drenażowych balkonów i tarasów. Obie mogę pełnić także funkcję paroizolacji w odwróconym układzie warstw na tarasach nad pomieszczeniami ogrzewanymi. Co warto wiedzieć?
  • Zastosowanie warstwy papy wierzchniego krycia jest uzasadnione w przypadku, gdy ma stanowić ona hydroizolację np. pod deskami na legarach.
  • W izolacjach zabudowanych najczęściej stosuje się papy podkładowe. W takim układzie dla balkonów dopuszcza się użycie tylko jednej warstwy papy (wierzchniego krycia), zaś dla tarasów konieczne jest zastosowanie dwóch warstw papy (podkładowej i wierzchniego krycia).
  • Papa termozgrzewalna na tarasie to jeden z najtańszych sposobów na wykończenie tarasu. Mimo niskiej ceny, jeśli wszelkie prace przebiegną prawidłowo, to papa na taras nad pomieszczeniem ogrzewanym będzie służyła niezawodnie przez długie lata. 

Co można położyć na papę na tarasie?

Co na papę termozgrzewalną na tarasie? Papa termozgrzewalna położona na tarasie to bardzo trudne podłoże, na które nie można położyć bezpośrednio materiałów mineralnych na bazie cementu. Istnieje jednak kilka możliwości, na które możesz się zdecydować. I własne teraz o nich opowiemy.

Papa na taras na papę na taras – kiedy się tak robi?

Papę na papę kładziesz w momencie, kiedy uprzednio położona warstwa uległa z jakichś przyczyn zniszczeniu lub nie została położona w sposób odpowiedni, więc na przykład przecieka. Wówczas na papę możesz z powodzeniem położyć kolejną warstwę tego samego materiału. By uszczelnić papę bez jej zrywania, możesz zdecydować się na system poliuretanowy, który nie wymaga dodatkowych prac izolacyjnych.

Co można położyć na papę na tarasie? Kafelki tarasowe

Kafelki tarasowe możesz z powodzeniem położyć na papę na tarasie. O ile masz wystarczającą ilość miejsca (chodzi o wysokość), np. do drzwi balkonowych. 

Co można położyć na papę na tarasie? Posadzki żywiczne

Jeśli na papę chcesz położyć wylewkę betonową, nie powinieneś aplikować jej bezpośrednio na papę. Nakładaj wylewki betonowe na przemian z folią, by otrzymać tzw. podkład pływający. Takie rozwiązanie sprawi, że nie będzie potrzeby zrywać położonej papy, a później frezować warstwy bitumicznej. Żywica poliuretanowa doskonale nadaje się na uszczelnienie dachu z papy, na którym występują wyraźne ubytki, przez które przecieka woda. 

Jaka wylewka na papę?

Papę można pozostawić niezagruntowaną, ale wylewka musi mieć co najmniej 2 cm grubości. Słabe podłoża impregnuje się żywicą, niezbyt nośne – zbroi siatką i stosuje podkład o grubości 20 mm i wysokiej elastyczności. Wylewkę zbroić należy zgodnie z instrukcją producenta. Ważne jest, aby nie pomijać dylatacji obwodowej ze specjalnej taśmy lub styropianu! Wylewkę nanosić należy pasami, poczynając od powierzchni zbliżonej do ścian. Czas wstępnego schnięcia wynosi od kilku do kilkunastu godzin. 

Czy można chodzić po papie?

To jeden z najczęstszych błędów dekarskich! Zabrania się chodzenia po zgrzanej papie w celu niedopuszczenia do uszkodzenia papy podczas wykonywania zgrzewania pap w wysokiej temperaturze powietrza.

Czy papa na tarasie śmierdzi? 

Nieprzyjemny zapach z papy odczuwany może być podczas intensywnych upałów. Jest to jeden z minusów papy na tarasie i balkonie (papa na taras nad pomieszczeniem ogrzewanym). 

Jak ułożyć papę na tarasie?

Papa musi być układana na zakładkę wynoszącą około 10 cm. Łączy się ją zazwyczaj lepikiem w celu uszczelnienia tego miejsca. Brzegi papy należy wywinąć na ścianę. 

Czym jest papa samoprzylepna na taras?

Co to jest papa samoprzylepna na taras i balkon? Papa samoprzylepna wierzchniego krycia najczęściej jest wykonana z włókniny poliestrowej wzmocnionej nićmi szklanymi. Takie rozwiązanie znajduje zastosowanie na rożnego rodzaju podłożach, w tym drewnianych i drewnopochodnych. Co ważne dla tego produktu? Papa samoprzylepna jest zawsze polecana tam, gdzie użycie otwartego ognia jest niemożliwe.
  • Jest stosowana podczas wykonywania izolacji wodochronnych jednowarstwowych i wielowarstwowych pokryć dachowych.
  • Sprawdzi się także na podłożu z desek bez impregnacji, jeśli zostanie zastosowane dodatkowe mocowanie mechaniczne.
  • Powierzchnia, na którą przykleja się papę wierzchniego krycia, musi być sucha.

Papa samoprzylepna na taras – jak zamontować?

Papę samoprzylepną mocuj przez przyklejenie do papy asfaltowej podkładowej lub do starego wyremontowanego pokrycia z papy asfaltowej. W przypadku montażu papy na podłożu drewnianym można ją mocować mechanicznie.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.