Data publikacji:

Płot kompozytowy: wady i zalety

Dla wielu ogrodzenie stanowi nie tylko praktyczne oddzielenie terenu, ale pełni także rolę dekoracyjną. Ładny płot to istotny element wizualnej kompozycji całej działki. Do najpowszechniejszych stosowanych materiałów należą drewno, metal i kompozyt. Płot kompozytowy to rozwiązanie, które wygląda ładnie i nowocześnie, a przy tym jest solidne i bardzo trwałe. Jak każde jednak ma swoje minusy. Jakie są wady i zalety płotu kompozytowego? Odpowiadamy!
płot kompozytowy

Co to jest płot kompozytowy?

Ogrodzenie kompozytowe łączy w sobie elegancki, klasyczny wygląd naturalnego drewna z wytrzymałością i solidnością materiałów sztucznych. Jest odporne na działanie warunków atmosferycznych, pozbawione drewnianych niedoskonałości, jak sęki, zasinienia, nierówności i inne ubytki. Nierzadko wzmacnia się je stalowym stelażem, dzięki czemu jest wysoce trwałe.
Płot kompozytowy WPC jest wykonany z mieszaniny polichlorku winylu, czyli stosunkowo popularnego PVC, oraz mączki drzewnej. Połączenie tych materiałów pozwala uzyskać estetyczny wygląd drewnianego parkanu przy jednoczesnej odporności metalowego ogrodzenia. Wybierając płot kompozytowy na wymiar, zyskuje się pewność, że ogrodzenie zostanie idealnie dopasowane do stylistyki posesji bądź ogrodu oraz ich dokładnych wymiarów.
Dzięki zastosowaniu tworzywa sztucznego płot kompozytowy nie wymaga przeprowadzania żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, jak odświeżanie czy olejowanie, które stosowane są w przypadku prawdziwego drewna. To rozwiązanie bardzo wygodne, mogące służyć przez wiele lat.

Ogrodzenie kompozytowe – uniwersalność i prostota

Ten rodzaj ogrodzenia wpasuje się w każdą posesję. Płot lamelowy kompozytowy to doskonały wybór, kiedy ma się coś do ukrycia, ale nie tylko. Jest wykonany z drewnianej ramy oraz długich, wąskich desek. Ich układ może być poprzeczny lub skośny, jednak w obu przypadkach deski ułożone są na tyle szczelnie, że zasłonią stare ogrodzenie, nieestetyczne mury czy odrębną część ogrodu.
Płot panelowy kompozytowy stworzony z gotowych kompozytowych paneli to także rozwiązanie, dające możliwość stworzenia ciekawej i estetycznie interesującej kompozycji. Modułowe ogrodzenie pozwala wykorzystać zarówno proste panele, przypominające zwykłe deski, jak i te bardziej oryginalne, np. ażurowe.

Płot kompozytowy – szeroki wybór stylów i kolorów

Ogrodzenie kompozytowe, dzięki temu, że jest produkowane sztucznie, może przybierać zarówno formę zwykłych desek, jak i fantazyjnych ażurowych wzorów. To pozwala w ładny sposób wydzielić działkę, taras czy balkon. Płoty mogą być pełne, trapezowe bądź ażurowe, a wybór zależy od tego, jak mocno chcemy przesłonić teren.
Płot kompozytowy szary jest często wybierany do ogradzania nowoczesnych, industrialnych domów, ale też lokali publicznych czy usługowych. Popielaty odcień to oryginalny, a jednocześnie stonowany wybór. W dodatku nie jedyny, w jakim może występować płot kompozytowy. Antracyt to ciemniejsza i odważniejsza opcja. Ciemne moduły mogą być ozdobą samą w sobie, ale będą także stanowić doskonałe tło, np. dla roślin ogrodowych.
Oprócz mniej oczywistych kolorów panele kompozytowe występują także w klasycznych odcieniach drewna i mogą z powodzeniem udawać parkan zbudowany z prawdziwych desek. Szeroka gama kolorów i form pozwala dostosować wygląd ogrodzenia do swoich preferencji i wymarzonego wizerunku domowego otoczenia.

Płot kompozytowy – cena

Koszt ogrodzenia kompozytowego to dla wielu osób jego największa wada. Cena za to praktyczne i estetyczne rozwiązanie może się różnić w zależności od konkretnego rozwiązania i lokalizacji zakupu. Średnio koszt pojedynczych desek kompozytowych wynosi od 50 zł do około 100 zł za sztukę. Z kolei przęsła ogrodzeniowe występują w cenie od około 200 zł do nawet ponad tysiąca złotych. Dobrej jakości słupki to kolejne około 80 zł za sztukę.
Całościowy koszt tego rodzaju ogrodzenia może z łatwością przekroczyć kilka tysięcy złotych, a nierzadko jest to nawet kilkanaście tysięcy złotych. Fantazyjne ażurowe wykończenia i nieoczywiste kolory będą kosztować jeszcze więcej.

Ogrodzenie kompozytowe – inne wady

Minusem, który nierzadko wymieniają posiadacze ogrodzenia kompozytowego, jest różnica między nim a płotem z prawdziwego drewna. Panele kompozytowe nie starzeją się z taką klasą i urokiem jak naturalne deski, w dodatku brak im charakterystycznych, unikalnych dla drewna cech jak słoje i desenie. W naturze nie znajdziemy dwóch takich samych drzew, a co za tym idzie – dwóch takich samych naturalnych desek, w przeciwieństwie do paneli kompozytowych, które mogą być identyczne.
Innym mankamentem płotów kompozytowych, powiązanych z odmiennością od naturalnego drewna, jest ryzyko zmiany koloru i blaknięcia spowodowanego działaniem promieni słonecznych. Choć zazwyczaj panele są odporne na działanie czynników atmosferycznych, zdarza się, że w wyniku opadów tworzą się zacieki. Choć zazwyczaj nie wymagają one interwencji i samoistnie znikają, przez pewien czas mogą wyglądać nieestetycznie.
Mimo pojedynczych wad ogrodzenie kompozytowe jest rozwiązaniem niemal idealnym. Trwałe, wytrzymałe, ładne i dające możliwość dopasowania do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Wybór konkretnej opcji zależy od indywidualnej wizji, a także posiadanego budżetu.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!