Data modyfikacji:

Postanowienia noworoczne 2022 – jak je spełnić? [Lista postanowień]

Zakończenie jednego roku i rozpoczęcie kolejnego dla wielu ludzi jest momentem, w którym żegnają się z doznanymi porażkami, nieprzyjemnymi przeżyciami i niedotrzymanymi obietnicami. Pierwszy dzień nowego roku staje się symbolem początków, nadchodzących wyzwań i szansy na bycie lepszym. W wielu domach tworzone są postanowienia noworoczne. Niektórzy się do nich przyznają, a inni preferują zachować je dla siebie. Są też tacy, którzy w ogóle ich nie planują. Nie da się jednak zaprzeczyć, że są one ważnym elementem wkraczania w kolejne dwanaście miesięcy. Czy postanowienia noworoczne 2022 różnią się od tych z lat wcześniejszych? W jaki sposób dążyć do zrealizowania swoich obietnic i co najczęściej pojawia się na listach przyrzeczeń?

postanowienia noworoczne 2021

Postanowienia noworoczne - dlaczego tak trudno jest ich dotrzymać?

Lista postanowień noworocznych często powstaje pod wpływem nagłej motywacji zapewnionej uczuciem, że w nowym roku wszystko będzie inne, lepsze. Za sprawą takiego podejścia stworzone plany bywają mgliste, słabo dopracowane i często pozostają jedynie w myślach. Takie podejście prowadzi do szybkiego zapomnienia o wyznaczonych celach i wiąże się z porzuceniem ich. Z tego względu postanowienia noworoczne warto nie tylko dokładnie rozplanować, ale i zapisać.

Co przeszkadza w dotrzymaniu postanowień na Nowy Rok?

Przeszkód na drodze do osiągnięcia wyznaczonych celów jest wiele. Oprócz utraty chwilowej motywacji trzeba liczyć się także ze zderzeniem z rzeczywistością. Nawet najlepsze plany stworzone na fali świąt, Nowego Roku, ogólnego relaksu, odprężenia i fali optymizmu mogą lec w gruzach, gdy zetkną się z koniecznością powrotu do codziennych zadań i obowiązków.

Nie pomagają także nagłe przerwy. Zdawać by się mogło, że zapomnienie o postanowieniach na weekend czy krótki wyjazd podczas ferii nie wpłynie na nie zbyt mocno. Najczęściej jednak przerwa taka z kilku dni zmienia się w tygodnie, a następnie miesiące przez co na koniec roku okazuje się, że postanowienia noworoczne ponownie nie zostały zrealizowane.

Zniechęcająco działać może także brak zauważalnych efektów. Wiele osób nastawia się na rezultaty, które pojawią się niemal natychmiast. Ot wystarczą dwa miesiące, aby widocznie pozbyć się zbędnych kilogramów lub zacząć mówić w nowym języku. Trzeba jednak realnie podchodzić do swoich planów. Tak jak nie przytyło się w dwa miesiące, tak też nie uzyska się wymarzonej sylwetki w tak krótkim czasie. 

Jak przygotować się do zrealizowania danych sobie obietnic?


Jak zrealizować postanowienia noworoczne? Sprawa jest tutaj dość złożona i wymaga odpowiedniego podejścia. Na początek warto wszystkie swoje pomysły zapisać. Najlepiej skupić się na pozytywach. Zamiast wyrzucać sobie dotychczasowe błędy mówiąc np. "nie będę chodzić spać po 23:00", lepiej jest zachęcić się słowami "zacznę kłaść się spać około 22:00". Odpowiednio sformułowanie postanowienie pozwala poczuć, że nie jest to sztywny rozkaz, a raczej coś, co pragnie się wykonać.

Zapisując swoje obietnice warto się zastanowić dlaczego właściwie powstało takie, a nie inne postanowienie. Jeśli jest nim nauka języka angielskiego, to może chodzi o lepszą pozycję w pracy? A może o wyjazd za granicę lub możliwość przeczytania ulubionej książki w oryginale? Mając świadomość celowości działań znacznie łatwiej jest się ich trzymać.

Duże postanowienie bywa dużym problemem. Rozbijając je na kilka mniejszych jednak staje się czymś bardziej przystępnym. Łatwiej jest przecież założyć dwie lekcje języka angielskiego w tygodniu (np. we wtorek i czwartek) i się ich trzymać niż natychmiast powiedzieć sobie "osiągnę w 2021 roku poziom średniozaawansowany".

Konkrety są ważne. Planowane są ćwiczenia? Kluczowe są czas i miejsce ich wykonywania. Po pewnym czasie warto zainwestować również w odpowiedni sprzęt. O ile podczas pierwszych tygodni ćwiczeń wystarczy bieganie i trening z wykorzystaniem własnej masy ciała, to z upływem czasu warto pomyśleć o zajęciach w klubie fitness lub zakupie urządzeń do domowej siłowni. Jeśli chodzi o zrzucenie zbędnych kilogramów, to świetnie sprawdza się popularny orbitrek.

Chcesz rzucić palenie? Sprawdzi się dokładny plan odstawiania. Pragnąc konkretnych efektów trzeba postawić na konkretne planowanie. Dodatkowo warto pamiętać o drobnych przyjemnościach, realnych celach i umiejętności radzenia sobie z porażkami.

Co najczęściej pojawia się w noworocznych listach postanowień?


