Data publikacji:

Płyty betonowe na podjazd: jakie wybrać?

Zastanawiasz się pewnie, jakie płyty na podjazd do twojego domu zakupić. A czy wiesz, jak przygotować podłoże pod płyty betonowe? Nasz poradnik pomoże ci odpowiednio podejść do tematu. W końcu podjazd do domu może być chlubną jego wizytówką. Płyty betonowe na podjazd: jakie wybrać?
płyty betonowe na podjazd

Wybór materiału na podjazd – kostka brukowa czy płyty betonowe?

Płyty betonowe zamiast kostki, a może kostka zamiast płyt betonowych? O którym rozwiązaniu dla swojego podwórka myślisz właśnie intensywnie? 
Kostka brukowa to bezsprzecznie najchętniej wykorzystywany materiał do tworzenia podjazdów do garaży, do parkingów oraz ścieżek wokół domostw. Wiele rodzajów, kolorów i struktur. Rynek szybko się rozwija, bo producenci podążają za zróżnicowanym gustem klienteli. Kostka granitowa oraz betonowa, jeśli zostanie dobrze ułożona, przetrwa lata. I to jej ogromny plus. Co więcej? Materiał wyśmienicie znosi nawet duże obciążenia, nie jest zbyt kosztowny, nie sprawia trudności w impregnacji i czyszczeniu. Słowem – wydaje się idealnie.
Ale są jeszcze płyty betonowe. I to one podobają się wielu. Przyjrzyjmy im się dokładniej w kolejnych partiach tekstu. 

Płyty betonowe na podjazd do garażu – czy to gra warta świeczki?

Jeśli lubisz być w modzie, to jak najbardziej tak! Płyty betonowe (często spotykane pod nazwą „płyty chodnikowe”) wyróżniają się znakomitymi cechami funkcjonalnymi, trwałością i designem. Jeśli podjazd z płyt betonowych wykonasz, montując płyty o grubości przynajmniej 6 cm, to trwałość na lata masz jak w banku. Nie musisz się obawiać intensywnej eksploatacji albo wjazdu na posesję nawet dużych aut.

Płyty betonowe na podjazd – jakie wybrać? Jakie płyty na podjazd?

Nowoczesne trendy stawiają na minimalizm. Modnym materiałem do wykończenia nawierzchni wokół domu są więc duże płyty na podjazd. Płyty granitowe, betonowe i gresowe mają wiele zalet. Są trwałe i wytrzymałe. Mówi się nawet o nich, że porządkują przestrzeń. Pasują do każdej architektury, a najbardziej do domów nowoczesnych i modernistycznych. Jak się je czyści? O wiele łatwiej niż drobną kostkę kamienną! Same plusy! 

Czym są płyty betonowe wielkogabarytowe na podjazd?

Są to inaczej nazywane wielkoformatowe płyty betonowe na podjazd. To nowoczesny sposób wykończenia przydomowego podjazdu. Omawiane płyty coraz częściej zastępują tradycyjną kostkę brukową. Kolorystyka to głównie barwy naturalne. Są też płyty, których powierzchnia jest pokryta kruszywem szlachetnym, upodabniającym je do płyt kamiennych. Przykładowe formaty płyt betonowych na podjazd: 50 × 50 cm, 50 × 75 cm, 80 × 80 cm, 75 × 100 cm, 100 × 100 cm. Podjazd z betonowych płyt w formacie XL to najbardziej pożądany kierunek wśród współczesnych inwestorów.
Co daje użycie takich płyt (płyty betonowe wielkogabarytowe na podjazd)?
  • Gwarancję stworzenia spójnej, modnej aranżacji, idealnie dopasowanej do charakteru posesji.
  • Płyty na podjazd można kupować pojedynczo lub w zestawach elementów różnych formatów.
  • Płyty betonowe można układać w ciekawych kompozycjach oraz zestawiać z innymi elementami takimi jak na przykład klasyczny bruk i płytki chodnikowe.
Podjazd do garażu stanowi wizytówkę całej posesji. Pomyśl o użyciu wielkich płyt betonowych. Naszym zdaniem warto urozmaicić projekt podjazdu, wykorzystując ten ciekawy i wytrzymały materiału (podjazd z płyt betonowych). 

Jak sprawdza się płyta ażurowa na podjazd? Zalety i wady tego rozwiązania

Wykonanie podjazdu z płyt ażurowych to dość popularne rozwiązanie. Tego typu płyty dobrze sprawdzają się nie tylko na podjazdach do garaży oraz jako umocnienia skarp i zbiorników wodnych. Znajdziesz je w różnych kształtach i kolorach: czarnym, brązowym, czerwonym, szarym.
Co ważne, na podjazd dla samochodów osobowych należy wybierać elementy o grubości minimum 10 cm. Tego typu płyty zapewniają lepsze odwodnienie terenu. Doskonale „zbierają” wodę opadową i umożliwiają jej przesiąknięcie do gleby. A za tym idzie ogromny plus – dobry wzrost przydomowych roślin: kwiatów, krzewów i drzew.
Uwaga – podjazd z płyt ażurowych jest traktowany jako powierzchnia biologicznie czynna. Wybierz to rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy twoja działka jest mała i masz ściśle wyznaczony procent powierzchni, którą możesz zabudować, versus tej, którą musisz zostawić jako biologicznie czynną. (Niektóre plany zagospodarowania przestrzennego wymuszają na inwestorach pozostawienie na działce odpowiednio dużej powierzchni biologicznie czynnej, a płyta ażurowa, jako powierzchnia biologicznie czynna, posłuży do budowy podjazdów i ścieżek o dowolnym metrażu).

Jak przygotować podłoże pod płyty betonowe ażurowe? Miniporadnik 

Jeśli za materiał budowlany wybierasz ażurowe płyty betonowe na podjazd, odpowiednio przygotuj teren przed ich położeniem. Płyta ażurowa nie powinna sprawić większych trudności podczas układania. 
  • Płyty układa się na takiej samej podbudowie, jaką wykonuje się pod kostkę brukową (geowłóknina, tłuczeń i piasek). 
  • Co ważne, jeżeli wypełnienie ma stanowić trawa, piasek warto wymieszać z kompostem, a wypełnienie ażurowe wyłożyć żyzną ziemią. Jeśli wypełnienie ma stanowić kruszywo, nie musisz piasku z niczym mieszać.
  • Płyta ażurowa (podobnie jak płyty drogowe) może być wykończona krawężnikami, obrzeżami bądź palisadami. Obramowanie pełni funkcję stabilizującą – sprawia, że płyty betonowe ażurowe nie zmieniają położenia, a podjazd staje się bardziej odporny na deformacje.
  • Ostatnia warstwa pod płyty ażurowe to podsypka (piasek łamany oraz kruszywa naturalne). Powinna być przepuszczalna. Służy do dokładnego wyrównania podłoża i ułatwienia późniejszych prac montażowych.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.