Aby wyjaśnić, jak podłączyć antenę satelitarną do dekodera, na wstępie należy omówić rodzaje konwerterów. Możemy się spotkać z czterema typami uniwersalnymi:
Po omówieniu rodzajów konwerterów wreszcie możemy przejść do sedna, czyli podpięcia dekodera. W większości posiadają one jedno wejście antenowe, oprócz dekodera z funkcją nagrywania, który jest wyposażony w dwie głowice. Jeśli posiadamy taki dekoder, powinniśmy zastosować co najmniej konwerter twin, co pozwoli na poprowadzenie dwóch przewodów i skorzystanie w pełni z funkcji nagrywania. Jest ona bardzo wygodna, bo pozwala na oglądanie jednego kanału, podczas gdy na innym możemy nagrywać.
Dobrym rozwiązaniem będzie również konwerter unicable. Wówczas podpinamy przewód do złotego wejścia i łączymy go z dekoderem za pomocą wejścia SAT1, znajdującego się po zewnętrznej stronie. Takie rozwiązanie również pozwoli na skorzystanie z funkcji nagrywania, jednak za pomocą jednego kabla, co jest bardzo wygodne.
W zależności od liczby dekoderów w domu powinniśmy dobrać odpowiedni konwerter. Jeśli posiadamy w domu trzy dekodery, w tym jeden z funkcją nagrywania, możemy wykorzystać konwerter quad. Wówczas prowadzimy dwa przewody do wejścia SAT1 i SAT2 w dekoderze z nagrywaniem i dwa do pozostałych. Możemy również wykorzystać konwerter unicable, który prowadzimy od złotego wyjścia do dekodera z funkcją nagrywania oraz od srebrnych do pozostałych odbiorników.
Konwerter należy połączyć z tunelem satelitarnym przy pomocy wtyków F. Należy to zrobić w taki sposób, by nie było możliwości potknięcia się o niego lub zerwania. Nie wolno zginać kabla, ponieważ grozi to jego uszkodzeniem. Warto również zwrócić uwagę na anteny DVB-T2.
Pierwszą i najważniejszą zasadą jest to, że antenę należy podłączać przy dobrej pogodzie. Przed podłączeniem (a także odłączeniem) wtyczki F od głowicy lub odbiornika, należy upewnić się, że demodulator jest wyłączony. Odłączyć go należy również podczas parowania wszystkich elementów instalacji. Następnie należy przyłączyć kabel koncentryczny, wychodzący z anteny, a później przewód do połączenia z odbiornikiem TV.
Jeżeli budynek jest zaopatrzony w system odgromowy, kable powinny być do niego podłączone za pomocą specjalnie dobranych przewodów. Możemy użyć dwóch typów kabli – 50 mm2 Cu lub 80 mm2 Fe. Przewody zewnętrzne powinny być z kolei połączone za pomocą kabla 40 mm2 Cu. Tego rodzaju zabezpieczenia możemy pominąć, jeśli umiejscowienie anteny ma miejsce nie wyżej niż 2 metry od dachu budynku oraz nie dalej niż 1,5 metra od jego ściany.
Przed przystąpieniem do montażu anteny satelitarnej, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw. Po pierwsze, talerz satelitarny nie powinien znajdować się dalej niż 30 metrów od dekodera. Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie ustawienie czaszy, która powinna być skierowana na południe, jednak przy zapewnieniu niezakłóconej przestrzeni. Anteny nie mogą zasłaniać żadne drzewa, budynki ani inne obiekty.
Przystępując do montażu sprzętu, należy w pierwszej kolejności kierować się wskazówkami producenta. Jeśli okażą się one niewystarczające, w internecie mamy dostęp do informacji odnośnie odpowiedniego ustawienia anteny dla różnych miast. Do najbardziej popularnych kierunków ustawienia anteny satelitarnej należą Hot Bird – 13°E i Astra 19,2°E. Jeżeli jednak chcemy uzyskać wysoki poziom precyzji, musimy skorzystać z oficjalnych danych.
W internecie nie brakuje specjalnie przygotowanych map ustawienia satelit Hot Bird, które dają gwarancję precyzji, nawet gdy mieszkamy poza terenami miejskimi. W celu prawidłowego ustawienia anteny możesz również skorzystać z narzędzi internetowych. Wejdź w Mapy Google i wpisz swój adres, aby poznać długość i szerokość geograficzną. Jeżeli nie posiadasz profesjonalnego narzędzia do ustawiania anten, zainstaluj w smartfonie aplikację z kompasem. Współcześnie mamy dostęp do aplikacji specjalnie dedykowanych wskazywaniu najlepszego kąta elewacji (pionowy) i azymutu (kąt poziomy) dla anteny satelitarnej. Dużą rolę odgrywa również kąt odchylenia, który wskazuje poprawne ustawienie konwertera.
Co jest potrzebne do zamontowania anteny satelitarnej? Najważniejsze elementy:
Aby jeszcze bardziej ułatwić proces montażu anteny satelitarnej, poniżej przedstawiamy krótki instruktaż, zawierający najważniejsze kroki.
Przewód możemy poprowadzić do dekodera na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wywiercenie otworu za pomocą długiego wiertła, a drugim poprowadzenie przewodu otworem okiennym. Na kabel należy nakręcić wtyk F, a następnie wetknąć końcówkę do wejścia dekodera. I gotowe! Teraz wystarczy tylko podłączyć dekoder do telewizora przez kabel HDMI.