Data publikacji:

Jak wypada budżetowy telefon POCO M5? Recenzja

Smartfon jest obecnie najbardziej niezbędnym urządzeniem elektronicznym wykorzystywanym w codziennym życiu. Pozwala on nie tylko komunikować się ze światem, ale też zapłacić za zakupy, obsłużyć konto bankowe lub skorzystać z wielu aplikacji, dających dostęp do wielu różnych usług, począwszy od biletów transportu publicznego po kupony promocyjne lub zniżkowe. Na rynku znajdziemy niezwykle bogaty wybór telefonów, jednak za wiele z nich musimy zapłacić często kilka tysięcy złotych. Nie wszyscy mają ochotę wydawać aż tak duże pieniądze i stawiają na najbardziej budżetowe rozwiązania w cenie poniżej tysiąca złotych, zapewniające wszystkie podstawowe funkcje. Jednym z bardziej interesujących modeli w tej kategorii jest niewątpliwie POCO M5.
poco m5
Marka POCO jest wciąż stosunkowo mało znana w Polsce i Europie. Firma została powołana w 2018 roku przez chińskie Xiaomi, dlatego też do dziś korzysta ona z podzespołów oraz konstrukcji tego producenta. Spółka rozpoczęła niezależną działalność dopiero w 2020 roku, otwierając swój międzynarodowy oddział, a także filię w Indiach. Na wielu rynkach telefony POCO były sprzedawane pod nazwą Redmi.
POCO specjalizuje się w produkcji najtańszych budżetowych smartfonów, które w dużej mierze są zaprojektowane z myślą o konsumentach w krajach rozwijających się, w Afryce oraz w Azji (Nigeria, Indonezja, Filipiny, Indie, Pakistan itd.). To właśnie na tych rynkach urządzenia firmy znajdują najwięcej odbiorców. POCO ostrożnie wchodzi też od jakiego czasu do Europy, głównie Środkowej i Wschodniej, starając się powtórzyć sukces, jaki osiągnęło tam Xiaomi. Producent rozszerzył też katalog swoich urządzeń w słuchawki i smartwatche.

POCO M5 – podstawowe informacje

Jaki POCO wybrać? Smartfon POCO M5 oficjalnie pojawił się w sprzedaży jesienią 2022 roku. Jego polska cena waha się w granicach 600–900 złotych, w zależności od wybranego wariantu.

POCO M5 – specyfikacja techniczna

Ekran

Ekran POCO M5 ma przekątną 6,58 cala, rozmiarem nie odstaje więc od większości smartfonów na rynku. Osoby poszukujące bardziej kompaktowego sprzętu mogą być jednak zawiedzione. Względnie duży wyświetlacz sprawdza się mimo wszystko bardzo dobrze, gdy korzystamy z multimediów, surfujemy w sieci lub odpalamy ulubione aplikacje.
Model może pochwalić się dość prostym wyświetlaczem dotykowym z matrycą IPS, pracującym w rozdzielczości 1080 na 2408 pikseli (format 20:9) i osiągającym maksymalną jasność 500 nitów. Pracuje on w 90 Hz, co zwiększa responsywność interfejsu urządzenia.

Podzespoły

POCO M5 napędza ośmiordzeniowy procesor MediaTek Helio G99 oraz układ graficzny ARM Mali-G57, które zapewniają poprawne działanie najpopularniejszych aplikacji oraz przeglądarek internetowych. Moc telefonu nie pozwala jednak specjalnie na zabawę z bardzo wymagającymi grami, nawet przy niskim poziomie detali.
Model sprzedawany jest w wariantach z 4 GB lub 8 GB pamięci RAM, a także 64 GB lub 128 GB wolnej przestrzeni na zapisywanie danych użytkownika. W tym drugim przypadku przestrzeń na przechowywanie plików i zdjęć możemy rozszerzyć za pomocą karty pamięci TF o pojemności do 1 TB.
smartfon poco m5

