Data publikacji:

Peeling chemiczny. Rodzaje i działanie

Peeling chemiczny to rodzaj zabiegu polegający na usunięciu martwego naskórka za pomocą specjalnych kwasów. Poprawia stan skóry, pomaga redukować przebarwienia i oczyścić pory. Jakie są efekty stosowania peelingu chemicznego? Czy można wykonać go w domu? Sprawdź w artykule!

peeling chemiczny

Peeling chemiczny: co to jest?

Peeling chemiczny to specyficzny rodzaj złuszczania martwego naskórka. W przeciwieństwie do klasycznego peelingu mechanicznego nie ma tutaj żadnych drobinek, np. cukru, soli czy pestek owocowych. Funkcję eksfoliantu pełnią zaś, jak sama nazwa wskazuje, substancje chemiczne. Są to zazwyczaj różnego rodzaju kwasy, np. AHA, BHA czy PHA lub retinol.

Wyróżniamy trzy rodzaje peelingu chemicznego:

  • Peeling chemiczny powierzchniowy – usuwa jedynie martwy naskórek. Świetnie sprawdza się w leczeniu trądziku i usuwaniu drobnych przebarwień.
  • Peeling chemiczny średnio głęboki – działa w obrębie naskórka i części skóry właściwej. Pomaga redukować blizny, przebarwienia i zmarszczki.
  • Peeling chemiczny głęboki – również działa w obrębie naskórka i skóry właściwej, ale znacznie intensywniej niż peeling średnio głęboki. Wspomaga leczenie cięższych postaci trądziku, spłyca głębokie zmarszczki i zmniejsza widoczność blizn. Ten zabieg można wykonać jedynie u specjalisty.

Peeling chemiczny: efekty

Jakie są efekty peelingu chemicznego w domu i u kosmetyczki? Przede wszystkim zabieg poprawia kondycję i koloryt skóry. Redukuje przebarwienia i zmniejsza widoczność pajączków oraz rozszerzonych naczynek.

Ponadto peeling chemiczny może okazać się zbawienny dla osób, które zmagają się z trądzikiem. Oczyszcza pory i łagodzi stany zapalne, usuwając zanieczyszczenia i martwy naskórek. Zabieg złuszczania kwasami pomaga redukować również blizny oraz zmarszczki.

Warto pamiętać, że poszczególne rodzaje kwasów sprawdzają się w terapii odmiennych typów cery. Temat ten poruszamy nieco szerzej pod koniec artykułu.

Przeczytaj także: Najlepszy peeling enzymatyczny - ranking top 10

Dla kogo jest peeling chemiczny?

Odpowiedni peeling chemiczny sprawdzi się praktycznie u każdego, jednak istnieją grupy osób, którym szczególnie poleca się ten rodzaj złuszczania. Peeling chemiczny świetnie działa na trądzik, przebarwienia, blizny czy drobne zmarszczki. Kondycja skóry widocznie poprawia się już po pierwszym zabiegu.

Czy można wykonać peeling chemiczny w domu?

Peeling chemiczny w domu jest możliwy, ale trzeba postępować rozważnie i ostrożnie. Przede wszystkim samodzielnie wykonuje się jedynie peeling powierzchniowy. Zabieg głębszego złuszczania może przeprowadzić jedynie specjalista w gabinecie. Nieumiejętne jego wykonanie może prowadzić nawet do ostrych poparzeń skóry.

Jeśli chcesz wykonać peeling chemiczny powierzchniowy w domu, najpierw zapoznaj się z opisami i właściwościami poszczególnych kwasów. Poczytaj o tym, który rodzaj sprawdzi się w przypadku twojego typy cery i na co trzeba uważać.

Jak wykonać peeling chemiczny w domu? Gdy już wybierzesz odpowiedni rodzaj substancji, musisz przygotować roztwór. Zmierz jego pH za pomocą specjalnego wskaźnika – wartość powinna zgadzać się z zaleceniami dotyczącymi danego kwasu. Wskazówki dotyczące użycia znajdziesz na opakowaniu substancji lub w ulotce dołączonej do produktu.

Roztwór przygotuj w szklanej zlewce, odmierzając i mieszając składniki szklanymi lub porcelanowymi akcesoriami. Możesz zamiast tego zaopatrzyć się w kosmetyk z kwasami znanej marki. To znacznie bezpieczniejsza opcja niż samodzielnie wykonanie go od podstaw.

Peeling chemiczny: przeciwwskazania

Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania peelingu chemicznego. Powinny go bezwzględnie unikać:

  • osoby uczulone na kwasy,
  • kobiety w ciąży,
  • posiadaczki i posiadacze bardzo wrażliwej skóry,
  • osoby mające opryszczkę, egzemy, łuszczycę, rany, oparzenia lub inne choroby skóry.

Ponadto peelingu chemicznego nie wolno wykonywać podczas leczenia niektórymi lekami. Skóry po zastosowaniu peelingu nie wolno przez jakiś czas wystawiać na słońce.

Jaki peeling chemiczny wybrać?

Zastanawiasz się, jaki peeling chemiczny wybrać? Podpowiadamy:

  • kwasy AHA sprawdzą się w przypadku cery suchej, rozjaśniają cerę i wygładzają drobne zmarszczki,
  • kwasy BHA mają dość silne działanie, dlatego peeling chemiczny z ich dodatkiem poleca się na trądzik i wypryski,
  • kwasy PHA są najłagodniejsze, dlatego sprawdzą się w wypadku cery wrażliwej oraz przebarwień.