Data modyfikacji:

Pompa ciepła czy gaz: co wybrać? Wady i zalety obu rozwiązań

Obecnie, kiedy ceny prądu i gazu stale rosną, coraz więcej osób zastanawia się, czym ogrzewać dom. W dzisiejszym artykule pochylimy się nad zagadnieniem czy pompa ciepła, czy gaz będzie lepszym wyborem. Przytoczymy wady i zalety obu rozwiązań, podamy przybliżone koszty ogrzewania pompą ciepła i gazem, a także przedstawimy różne możliwości, włącznie z ogrzewaniem hybrydowym czy gazowymi pompami ciepła. Dowiedz się, co jest lepszym wyborem – gaz czy pompa ciepła.
gaz czy pompa ciepła

Pompa ciepła czy gaz? Co lepiej wybrać?

Co będzie lepsze – gaz czy pompa ciepła? To wszystko zależy od potrzeb. Do niedawna korzystano z gazu jako stosunkowo taniego źródła ciepła, jednak obecnie jest on coraz droższy, a do tego dochodzi ryzyko wybuchu, dlatego coraz mniej osób chce mieć w domu zasobnik z nim.
Z gazu rezygnuje się także w miejscach, które znajdują się tam, gdzie jest stosunkowo niskie zagęszczenie ludności – jego doprowadzenie mogłoby być wówczas zbyt kosztowne. W takiej sytuacji trzeba zdecydować się na zbiornik na gaz lub rozwiązanie alternatywne. Osoby, które zastanawiają się, czy lepsze będzie ogrzewanie gazowe, czy pompa ciepła, często nie przeliczają dokładnie kosztów obu opcji.
Żeby dowiedzieć się, co jest bardziej opłacalne w naszym przypadku, warto zsumować koszty montażu kotła/pompy ciepła oraz co najmniej kilku lat ich eksploatacji (optymalnie dziesięciu). Pompa często jest droższa na etapie montażu, ale tańsza w czasie eksploatacji – wiele jednak zależy od rodzaju, który wybierzemy. Coraz częstszą praktyką staje się także łączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, co pozwala generować właściwie darmowe ciepło.

Pompa ciepła vs gaz – wady i zalety rozwiązań

Czy warto postawić na najlepszą pompę ciepła powietrze woda? Żeby wiedzieć, co będzie lepsze, warto zapoznać się z charakterystyką obu rozwiązań. Sytuacja zarysowuje się następująco:
  • pompa ciepła – jest tańsza w eksploatacji, ale droższa w montażu. Jest też całkowicie bezpieczna i ekologiczna. Przy jej montażu nie ma potrzeby wydzielania w domu kotłowni ani budowania kominów. Pompa ciepła to energooszczędność i bezobsługowość (oprócz przeglądów raz do roku). Urządzenie ma długą żywotność, jest niewielkie i może posłużyć do chłodzenia domu w okresie letnim;
  • gaz – tani w montażu i odrobinę droższy w eksploatacji, ale występuje ryzyko wybuchu na terenie posesji. Wymagane jest osobne pomieszczenie na kotłownię. Kocioł cechuje się dobrą wydajnością i brakiem produktów spalania, może działać w sposób w pełni zautomatyzowany, a jego montaż jest prosty.
Co jednak, jeśli nie decydujemy się na budowę nowego domu, a chcemy zmodernizować stary? Jakie ogrzewanie do starego domu będzie najlepsze? Spór o to, czy gaz czy pompa ciepła w starym domu będzie lepsza, stosunkowo łatwo można rozwiązać.
Pompy ciepła w starych, słabo zaizolowanych budynkach mogą okazać się nieopłacalne. Zanim zatem zdecydujemy się na tego rodzaju instalację, konieczna będzie termomodernizacja budynku. Zasadniczo tak czy inaczej jest ona wskazana, ponieważ straty zasobów przy ogrzewaniu gazem również występują. Gdy budujemy nowy dom, szczególnie energooszczędny, pompa ciepła wydaje się być jedyną rozsądną opcją – w dłuższej perspektywie czasu okaże się tańsza.

Pompa ciepła a gaz – wady rozwiązań

W przypadku gazu wadami są oczywiście wspomniane już potencjalne wybuchy, a także ryzyko zaczadzenia. Każdorazowo podczas ogrzewania domu gazem potrzebna jest kotłownia i kominy. Jeśli jednak dojdzie do awarii, wymiana kotła gazowego będzie z pewnością tańsza niż wymiana pompy. Pomimo tego, że awarie pomp ciepła zdarzają się bardzo rzadko, a ich żywotność ocenia się w zależności od rodzaju na 25–50 lat użytkowania, taką możliwość zawsze warto brać pod uwagę.
W przypadku gazu czasami trzeba zainwestować środki oraz przestrzeń w zbiornik, jeśli w pobliżu nie ma przyłącza. Przygotowanie pomieszczenia i instalacji również trzeba wliczyć w koszty, które zdarza się, że finalnie przekroczą ilość środków przeznaczanych przeważnie na pompę. Pompa ciepła z kolei przestanie działać w sytuacji, w której dojdzie do przerw w dostawach prądu.

Ogrzewanie hybrydowe gaz i pompa ciepła – cena

Ogrzewanie hybrydowe jest najdroższą z możliwych do wyboru opcji, jednak gwarantuje pełną niezależność cieplną oraz bezpieczeństwo w razie gdy dojdzie do awarii prądu lub uszkodzenia kotła. Żeby oszacować koszty każdego rozwiązania, warto wziąć pod uwagę, że na 10 m2 powierzchni domu należy założyć co najmniej 0,6 kW mocy kotła gazowego lub pompy ciepła. To znaczy, że dla domu o powierzchni 100 m2 potrzebny będzie kocioł lub pompa o mocy 6 kW.
Koszt pompy ciepła o takiej mocy wraz z montażem i potrzebnym osprzętem powinien wynieść około 25 tysięcy złotych. Środki, które będzie trzeba wydać na jej użytkowanie przez okres roku, prawdopodobnie wyniosą około 2,5 tysiąca złotych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wszystko zależy od rodzaju wybranej pompy oraz konkretnego urządzenia – na rynku można znaleźć pompy 6 kW, których koszt wynosi nawet 30 tysięcy złotych.
Kocioł o mocy 6 kW może kosztować 3,5–4 tysiące złotych, natomiast jego montaż wraz z osprzętem, zasobnikiem i przewodami to kwota około 3 dodatkowych tysięcy złotych. Ogrzewanie w ciągu roku kotłem może oscylować wokół 5 tysięcy złotych. Jeśli chcesz się zdecydować na tę opcję, zobacz nasz ranking kotłów gazowych.
Niektórzy zastanawiają się także nad sensownością montażu gazowych pomp ciepła. Czy gazowe pompy ciepła to dobry wybór? To zależy. Są to instalacje, które są zasilane gazem. Jako że prąd jest droższy niż gaz, coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie.
Ile kosztuje pompa ciepła na propan? Cena takiego urządzenia waha się pomiędzy 20 a 30 tysięcy złotych. Decydując o tym, co zamontujemy we własnym domu, trzeba szczegółowo policzyć koszty ogrzewania domu, ceny urządzeń, którymi jesteśmy zainteresowani, oraz środki, jakich będzie wymagała ich eksploatacja. Niektóre firmy zajmujące się montażem zarówno kotłów gazowych, jak i pomp ciepła dokonują takich obliczeń za nas.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!