Postanowienia na rok 2021 nie różnią się szczególnie od tych, które powstawały we wcześniejszych latach. Niektórzy mogą bardziej zwrócić swoją uwagę na zachowanie dobrego zdrowia lub pozbycie się nadprogramowych kilogramów, które pojawiły się wraz z zamknięciem siłowni oraz koniecznością pozostawania w domach. Chudnięcie to bardzo często pojawiająca się kategoria. Jakie mogą być postanowienia noworoczne?

  • Odchudzanie - najczęstsze postanowienia noworoczne w wielu przypadkach związane są z redukcją wagi. Czasem ma to związek z dbaniem o zdrowie, a czasem chodzi raczej o wygląd sylwetki. Wynika to między innymi ze świąt Bożego Narodzenia, podczas których wiele osób zyskuje kilka kilogramów, a przy okazji uświadamia sobie, że ich prawdziwa waga jest zbyt daleka od tej wymarzonej.
  • Rzucenie palenia lub abstynencja - palenie jest nie tylko kosztowne, ale i szkodliwe dla zdrowia. Alkohol także nie sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji. Z tego względu wśród noworocznych postanowień często spotkać można deklaracje dotyczące rzucenia palenia i odstawienia alkoholu.
  •  Poprawienie kontaktów z najbliższymi - spędzając czas z rodziną w czasie świąt i Nowego Roku często zauważalny staje się fakt, że w inne dni niekoniecznie poświęca się najbliższym odpowiednią ilość uwagi. Powstają więc obietnice mające na celu poprawienie tych stosunków.
  • Poprawa kondycji lub ćwiczenia - punkt ten często związany jest z odchudzaniem lecz nie zawsze. Chęć zyskania lepszej kondycji i wprowadzenie do życia codziennego aktywności fizycznej ma na celu osiągnięcie większej satysfakcji z życia i poprawę jego jakości.
  • Lepsze odżywianie - kolejne postanowienie związane ze zdrowiem i ładną sylwetką. Panująca moda na zdrowy tryb życia przyczyniła się do zwiększenia popularności tego przyrzeczenia.
  • Nauka nowego języka - od dawna wiadomo, że znajomość języków obcych otwiera wiele drzwi. Może to być szansa na awans w pracy, zmianę zawodu, okazja do poznania innych kultur i nowych ludzi.
  • Oszczędzanie - wielu Polaków szuka sposobów na lepsze zarządzanie domowym budżetem. Noworoczne postanowienia mogą więc obejmować ograniczenie pewnych wydatków lub poszukiwanie sposobów na zdobycie funduszy na konkretne cele.
  • Podróżowanie - podróże kształcą. Nie zawsze jednak znajduje się na nie czas lub fundusze. Jest to postanowienie noworoczne szczególnie często pojawiające się wśród osób poszukujących nowych wrażeń.
  • Czytanie książek - statystyki jasno pokazują, że wielu Polaków nie czyta książek. Nie dziwi więc, że pojawiają się one na listach postanowień na kolejny rok.
  • Lepsze planowanie czasu - uczucie marnowania cennych chwil i braku czasu na rzeczy, które są w życiu naprawdę ważne bywają prawdziwą zmorą. Organizowanie każdego dnia zdaje się być dobrym rozwiązaniem tego problemu.

Tworząc własne postanowienia na rok 2021 warto zastanowić się co jest najważniejsze. Każda osoba bowiem posiada inne priorytety, cele i marzenia.
Tworzenie postanowień noworocznych łączy wiele osób. Poszukiwanie sposobów na odmianę, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej, nikogo nie dziwi. Rozpoczęcie kolejnego roku jest idealnym pretekstem, aby wreszcie coś zmienić. Choć tworzenie planów może być łatwe, to już dotrzymanie postanowień bywa problematyczne. Na drodze do realizacji celów staje wiele przeszkód. Od przemijającej motywacji, poprzez zderzenie się z często smutną i szarą rzeczywistością, nagłe, przewidziane lub nie, przerwy lub brak widocznych efektów starań.

Czując motywację warto zacząć realizację postanowień jeszcze przed Nowym Rokiem. Nie można się także poddawać. Nawet jeśli natrafi się na przeszkody i któregoś z przyrzeczeń nie uda się zrealizować, to zawsze istnieje szansa na spełnienie innych celów. Wypełnienie nawet jednego z postanowień stanie się niesamowitą motywacją do podejmowania kolejnych. Dużą pomocą okazać mogą się piękne i praktyczne kalendarze wspierające planowanie. Pisaki, długopisy i kolorowe kredki z pewnością przydadzą się do tworzenia oznaczeń. Tematyczne książki pomogą natomiast zdobyć ważną dla dotrzymania postanowień wiedzę.

Jak dotrzymać postanowień noworocznych? Jest na to wiele sposobów. Przede wszystkim warto wyznaczyć sobie możliwe do osiągnięcia, konkretne cele i zastanowić się nad tym dlaczego w ogóle pragnie się je osiągnąć. Pomaga również zapisywanie ich i planowanie poszczególnych kroków. Rozbijając duży cel na mniejsze sprawić można, że stanie się on bardziej przystępny. Realizacja mniejszych kroków zapewni natomiast motywację do dalszego działania. Wypełnienie postanowień przyniesie każdemu ogromną satysfakcję.
Tekst: GC