Pistolet do klejenia na gorąco to podstawowe narzędzie każdego miłośnika DIY i majsterkowania. Przyda się nie tylko do łączenia elementów, ale też ich wypełniania, uszczelniania czy do tworzenia ozdób. Zobacz, jaki pistolet do klejenia sprawdzi się najlepiej w domowym warsztacie.
Na pierwszy rzut oka pistolet do kleju na gorąco wygląda niepozornie, lecz jego wewnętrzna grzałka rozgrzewa się nawet do 200 stopni C. O tym, jak szybko nagrzeje się pistolet i w jakim czasie roztopi klej, decyduje moc pistoletu. Czasem podaje się też wydajność w gramach roztopionego kleju na godzinę lub minutę użytkowania urządzenia.
Profesjonalne pistolety do klejenia na gorąco mogą mieć moc nawet 500 W, co pozwala roztopić klej w 2 minuty. Tanie pistolety do domowego użytku najczęściej dysponują mocą ok. 50 W, co sprawia, że na gotowość do pracy trzeba poczekać nieco dłużej. W skrajnych wypadkach trwa to kilkanaście minut, a jednorazowa ilość kleju do użycia jest niewielka.
Popularne sztyfty klejów na gorąco mają od 7 mm do 12 mm średnicy. Im większa moc pistoletu, tym większą ilość kleju jest on w stanie rozpuścić, dlatego grubsze sztyfty stosowane są najczęściej w droższych urządzeniach.
Nie oznacza to jednak, że cienkie sztyfty są gorsze. Tam, gdzie potrzebna jest niewielka ilość kleju i zależy ci na szybkim nagrzaniu urządzenia, cieńsze sztyfty mogą okazać się lepszym wyborem.
Jak nie trudno się domyślić, najtańsze pistolety do klejenia na gorąco zasilane są sieciowo. To pewne rozwiązanie, jednak ogranicza możliwość manewrowania pistoletem i w dłuższej perspektywie może przeszkadzać. Tym bardziej że już sam ciężar kabla może przewrócić lekki pistolet do klejenia.
W pistoletach do użytku domowego, o niedużej mocy, często stosuje się więc podstawę ze stacją dokującą. Pistolet nagrzewa się po podłączeniu go do stacji i utrzymuje temperaturę (przez krótki czas) dzięki wbudowanemu akumulatorowi. To zdecydowanie wygodniejszy system zasilania, zwłaszcza że kabel zasilający stację można podpiąć też bezpośrednio do samego pistoletu.
W komplecie z pistoletem do kleju na gorąco możesz znaleźć często dodatkowe końcówki. Są to końcówki o różnym kształcie, średnicy czy długości. Stosowane zamiennie mogą przyspieszyć szybkość klejenia, zapewnić większą precyzję lub umożliwić wypełnienie wąskiej szczeliny. Rozmaite kształty dysz przydadzą się natomiast w tworzeniu kolorowych ozdób.
Denerwującą cechą tanich pistoletów do klejenia na gorąco jest wypływający samoczynnie klej. Trudno wówczas dozować ilość kleju, a cieknący klej brudzi wszystko wkoło.
Rozwiązaniem problemu jest blokada antywypływowa zastosowana w dobrych pistoletach do klejenia. Dzięki niej klej wypływa dopiero wtedy, gdy naciśniesz spust popychacza. To rozwiązanie spotyka się jednak głównie w profesjonalnych pistoletach. W tańszych konstrukcjach konieczne może być podłożenie podstawki na ściekający klej.
Do każdego pistoletu dołączony jest najczęściej uniwersalny klej. Warto jednak wiedzieć, że dostępne są inne rodzaje kleju, które zwiększą użyteczność urządzenia. Możesz skorzystać z kleju niskotopliwego do powierzchni wrażliwych temperaturę, wolno- lub szybkotopliwego czy też kleju dostosowanego do konkretnych powierzchni, np. plastiku, metalu czy ceramiki.
Miłośnicy rękodzieła docenią z pewnością kolorowe sztyfty z brokatem, którymi można ozdobić najrozmaitsze przedmioty. Gwarantujemy, że bez względu na to, jaki pistolet do klejenia wybierzesz, bardzo szybko znajdziesz dla niego setki zastosowań.