Data publikacji:

Ranking najlepszych pomp ciepła powietrze woda

Pompy ciepła to rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje na popularności i urządzenia są coraz częściej montowane w polskich domach. W rezultacie proekologicznego podejścia wielu ludzi sama branża bardzo mocno się rozwinęła, a techniczne rozwiązania o wiele bardziej rozbudowały. W rezultacie liczba możliwości, jakie mają kupujący, wpłynęła pozytywnie na rynek dzięki większej konkurencyjności. Ma to jednak swoje negatywne strony, ponieważ pojawiło się wiele urządzeń wątpliwej jakości, które nie spełniają stawianych wymagań i oczekiwań. Jak więc wybrać najlepsze pompy ciepła? Na co zwrócić uwagę? Na te oraz inne pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.
pompa
Pierwszym i zarazem kluczowym dla stworzenia rankingu najlepszych urządzeń jest rozwiązanie problemu działania konkretnego rodzaju pompy. Na rynku bowiem znajdziemy kilka podstawowych typów pomp. W tym artykule skupimy się na pompach powietrze-woda, które stanowią jedno z najpopularniejszych rozwiązań.

Zaletami rozwiązań typu split jest stosunkowo niższa cena od innych rozwiązań, głównie przez łatwiejszy montaż czy mniej skomplikowany układ. Dodatkowo pompy typu split, łączą w sobie dwa systemy, przez co ogrzewają zarówno pomieszczenia, jak i wodę użytkową, co jest praktyczne i ekonomiczne. Nie ma bowiem konieczności korzystania z elektrycznych bojlerów czy drugiej jednostki grzewczej.

Gdy już rozwiązaliśmy problem odpowiedniego typu, pora poruszyć kwestię najważniejszych cech, jakie owe urządzenia posiadają i które wpływają na samo użytkowanie.

Pompy ciepła powietrze – woda. Zasada działania i najważniejsze cechy

Pierwszym i zarazem najważniejszym elementem, który jednocześnie determinuje opłacalność, jest współczynnik sprawności COP. Jest to nic innego jak stosunek energii elektrycznej wykorzystanej do wytworzenia energii cieplnej. Dla większego zrozumienia podam przykład.

Jeśli wskaźnik COP wynosi 5, to by wytworzyć 10 kW energii cieplnej, urządzenie zużyje 2 kW energii elektrycznej. Mówiąc o współczynniku COP, nie można również zapominać o współczynniku SCOP, który tyczy się efektywności energetycznej w sezonie grzewczym. Oznacza to, że sprawność urządzenia jest wyliczana na podstawię energii zużytej w sezonie grzewczym w stosunku do tej wyprodukowanej przez cały rok. Podobnie jednak, jak w przypadku COP, im wyższa wartość współczynnika, tym niższe koszty wyprodukowania ciepła.

Kolejną cechą również odgrywającą sporą rolę w kwestii użytkowania, ale i samej opłacalności jest klasa energetyczna. Mówi nam ona o zużyciu prądu w ciągu roku przez urządzenie, które generuje temperaturę na wyjściu na poziomie 55 stopni. Czynnik ten jest więc istotny z punktu widzenia budżetu i oszczędności, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Nie bez znaczenia jest również okres gwarancji, który pozwala nam na komfortowe użytkowanie bez obaw o to, czy urządzenie będzie działać niezawodnie. W przypadku pomp ciepła utarło się, że okres ten to około 60 miesięcy, jednakże trafiają się producenci, którzy wymagają chociażby płatnych i regularnych przeglądów w celu zachowania ważności owej gwarancji. Dlatego też warto przed zakupem dokładnie przyjrzeć się tym warunkom i upewnić się, że postanowienia te nam odpowiadają.

Najlepsza pompa ciepła powietrze woda

Kaisai Split R32 KHA-08RY1

Zapewnia moc 8 kW oraz sprawność SCOP na poziomie 5,22. Jest to model z nowej, ulepszonej serii firmy Kaisai , która stawia na większe zakresy temperaturowe i cichsze urządzenia. Wpływa to korzystnie na komfort użytkowania i możliwość stosowania urządzenia w lokalach użytkowych czy biurach. Producent zadbał również o odpowiedni system pozwalający na podłączenie do 16 jednostek lub 6 w systemie kaskadowym, co idealnie sprawdza się w przypadku bardzo dużych powierzchni do ogrzewania. 

Jeśli chodzi o sam czynnik chłodzący, to zastosowano tutaj R3, który posiada większą sprawność od poprzednika, podnosząc efektywność urządzenia nawet o 10 %. Jeśli chodzi o cenę, to system ten kosztuje około 20 tysięcy złotych i jest objęty gwarancją na 36 miesięcy.

Panasonic WH-UD07JE5

Dysponuje mocą 7 kW oraz sprawnością SCOP na poziomie 4,9. Podobnie jak poprzednik, jest to rozwiązanie typu split, które bazuje na jednostce wewnętrznej i zewnętrznej, przeznaczone do ogrzewania powierzchni do 125 m2 . Zakres oferowanych temperatur to natomiast od -25°C do +35°C. W kwestii samego użytkowania to jest to urządzenie nieco cichsze, ponieważ poziom hałasu generowanego przez jednostkę zewnętrzną oscyluje na poziomie 70 dB. Co do samej ceny to za owe urządzenie przyjdzie nam zapłacić około 20 tysięcy złotych, jednakże tutaj okres gwarancji to 60 miesięcy, co jest dość dużym atutem.

Buderus Logatherm WLW196i-8 AR E

Jaka będzie najlepsza pompa ciepła powietrze woda? Proponowany model zapewnia moc na poziomie 6,3 kW i sprawność na poziomie 4,93. Niebywałą zaletą tego modelu jest bardzo nowoczesny wgląd, który sprawia, że urządzenie dobrze komponuje się z otoczeniem. Ponadto zewnętrzny system jest o wiele cichszy od poprzednika, przez co korzystniej i wygodniej się z niego korzysta. 

Na uwagę zasługuje również fakt, że system jest dość prosty w montażu i nie wymaga praktycznie ingerencji ze strony użytkownika. Jedyne, co tak naprawdę musi on zrobić, to ustawić temperaturę pracy zgodnie ze swoimi preferencjami. Jeśli chodzi o cenę, to niestety jest ona nieco wyższa niż przy poprzednich dwóch modelach i oscyluje na poziomie 30 tysięcy złotych , jednakże urządzenie to jest warte swojej ceny.

Autor: Jakub Grzelak