Data publikacji:

Jaki pędzelek do brwi wybrać?

Brwi są dla twarzy tym, czym rama dla obrazu. Zadbane i odpowiednio umalowane będą doskonałym uzupełnieniem codziennego makijażu. Potraktowane nieodpowiednim produktem lub techniką… mogą go totalnie zepsuć. Aby zawsze prezentowały się świetnie, potrzebne są: wiedza, umiejętności, odpowiednie kosmetyki, ale i właściwy pędzelek do brwi. Wyjaśniamy, jak wybrać ten najlepszy i jak go używać, aby zawsze osiągnąć zamierzony efekt.
pędzelek do brwi

Spis treści:

 1. Makijaż brwi – czy jest konieczny?
 2. Czego unikać w malowaniu brwi?
 3. Produkty do makijażu brwi
 4. Jak wybrać pędzel do malowania brwi?
 5. Jak malować brwi pędzelkiem? Krótki poradnik
Moda na mocno wyskubane, cienkie brwi na całe szczęście dawno odeszła do lamusa. Później pojawił się odwrotny trend zgodnie z którym, na wybiegach mody i ulicach królowały gęste, wręcz krzaczaste brwi. Dziś stawia się na naturalność i minimalną ingerencję w ich prawdziwy kształt.

Delikatny makijaż brwi powinien podkreślać ich linię i odrobinę przyciemniać włoski – jeśli z natury są bardzo jasne. To także sposób na uzupełnienie ewentualnych braków, które mogły powstać np. wskutek zbyt intensywnego wyrywana brwi w przeszłości.

Odpowiednie malowanie brwi powinno podkreślić spojrzenie, delikatnie zaakcentować rysy twarzy i stworzyć z resztą makijażu harmonijną całość.

Przeczytaj także: Jak dbać o rzęsy i brwi?

Wystrzegaj się zbyt graficznych linii, które zaostrzają rysy i wywołują efekt „groźnej miny”. Brwi nie powinny być również zbyt ciemne – najlepiej, jeśli kolor kosmetyku, którym je malujesz będzie maksymalnie zbliżony do odcienia naturalnych włosków.

Swoje brwi możesz zaakcentować użyciem kredki, żelu, cienia lub pomady.

Kredka do brwi

To doskonały wybór dla tych osób, którym zależy na wygodzie i szybkim wykonywaniu make-upu w dowolnym momencie. Zwykle po drugiej strony kredki znajduje się spiralka, która pozwala na przeczesanie włosków i usuniecie nadmiaru produktu.

Podczas malowania brwi kredką trzeba zachować czujność – zbyt duży nacisk może stworzyć ostre linie, które później trudno będzie rozmyć.
 • Jeśli potrzebujesz jedynie bardzo delikatnego podkreślenia brwi i ujarzmienia włosków, warto wypróbować produkty żelowe. Występują w postaci maskar ze szczoteczką, która pozwala zaaplikować produkt i ułożyć brwi w dowolny sposób.
 • Pomada do brwi do produkt o gęstej, kremowej konsystencji. Zwykle cechuje się zastygającą formułą, co sprawia, że makijaż brwi jest odporny na czynniki zewnętrzne.

Cień do brwi

To najbezpieczniejsza opcja, zwłaszcza dla początkujących. Z jego użyciem możesz „budować” kolor, a efekt jaki uzyskasz, będzie subtelny. 
Do dwóch ostatnich kosmetyków niezbędny będzie ci dobry pędzelek do brwi, który umożliwi równomierne rozprowadzenie produktu oraz stworzenie pożądanych kształtów.
Pędzelki do malowania brwi mają niewielkie rozmiary i ścięty kształt, który pozwala na precyzyjne uzupełnianie ubytków i nadawania kształtów. Wybór pędzla powinien być uzależniony od produktu, którego zamierzasz używać.

1. Pędzelek do pomady do brwi powinien mieć sztywne, gęsto osadzone włosie, umożliwiające wygodne nabieranie i aplikowanie kremowego produktu. Wybieraj pędzelki maksymalnie cienkie, co zapobiegnie tworzeniu plam. Tego rodzaju pędzle sprawdzą się także do malowania kresek eyelinerem. Pamiętaj, że pędzelki do brwi powinny być wykonane z syntetycznego włosia, które nie absorbuje produktu i łatwo się domywa.

Wśród pędzelków, które doskonale sprawdzą się w aplikowaniu pomady warto wyróżnić:

Zoeva 317, Wing liner

Niewielki i bardzo precyzyjny pędzelek do brwi z włosiem nylonowym.

Hulu, P44

Pędzel do brwi z bardzo krótkim, sztywnym, syntetycznym włosiem.
2. Pędzelki do cieni do brwi mogą mieć średnio sztywne włosie, które pozwoli na nabieranie sprasowanych i sypkich produktów. Ważne, aby włoski pędzla były odpowiednio zbite, co zapobiegnie jego deformacjom.

Jeśli szukasz precyzyjnego pędzelka do nakładania cieni do brwi, możesz wypróbować:

Zoeva 322 Brow Line

Pędzel o zbitym, lecz średnio twardym włosiu, które świetnie nabiera produkty pudrowe i precyzyjne rozprowadza kolor.
 • Sigma E65, Small Angle – bardzo cienki pędzel do brwi z giętkim włosiem, który dokładnie aplikuje zarówno cienie, jak i produkty o kremowej konsystencji.
Jeśli jesteś początkująca, z pewnością przyda ci się kilka rad odnośnie tego, jak wykonać makijaż brwi z użyciem pędzelka. To bardzo proste!
 1. Przygotuj brwi do makijażu – dokładnie oczyść je płynem micelarnym.
 2. Nanieś na brwi odrobinę transparentnego pudru, który pozwoli na lepsze utrzymywanie się kosmetyków kolorowych. Nadmiar pudru zmieć puchatym pędzlem.
 3. Makijaż brwi zacznij od zaznaczenia ich dolnej linii. Nabierz odrobinę produktu na pędzelek, a następnie zaznacz kontur od spodu brwi, rysując cienką linię. Pamiętaj o zachowaniu naturalnego kształtu brwi.
 4. Nanieś kosmetyk na resztę brwi, skupiając się przede wszystkim na „prześwitach”. Brwi po wewnętrznej stronie pomaluj minimalną ilością produktu, tworząc jedynie lekką mgiełkę koloru. Końcówkę zewnętrzną możesz przyciemnić bardziej.
 5. Wyczesz brwi dokładnie, używając spiralki tak, aby pozbyć się nadmiaru kosmetyku.

Malowanie brwi będzie o wiele prostsze, jeśli zaopatrzysz się w dobry, precyzyjny pędzelek. Nie warto na nim oszczędzać: decydując się na pędzel do brwi jednej z renomowanych marek, możesz mieć pewność, że posłuży ci długo, a na dodatek sprawdzi się w wielu innych makijażowych zadaniach.
Autorka: Joanna Stanuch