Data modyfikacji:

Proste pisanki decoupage krok po kroku

Wielkanoc to czas, w którym chętnie dekorujesz swój dom, wykorzystując typowe, świąteczne motywy – baranki, kurczaczki i oczywiście pisanki. Te najprostsze można wykonać za pomocą łatwo dostępnych barwników do jaj. W tym roku zaskocz swoich bliskich i przygotuj pisanki decoupage z przepięknymi wzorami. Jak je zrobić? To proste – sprawdź nasz poradnik!

pisanki decoupage

Na czym polega technika decoupage?

Pisanki wielkanocne decoupage wykonasz w zaledwie kilkanaście minut. Efekt będzie zaś naprawdę zaskakujący. Ręcznie zdobione jajka okażą się znakomitą dekoracją świątecznego stołu lub koszyczka.

Decoupage to sposób zdobienia przedmiotów drewnianych, szklanych i plastikowych za pomocą wzorów wycinanych z papierowych serwetek. Tak ozdobione rzeczy wyglądają jak ręcznie malowane. Jak sam widzisz, nie jest to skomplikowana technika – aby z niej skorzystać, należy zaopatrzyć się w serwetki, klej i ewentualnie farby do decoupage.

Oczywiście technika decoupage zezwala na stosowanie wielu innych metod dekoracji. Tu ogranicza cię wyłącznie wyobraźnia – do zdobienia przedmiotów możesz wykorzystać elementy biżuterii, dowolne farby czy suszone rośliny.

Pisanki decoupage – jak zrobić? Nasze pomysły

Wielkanoc to świetna okazja do tego, by puścić wodze fantazji i przez chwilę poczuć się jak prawdziwy artysta. Wypróbuj nasze sposoby na pisanki wielkanocne decoupage, które okażą się znakomitymi dekoracjami, a nawet upominkami dla osób, które kochasz! Oto cztery proste metody zdobienia wielkanocnych pisanek zgodnie z zasadami decoupage.

Proste pisanki decoupage – metoda serwetkowa

Jeśli nigdy nie zdobiłeś przedmiotów metodą decoupage, zacznij od podstawowego sposobu, czyli naklejania wzorów z serwetek na jajko. Ta łatwa metoda pozwoli ci przygotować pisanki, które wyglądają jak ręcznie malowane.

Będziesz potrzebować:

  • jajek (wydmuszek, drewnianych lub styropianowych),
  • serwetek papierowych w dowolne wzory,
  • kleju do decoupage,
  • niewielkiego pędzla,
  • nożyczek,
  • przezroczystego lakieru.
  1. Wytnij wzory z serwetek papierowych. Nie muszą być to zdobienia wielkanocne – równie pięknie będą prezentowały się np. motywy kwiatowe.
  2. Papierowe serwetki składają się z dwóch warstw. Delikatnie oddziel je od siebie. W ten sposób otrzymasz wzory na cienkim, niemal przezroczystym papierze.
  3. Pokryj papierowy wzór odrobiną kleju decoupage, używając pędzelka. Ostrożnie przyklej go na jajko, delikatnie wygładzając papier. W ten sposób umieść na jajku tyle wzorów, ile tylko zechcesz .
  4. Gdy naniesiesz już wzory na jajko, pokryj jego powierzchnię warstwą lakieru decoupage, który zabezpieczy zdobienia. Pozostaw jajko do wyschnięcia.

Pisanki decoupage – spękania. Jak je wykonać?

Pisanki decoupage pięknie prezentują się z efektownymi spękaniami. Ten efekt sprawia, że jajko wygląda jak wykonane z ceramiki tkniętej zębem czasu. Choć takie pisanki wyglądają na bardzo czasochłonne, ich wykonanie jest banalnie proste. Potrzebujesz jedynie specjalnego preparatu do spękań, zwanego popularnie spękaczem.

Spękaczem należy pomalować jajko i pozostawić je do wyschnięcia. Później możesz przejść do wykonywania kolejnych zdobień (np. wspomnianą już techniką serwetkową). Jeśli chcesz, aby wybrany wzór również był spękany, naklej go na jajko przed aplikacją lakieru.

Bogato zdobione pisanki decoupage 3D

Jeśli zależy ci na wykonaniu bardzo strojnych, wręcz biżuteryjnych pisanek, zaopatrz się w dowolne ozdobne elementy trójwymiarowe, takie jak koraliki, suszone kwiaty, wstążki. Sprawdź, jak w banalnie prosty sposób możesz stworzyć najpiękniejszą pisankę, urodą nieodbiegającą od cennych jajek Faberge.

Pisankę pomaluj lakierem decoupage w wybranym kolorze i pozostaw do wyschnięcia. Następnie przygotuj klej oraz dowolne dekoracje. Za pomocą kleju i pędzelka ozdób jajko w dowolny sposób. Tym prostym sposobem wykonasz naprawdę zachwycające zdobienia!

Pisanki wielkanocne decoupage zdobione farbą do szkła

Drzemie w tobie artystyczna dusza? Swoje jajka decoupage możesz ozdobić dowolnie wymyślonymi wzorami, wykorzystując farby do szkła. To prosty sposób na uzyskanie bardzo ładnego efektu trójwymiarowego. Takie zdobienia szczególnie pięknie będą prezentowały się na jajkach szklanych. Farby do szkła można jednak nanosić na niemal każdy inny materiał.

Wydmuszkę, jajko styropianowe, szklane lub drewniane należy przetrzeć preparatem z odrobiną alkoholu, który odtłuści jego powierzchnię (może być to np. płyn do mycia szyb). Dzięki temu farba lepiej przyczepi się do powierzchni jajka.

Wybierz farbki do szkła w wybranych kolorach i narysuj na jajkach wszystko, co wpadnie ci do głowy. Aby ułatwić sobie zadanie, możesz skorzystać z gotowych szablonów lub naszkicować wzór na kartce przed naniesieniem go na jajko.

Jak wykorzystać pisanki decoupage?

Pisanki wielkanocne decoupage znakomicie sprawdzą się w roli ozdób na świątecznym stole. Z ich pomocą wykonasz przepiękny stroik, który umili tobie i twoim bliskim wielkanocne śniadanie.

Oczywiście dekoracja stołu to nie jedyny sposób na wykorzystanie jajek decoupage. Możesz umieścić je również w wielkanocnym koszyku. Ponadto kolorowe jajka decoupage bardzo efektywnie prezentują się w roli dekoracji w ogrodzie lub na balkonie.

Jajka-pisanki decoupage – najpiękniejsza ozdoba świątecznego stołu

Wykonanie własnoręcznych pisanek decoupage nie wymaga wiele kosztów i wolnego czasu. Efekty mogą być za to zachwycające! Przygotuj swoje jajka decoupage i zaskocz wszystkich wielkanocnych gości.

Autorka: Joanna Stanuch