Aparat

Fani fotografii cyfrowej z pewnością nie będą specjalnie zadowoleni z jakości zdjęć wykonywanych przez POCO M5, warto jednak podkreślić, że model nie został przygotowany z myślą o tym zadaniu, a jego podstawowe wyposażenie usatysfakcjonuje przeciętnego użytkownika.
Z tyłu obudowy smartfona znajdziemy w sumie trzy obiektywy. Główny z matrycą 50 Mpix, a także dwa z sensorami 2 Mpix. Z przodu natomiast została zainstalowana kamera selfie 5 Mpix. Zarówno przedni, jak i tylny aparat są w stanie rejestrować klipy wideo w rozdzielczości 1080p i szybkości 30 klatek na sekundę. Oczywiście oprogramowanie urządzenia nie ma opcji zaawansowanej obróbki zdjęć w czasie rzeczywistym. Możemy też zapomnieć o dobrych ujęciach wykonywanych przy słabym świetle, ale w tej cenie jest to całkowicie zrozumiałe.

Bateria

We wnętrzu POCO M5 znajdziemy baterię o pojemności 5000 mAh, choć jest to dość standardowa wartość, dzięki mniejszej mocy użytych w telefonie podzespołów wystarcza ona na nieco dłuższy czas pracy niż w przypadku modeli z podobnymi akumulatorami. Urządzenie wspiera funkcję ładowania o maksymalnej mocy 18 W. Oczywiście w tym segmencie cenowymi nie powinniśmy spodziewać się obsługi ładowarek indukcyjnych.

System operacyjny

POCO M5 napędza system operacyjny Android 12. Warto podkreślić, że nie jest to „czysta” dystrybucja system – mamy tutaj do czynienia z jego wariantem przygotowanym przez Xiaomi o nazwie MIUI. Wszyscy właściciele innych telefonów chińskiego producenta znajdą tutaj dobrze znane elementy oraz interfejs.
W razie potrzeby bardziej doświadczeni użytkownicy mogą też bez problemu zastąpić MIUI zwykłym Androidem, przeciętny właściciel telefonu nie będzie miał jednak takiej potrzeby, bowiem wspiera on wszystkie usługi Google, w tym sklep z aplikacjami oraz daje wsparcie dla programów bankowych, co jest problemem np. w urządzeniach chińskiego Huawei.

Budowa, design i dodatkowe funkcje

Wymiary telefonu to 164 mm × 76,1 mm × 8,9 mm, a jego całkowita waga to 201 gramów. Z przodu wyświetlacz zabezpieczony jest szkłem Gorilla Glass 3. Mimo niskiej ceny urządzenie ma rzucający się w oczy design. Tylna część obudowy podzielona jest na dwie części – jedną z nich stanowi czarny i połyskliwy panel ułożony w poprzek urządzenia, w którym umieszczone są obiektywy aparatu. Druga wykonana została z solidnego tworzywa sztucznego o teksturze przypominającej skórę, która zapobiega wyślizgiwaniu się urządzenia z ręki. Element może mieć kolor szary, niebieski lub intensywnie żółty.
Dobrą wiadomością dla właścicieli klasycznych słuchawek przewodowych jest to, że POCO M5 jest wyposażony w fizyczne wejście mini jack, które powoli znika również z wielu budżetowych telefonów konkurencji. Dodatkową zaletą jest też wbudowane radio FM, które standardowo działa tylko po podłączeniu słuchawkowego kabla audio. Oczywiście telefon bez problemu łączy się też z innymi urządzeniami za pomocą połączenia Bluetooth.
Ze względu na wykorzystane materiały oraz obecność wejścia słuchawkowego z POCO M5 musimy obchodzić się ostrożnie, jeżeli znajdujemy się w pobliżu wody lub w mocno zakurzonych miejscach. Model jest pozbawiony ochrony przed tymi czynnikami i po zachlapaniu może odmówić posłuszeństwa.
Co ciekawe, urządzenie może korzystać z dwóch kart SIM, zostało też wyposażone w prosty czujnik linii papilarnych, który został zamontowany w przycisku włączającym. Model ma również na wyposażeniu moduł nawigacji satelitarnej, głośniki stereo, a także standardowy port USB-C. Oferuje on też pełne wsparcie dla technologii komunikacji zbliżeniowej NFC, używanej między innymi do wykonywania płatności dotykowych telefonem.