Pobrudziliście czerwonym winem ukochaną bluzkę lub obrus? Sądzicie, że już nic nie da się zrobić z taką plamą? Nic bardziej mylnego – istnieje kilka sposobów na plamy z czerwonego wina. Zatem jak poradzić sobie zarówno ze świeżymi, jak i starymi plamami? Zapraszamy do poniższego artykułu po garść porad.
Masz świeże plamy z czerwonego wina? Posyp je solą. Pamiętaj jednak o tym, aby posypać ją dość obficie. Sól wchłania wodę, a dodatkowo barwnik. Kiedy sól już się zabarwi, wówczas ją strzepnij. Potem upierz tkaninę z dodatkiem odplamiacza.
Taki sposób zadziała wyłącznie na świeże plamy. Gdy zrobisz plamę, szybko polej ją białym winem lub szampanem. Czy ten sposób jest skuteczny? Zdania są podzielone, ale mimo wszystko warto spróbować. Ta metoda sprawdza się szczególnie podczas imprezy, kiedy nie masz czasu na używanie innych sposobów, a musisz szybko zadziałać. Pamiętaj jednak, aby później i tak uprać materiał w pralce z dodatkiem odplamiacza. Białe wino lub szampan też może zostawić nieznaczną plamę.
Ten sposób wywabi plamę zarówno z dywanu czy kanapy, jak i ubrań lub obrusu. Na świeżą plamę z wina wylej wodę ultenioną o stężeniu 2%. Warto dodać, że ten sposób może nieco odbarwiać kolorowe tkaniny. Jeśli zatem plama z wina znajduje się właśnie na takim materiale, to rozcieńcz ją z wodą – najlepsze będą proporcje 2 łyżeczki wody utlenionej na 1 łyżeczkę zwykłej letniej wody. Roztworem nie pocieraj tkaniny zbyt mocno, aby nie zniszczyć materiału.
A właściwie roztworu ze spirytusu. Połącz spirytus z wodą w proporcjach 1:1, czyli 1 łyżka wody na 1 łyżkę spirytusu. Wylej mieszankę na plamę i delikatnie pocieraj. Następnie wypierz tkaninę w pralce – dla pewności możesz dodać do prania odplamiacz.
Jest kilka sposobów na usunięcie starych plam z wina. Sprawdź poniżej kilka najbardziej skutecznych metod.
Ostatnia metoda, w której tkaninę moczyliście w roztworze spirytusu i wody, idealnie sprawdzi się do wywabiania starych plam z czerwonego wina. Aby była jednak skuteczna, należy zmienić nieco proporcje – 2 łyżeczki spirytusu na 1 łyżeczkę wody. Warto też moczyć tkaninę nieco dłużej, np. około 30 minut. Ten sposobób może niestety zniszczyć i odbarwić kolorowy materiał.
Do miski z letnią wodą wlej 1 łyżkę amoniaku i dodaj odrobinę mydła w płynie lub żelu pod prysznic. W takiej mieszance namocz brudną tkaninę. 30 minut wystarczy. Następnie potrzyj delikatnie plamę i wypierz ją w pralce z dodatkiem odplamiacza. Jeśli mimo moczenia plama nadal nie zniknęła, dodaj do miski więcej amoniaku, np. 2 łyżki.
Nałóż krem do golenia bezpośrednio na plamę. Pozostaw na 10-15 minut, a następnie zdejmij krem wilgotną szmatką. Później wypierz tkaninę w pralce. Chcesz usunąć w ten sposób plamę z dywanu lub kanapy? Po zdjęciu kremu do golenia z plamy, użyj do przemycia tkaniny mokrej gąbki. Pocieraj nią plamę do momentu, aż tkanina będzie czysta. Pamiętaj, aby podczas wycierania kilka razy płukać gąbkę.
Pamiętasz sposób wywabiania plamy przy użyciu soli? Świetnie zastąpi ją też soda oczyszczona. Co więcej, ta druga będzie idealna właśnie na stare plamy. Jak jej używać? 4 łyżki sody dodaj do miski z letnią wodą. Teraz włóż do takiej mieszanki brudną tkaninę i mocz około 30 minut. Po tym czasie materiał nadal jest brudny? Dodaj do wody octu spirytusowego – taki duet powinien się sprawdzić.