Data publikacji:

Jak działa płyta z okapem i czy warto ją kupić

Płyty indukcyjne z wbudowanym okapem stanowią stosunkową nowość na rynku urządzeń AGD. Są one bardzo interesującą propozycją zawłaszcza dla osób planujących konstrukcję wysypy kuchennej, ponieważ pozwalają zrezygnować z instalacji klasycznych pochłaniaczy wiszących nad palnikami. W artykule tłumaczymy, w jaki sposób działa płyta z okapem, a także jakie są jej najważniejsze wady i zalety.
Płyta z okapem

Płyta indukcyjna z okapem – co to?

Okapy montuje się w płytach indukcyjnych przeznaczonych do zabudowy, które montuje się bezpośrednio w blatach. Kuchnie tego typu to najnowocześniejsze rozwiązanie na rynku. Dzięki specjalnym cewkom indukcyjnym urządzenia, dzięki wytworzonemu polu elektromagnetycznemu, generują energię cieplną tylko po kontakcie powierzchni płyty z naczyniem posiadającym dno wykonane ze specjalnego stopu metali.
Technologia indukcyjna pozwala na bardzo szybkie i równomierne podgrzewanie garnków lub patelni. Ciepło wydzielane jest punktowo, a więc w miejscu, w którym naczynie styka się bezpośrednio z kuchenką. Dzięki temu wylana przypadkiem na płytę zupa lub cząstki jedzenia uciekające z patelni podczas smażenia nie będą ulegały przypaleniu, które utrudni ich usunięcie i doczyszczenie. Zabrudzenia możemy natomiast usunąć suchą ścierką. Stąd coraz częściej szukamy odpowiedzi na pytanie, jaka płyta indukcyjna będzie najlepsza.
Sprawdź, która płyta indukcyjna – ceramiczna czy szklana – będzie lepsza

Jak działa płyta indukcyjna z okapem?

Płyta z wbudowanym okapem to bardzo rzadki widok w domach. Ze względu na innowacyjną konstrukcję, która upowszechniła się dość niedawno, w katalogach wiodących producentów jest wciąż niewiele modeli z tą funkcją. Zintegrowany okap to jednak niezwykle atrakcyjny patent, który pozwala zaoszczędzić miejsce w kuchni i zrezygnować z szafkowych lub wiszących modeli pochłaniaczy. Jak wspomnieliśmy na wstępie, urządzenia tego typu nadają się idealnie do instalacji w wyspach kuchennych, a także w mieszkaniach i domach z otwartymi kuchniami połączonymi z salonami. Ze względu na interesujący design odnajdą się też w bardzo nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach.
Choć bardzo zmyślna, konstrukcja sprzętu nie jest specjalnie skomplikowana. Zintegrowany okap przyjmuje postać prostokątnej lub okrągłej szpary umieszczonej w płycie (zazwyczaj na jej środku), w której zamontowany jest wentylator. W trakcie gotowania zasysa on powietrze wraz z oparami znad garnków, usuwając drobinki tłuszczu oraz wszelkie nieprzyjemne zapachy.
Silnik wentylatora oraz filtry powietrza umieszczone są pod płytą. Tak więc podczas instalacji musimy wziąć pod uwagę to, że wymagają one więcej wolnej przestrzeni w meblu kuchennym. Zintegrowany okap może przekazywać powietrze z oparami wprost do przewodu wentylacyjnego lub działać jak pochłaniacz, który po oczyszczeniu wydmuchuje je z powrotem do kuchni (jest ono odprowadzane zazwyczaj za szafkę lub do jej wnętrza).
Co interesujące, płyty indukcyjne z zintegrowanymi okapami samodzielnie regulują prędkość obrotów wentylatora w zależności od liczby aktywnych pól grzewczych, jak również ilości pary i zanieczyszczeń unoszących się podczas gotowania, które wykrywają wbudowane czujniki. Oczywiście funkcjami urządzenia możemy zarządzać też całkowicie manualnie.
Za luksus posiadania płyty z okapem trzeba słono zapłacić. Ceny płyt indukcyjnych z okapami zaczynają się od kilku tysięcy złotych, a za najdroższe designerskie modele zapłacimy nawet ponad dziesięć tysięcy złotych.
Zdjęcie: pro_creator / Envato Elements