Data publikacji:

Jak zamontować płytę gazową w blacie? Jaką płytę wybrać?

Chociaż popularność elektrycznych płyt indukcyjnych stale rośnie, nadal wiele osób podczas urządzania kuchni stawia na bardziej klasyczne rozwiązanie i wybiera urządzenia gazowe. Nowoczesne płyty tego typu nie odbiegają swoimi standardami od konstrukcji na prąd. Odznaczają się nie tylko atrakcyjnym designem, ale także sporym komfortem użytkowania. W artykule radzimy, jak zainstalować płytę gazową w blacie, a także jak znaleźć najlepsze urządzenie.
Jak zamontować płytę gazową w blacie?

Płyta gazowa w blacie – co należy wiedzieć?

Odpowiedź na pytanie, jaka płyta gazowa będzie dobrym wyborem, masz już za sobą? Pora się zastanowić, jak ją zamontować w blacie. Powodów do pozostania przy kuchni gazowej może być bardzo wiele. Niektórzy po prostu preferują gotować na żywym płomieniu, w czym dużą rolę odgrywają z pewnością przyzwyczajania. Inni z kolei decydują się na gaz ze względu na czystą ekonomię – korzystanie z napędzanych nim kuchenek jest wciąż bardziej opłacalne. Płyty gazowe do zabudowy są też przeważnie tańsze. Najprostsze modele to wydatek zaledwie 300–400 złotych, najlepiej wyposażone modele rzadko przekraczają pułap 2000 złotych. Dzięki temu, względnie niewielkim kosztem można wyremontować kuchnię.

Płyta gazowa w blacie – wymiary

Przygotowując się do zakupu płyty do zabudowy, powinniśmy pamiętać, że bez względu na cenę i liczbę funkcji, są one dostępne w kilku standardowych rozmiarach. Sytuacja ta z pewnością ułatwi nam wybór odpowiedniego blatu oraz mebli. Najczęściej spotykane urządzenia mają od 58 do 60 centymetrów szerokości. Ich głębokość zamyka się w granicach 51–52 centymetrów. Mniejsze urządzenia są nieco rzadziej spotykane, ale właściciele niewielkich kuchni znajdą w sklepach także ofertę dla siebie. Najczęściej będą to kompaktowe płyty dwupalnikowe.
Uwaga! Nie dajmy się zmylić i podczas przeglądania ofert sklepów przyjrzyjmy się opisowi każdego modelu, podawane wymiary nie obejmują bowiem obszaru roboczego.

Na co zwracamy uwagę podczas zakupu płyty gazowej do zabudowy?

Wybierając się na zakupy nowej płyty gazowej, warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii, które wymieniliśmy poniżej.
  • Materiał, z jakiego wykonano płytę – płyty mogą być wykonane z żeliwa, emalii, stali albo szkła. Wybór ma znacznie nie tylko estetyczne, ale wpływa także na sposób jej czyszczenia i konserwacji. Najtańsze są białe modele emaliowane, a najdroższe wykończone szkłem hartowanym lub ceramicznym.
  • Rodzaj i liczba palników – standardowe płyty gazowe wyposażone są w cztery palniki: dwa o średniej mocy, a także po jednym o małej i dużej sile ognia. Czasami spotkamy się też z modelami z dodatkowym, piątym, palnikiem pośrodku płyty, który posiada podwójną maksymalną moc i bardzo wysoki płomień. Palniki praktycznie zawsze mają już czujniki automatycznie odłączające dopływ gazu po zagaśnięciu płomienia. Do ich zapalania nie trzeba też używać zapalniczki, bowiem posiadają wbudowany iskrownik.
  • Typ oferowanego rusztu – do produkcji rusztów producenci wykorzystują dwa rodzaje materiałów: mowa tu o żeliwie lub emaliowanej stali. Ruszty żeliwne są znacznie cięższe i trudniejsze w czyszczeniu, ale gwarantują bardzo stabilną podstawę dla największych garnków. Ruszty emaliowane są lekkie i łatwo zmyjemy z nich tłuste zabrudzenia. Niestety, są one podatne na korozję, bowiem emalia ma tendencję do pękania i kruszenia się. Z czasem powstające na niej rysy i ubytki odsłaniają metal, wystawiając go na działanie wody i wilgoci.

Montaż płyty gazowej w blacie

Montaż płyty rozpoczynamy od obrysowanie przeznaczonego do wycięcia fragmentu blatu z dodatkowym półcentymetrowym zapasem na wszystkich brzegach. Czasem producenci dostarczają specjalne szablony ułatwiające to zadanie. Oczywiście powinniśmy wcześniej ustalić miejsce, w którym umieścimy urządzenie, a także wybrać model z odpowiednimi wymiarami. W zależności od typu materiału, z jakiego wykonano blat (kamień, drewno, kompozyt, płyta MDF), musimy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Najczęściej chodzi tu o wiertarki, wyrzynarki i piły.
Przeczytaj także nasz ranking płyt gazowych 5-palnikowych
Zanim umieścimy płytę w przygotowanym do tego celu otworze, musimy zająć się jej podłączeniem do instalacji gazowej. Uwaga! Zalecane jest, by dokonywał tego specjalista z odpowiednimi kwalifikacjami. Wiele firm nie przyjmie do naprawy płyty, jeżeli karty gwarancyjnej nie podbije profesjonalny instalator. Decydując się na samodzielne podłączenie kuchni, robimy to na własne ryzyko.
Gaz do płyty dostarczany jest za pośrednictwem specjalnego węża do kuchenki, który otrzymał odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa (norma PN-EN 14800). Podczas jego zakładania przykładamy szczególną uwagę do jego szczelnego dokręcenia i zabezpieczenia przed wodą oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Wąż nie powinien swobodnie zwisać pod blatem, zwłaszcza jeżeli wykorzystujemy tę przestrzeń do przechowywania różnych przedmiotów. Stan instalacji sprawdzamy wyłącznie korzystając ze specjalnych detektorów gazu. Metoda „na nos” nie zawsze się tu sprawdzi, nie mówiąc już o absurdalnych pomysłach, takich jak przykładanie na próbę zapalniczki do potencjalnie nieszczelnej rury.
Płytę mocujemy na stałe przy pomocy mocnego i wodoodpornego kleju. Dodajmy, że płyta potrzebuje też dostępu do energii elektrycznej, która zasilać będzie iskrownik. Musimy to więc wziąć pod uwagę podczas planowania przewodów w kuchni.
Zdjęcie: pro_creator / Envato Elements