Data publikacji:

Piekarnik nie grzeje – co zrobić?

Codzienne przygotowanie posiłków nie byłoby możliwe bez piekarników i kuchenek. Sprzęt ten zajmuje centralną pozycję w każdej kuchni, a gdy zaczyna odmawiać posłuszeństwa, nierzadko wpadamy w panikę. Podpowiadamy, co zrobić, gdy piekarnik nie grzeje.
Piekarnik nie grzeje – co zrobić?

Współczesne piekarniki trudno przyrównywać do prostych modeli gazowo-elektrycznych, które przed laty dominowały w polskich domach. Te nowoczesne urządzenia mogą pochwalić się bowiem ogromną liczbą opcji konfiguracyjnych oraz trybów pieczenia. Poza standardowym już termoobiegiem spotkamy się np. z modelami dwukomorowymi lub takimi, które potrafią przyrządzać posiłki na parze. Coraz popularniejszy jest też sprzęt z funkcjami automatycznego czyszczenia (np. katalitycznego), pozwalającymi zrezygnować z ręcznego szorowania wnętrza. Wraz z większą kompleksowością sprzętu wzrosła jednak także jego awaryjność. Piekarnik nie grzeje więc z coraz większej liczby przyczyn, przyjrzyjmy się najczęściej spotykanym..

Piekarnik nie grzeje – symptomy problemów

Symptomy niedziałającego piekarnika nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka. Oczywiście urządzenie może odmówić całkowicie współpracy, nie uruchamiając się w żaden sposób, wówczas mamy oczywisty sygnał, że coś jest nie tak. Dobry identyfikatorem awarii są też trudności z ustawieniem programów do pieczenia, kompletnie zablokowany wyświetlacz i niewłączające się światło. 

Równie często sygnałem do niepokoju mogą być problemy z równomiernym wypieczeniem potrawy np. z powodu niewłaściwie zachowującej się dolnej grzałki czy termoobiegu. Czasami też po upłynięciu ustawionego czasu okazuje się, że mamy problem, bowiem piekarnik za słabo lub za mocno grzeje, co zrujnowało np. przygotowywane ciasto.

Najczęstsze przyczyny niedziałającego piekarnika

Poniżej zebraliśmy listę najczęstszych powodów, dla których nasz piekarnik może odmówić posłuszeństwa.

Niedomknięte i niedziałające drzwiczki

Drzwiczki piekarnika są jedną z częstszych przyczyn problemów z poprawnym działaniem urządzenia. Jeżeli nie zamykają się do końca lub nie są szczelne, ciepło z zewnątrz bardzo łatwo wydostaje się na powietrze, co zresztą bardzo łatwo sprawdzić dłonią. W takim wypadku najczęściej winny jest uszkodzony mechanizm zamykający albo pęknięta uszczelka. Oba elementy można wymienić, mechanizm zawiasowy możemy spróbować naprawić samodzielnie, nierzadko wystarczy go przeczyścić i dokręcić. Nowoczesne modele piekarników mają też wbudowany system automatycznego wykrywania pozycji drzwi. Jeżeli włącznik/czujnik wbudowany w ramę sprzętu jest uszkodzony, piekarnik odmówi nam posłuszeństwa po jego zamknięciu. Tutaj pomoże tylko wymiana komponentu na nowy.

Źle ustawiony lub zepsuty zegar

Kolejnym prozaicznym powodem, dla którego piekarnik nie grzeje, jest niewłaściwie skonfigurowany elektroniczny zegar. Wielu producentów AGD nie pozwala na skorzystanie z opcji pieczenia bez poprawnie ustawionej godziny. Zdarza się więc, że np. na skutek awarii prądu, gniazdka czy przedłużacza, zegar automatycznie się zresetuje, co sygnalizuje migającym wyświetlaczem. W takim wypadku, postępując zgodnie ze wskazówkami z instrukcji obsługi, wystarczy przywrócić poprzednie ustawienia.

Timer ulega usterce tylko w rzadkich sytuacjach. W takim wypadku wyświetlacz może pozostawać pusty lub pokazywać niewłaściwe znaki. Z takim problemem trzeba już zwrócić się do serwisu.

Niedziałający termostat

Piekarnik nie grzeje często z powodu wadliwego termostatu. Czujnik ten odpowiada za kontrolowanie temperatury wewnątrz komory. W przypadku, gdy pomimo zmiany temperatury na pokrętle nie obserwujemy żadnych zmian wewnątrz, nawet przy włączonym termoobiegu, to dostateczny dowód na to, że termostat trzeba będzie wymienić. Wadliwy termostat sprawi też, że piekarnik nie wyłączy grzałek po osiągnięciu przez nie pożądanej temperatury, co jest dość niebezpieczne, zwłaszcza gdy nie znajdujemy się w pobliżu.

Uszkodzona grzałka/-ki w piekarniku

W większości modeli piekarników znajdziemy jedną lub kilka grzałek, które umieszczone są w ściankach urządzenia. Odpowiadają one za przypiekanie potraw z różnych stron np. pod postacią funkcji grilla. Podczas pracy grzałki nie wydają żadnych dźwięków (jego obecność jest dobrym sygnałem alarmowym) i tylko w naprawdę starych kuchenkach są kompletnie odsłonięte w taki sposób, że widzimy ich rozgrzaną do czerwoności powierzchnię. Czasem trudno więc określić, czy wina rzeczywiście leży po ich stronie. Usterkę da się jednak zidentyfikować, testując różne programy pieczenia, wykorzystujące np. tylko górną lub dolną grzałkę. Dzięki nim powinniśmy przekonać się, który element wymaga wymiany.

Zepsute podzespoły elektroniczne

Nowoczesne piekarniki wyposażone są w tzw. moduł sterujący, a więc centralny układ elektroniczny zarządzający wszystkimi funkcjami sprzętu, począwszy od pieczenia, a skończywszy na samooczyszczaniu. Gdy ulega on awarii, wiele z tych elementów odmawia posłuszeństwa, ponieważ nie jest przekazywane do nich napięcie. Z tego też powodu problemy z grzałkami lub termoobiegiem często wynikają z wadliwego modułu, do którego naprawy potrzebny jest serwisant wyposażony w odpowiednie narzędzia i części zamienne.