Data modyfikacji:

Podwórko z płyt ażurowych: sposoby układania płyt ażurowych. Jak wykonać podwórko z płyt ażurowych

Wykonane z betonu płyty ażurowe to doskonała alternatywa dla znacznie droższych płyt kamiennych lub kostki brukowej. Są niezwykle uniwersalnym materiałem, sprawdzającym się zarówno podczas wykańczania chodników, ścieżek i podjazdów przy obiektach przemysłowych, biurowych albo w zwykłych domach. W zależności od sposobu wykończenia i wybranego produktu, mogą stanowić też bardzo interesujący element dekoracyjny otoczenia budynku. W artykule radzimy, jak wykonać podwórko z płyt ażurowych.
podwórko z płyt ażurowych

Płyty ażurowe – co warto wiedzieć?

Płyty ażurowe wykonuje się z wysokiej jakości betonu odpornego na ściskanie, a także zmiany temperatury. W zależności od producenta mogą przyjmować rozmaite kształty oraz rozmiary, dzięki czemu ich pojedyncze elementy przykładamy do siebie jak puzzle. Największą zaletą tego materiału jest to, że nie pokrywa on w pełni powierzchni na jakiej jest układany. W otworach i szparach pomiędzy bloczkami stosujemy różnego typu wypełnienie, począwszy od piasku i żwiru, a skończywszy na ziemi ogrodowej.
Ażurowe pokrycie z płyt przy odpowiedniej konserwacji nie wpływa w negatywny sposób na trwałość i wytrzymałość chodników i podjazdów. W przeciwieństwie do klasycznej kostki brukowej i płyt betonowych ułatwia ono odprowadzenie wody deszczowej do gleby, co jest ważne, jeżeli w pobliżu znajduje się trawnik lub ogród. Co więcej, na wypełnieniu rosnąć może swobodnie trawa, zazieleniając podwórze i wjazd do garażu, co np. w upalne dni zmniejsza ich temperaturę.
Warto również wiedzieć, że zgodnie z przepisami fragmenty podwórka pokryte płytami ażurowymi są traktowane jako powierzchnie czynne biologicznie. Ponieważ na inwestorach budowlanych wymusza się pozostawienia ich pewnego procenta na działce, zastosowanie płyt może okazać się bardzo pomocne, zwłaszcza na terenie o bardzo ograniczonej ilości wolnego miejsca. W ten sposób możemy poszerzyć podjazd lub wykonać miejsce parkingowe dla samochodu.

Układamy płyty ażurowe na podwórku

Przed rozpoczęciem układania płyt ażurowych na podwórku powinniśmy dysponować dobrym planem, określającym dokładne wymiary terenu, który zostanie nimi pokryty. Pozwala to nam określić koszty całej inwestycji oraz ilość potrzebnych materiałów. Oczywiście wybieramy też płyty, których wymiary oraz styl będą dobrze pasować do otoczenia i domu. Czasami warto na próbę kupić kilka sztuk różnych produktów i na miejscu przekonać się, jak będą się one prezentować. Pamiętajmy, by na podjazdy i miejsca parkingowe wybierać płyty o grubości większej niż 10 cm, które lepiej poradzą sobie z wielotonowym naciskiem pojazdów. Już na tym etapie prac planujemy też rodzaj użytego wypełnienia.

Jak przygotować podłoże pod płyty ażurowe?

Podobnie jak kostka brukowa lub asfalt, płyty ażurowe układamy na odpowiednio zabezpieczonym i przygotowanym podłożu. Na początku wytyczamy przebieg ścieżek oraz podjazdu i miejsc parkingowych. Granice terenu przeznaczonego do wyrównania zaznaczamy linkami i kołkami. W tym samym czasie określamy też poziom, na jakim znajdą się płyty.
Kolejnym etapem jest usunięcie ziemi. Specjaliści zalecają pozbyć się warstwy gruntu od 20 do nawet 50 cm grubości. Wykopaną przestrzeń poziomujemy i wypełniamy 10 cm grubego i ubitego piasku lub pospółki. Warstwa ta stanowić będzie podstawę podbudowy.

Jak przygotować podbudowę pod płyty ażurowe?

Podbudowa będzie miała największy wpływ na trwałość podwórka pokrytego płytami ażurowymi, dlatego też do wykonania tego elementu i reszty prac warto zatrudnić doświadczonych fachowców. Eksperci radzą, by jako materiał na podbudowę stosować przede wszystkim grys, żwir lub tłuczeń, który wsypuje się równoważenie i ubija ręcznie lub mechanicznie.
Podbudowa dla chodników i ścieżek wynosi około 10 cm. W przypadku pojazdów samochodowych powinna mieć około 20–40 cm. Podczas pracy zaleca się, by materiał wysypywać w dwóch warstwach. Każdą z nich ubijamy i wyrównujemy.

Jak przygotować podsypkę pod płyty ażurowe?

Na podbudowę nakładamy też podsypkę, która będzie stykać się bezpośrednio z płytami ażurowymi na podwórku. Zazwyczaj do tego celu używa się cienkiej (od 3 do 6 cm) warstwy piasku lub kruszywa. Jeżeli chcemy ograniczyć przepuszczalność powierzchni, możemy w zamian użyć mieszanki piasku i cementu.

Układanie płyt ażurowych

Przed właściwym ułożeniem płyt trzeba przygotować obramowanie wykonane najczęściej z różnego rodzaju krawężników. Jego rodzaj oraz wysokość zależy w zupełności od naszych potrzeb. Układanie płyt jest bardzo proste, pracę zaczynamy przy krawężnikach, układając bloczki w prostej linii i w równych odstępach. Wyrównujemy je przy pomocy gumowego młotka brukarskiego.
Zwieńczeniem prac jest użycie odpowiedniego wypełnienia. Do tego celu można użyć ziemi, w której wysiewa się zazwyczaj nasiona traw, a nawet kwiatów lub drobnych roślin ozdobnych. Jest to względnie tanie rozwiązanie. Musimy jednak pamiętać, że z czasem ziemia może się wypłukiwać, należy więc ją co jakiś czas uzupełniać.
Inną i droższą metodą jest użycie żwiru lub łamanego kruszywa skalnego. Mieszając ich różne dostępne barwy, można uzyskać bardzo interesujące efekty wizualne, kontrastując np. jasne wypełnienie z szarym kolorem płyt.
Zdjęcie: Envato Elements