Data modyfikacji:

Jak zabudować pralkę i suszarkę w słupku?

Na kupno suszarek decyduje się coraz więcej Polaków, ale wciąż wielu potencjalnie zainteresowanych tymi urządzeniami konsumentów rezygnuje z nich jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsca w mieszkaniu. Rozwiązaniem tego problemu jest ustawienie pralki i suszarki w słupku, w ten sposób tworząc tzw. wieżę pralniczą. Podpowiadamy, jak ergonomicznie zabudować te maszyny, a także na co zwrócić uwagę podczas ich ustawiania.
Mind-blowing bathroom with washer and dryer
Pralka i suszarka w słupku to najlepszy sposób na oszczędzenie miejsca w łazience lub w innymi pomieszczeniu gospodarczym. Plusem rozwiązania jest też jego ergonomia – wyciągając pranie możemy od razu wrzucić je do suszenia, nie mocząc specjalnie podłogi w domu podczas przenoszenia z miejsca na miejsce. Co więcej, kiedy jedna partia ubrań schnie, jednocześnie rozpoczniemy już kolejne pranie, co jest niemożliwe w przypadku zintegrowanej pralkosuszarki. Podpowiadamy, jak zabudować pralkę i suszarkę w słupku.

Jak ustawić pralkę i suszarkę w słupku?

Ustawienie sprzętu wymaga oczywiście odpowiednich przygotowań i planowania. Najlepiej zdecydować się na nie jeszcze przed zakupem sprzętu. Do wieży wykorzystujemy urządzenia o takich samych lub bardzo zbliżonych rozmiarach. Optymalnie wybieramy pralkę i suszarkę tego samego producenta, najlepiej z tej samej serii. Razem będą nie tylko prezentować się bardziej estetycznie (chyba że zdecydujemy się na suszarkę i pralkę w szafie, które będą niewidoczne), ale też nie będziemy musieli przejmować się różnymi oznaczeniami programów pracy, a serwis gwarancyjny wykona ta sama firma.
To, czy na dole ustawimy pralkę, czy suszarkę, zależy w całości od naszych indywidualnych preferencji i nie wpływa w żaden sposób na pracę obu urządzeń.
Uwaga! Dla bezpieczeństwa, urządzeń nie należy ustawiać bezpośrednio na sobie. Do tego celu używamy specjalnych łączników, które amortyzują wstrząsy i przytrzymują maszyny w miejscu, zapobiegając ich przesuwania się podczas wirowania. Przyjmują one postać płyt wykonanych z tworzywa i wkładanych (i czasami przykręcanych) pomiędzy oboma sprzętami. W sprzedaży znajdziemy łączniki uniwersalne, a także przystosowane do użycia tylko w wypadku konkretnych marek lub serii. Co ciekawe, niektóre wzbogacone są o wysuwaną szufladę, na której umieszczamy pranie.
Podczas planowania słupka z pralką i suszarką należy zadbać o obecność w pobliżu przyłącza i odpływu wody (wysokość odpływu pralki będzie miała niebagatelne znaczenie), a także dwóch gniazdek elektrycznych. Urządzenia powinny znajdować się też jakieś kilka lub nawet kilkanaście centymetrów od ściany, tak byśmy mieli do nich ułatwiony dostęp. Sporo osób decyduje się też ustawić pod wieżą specjalną matę wyciszającą, które redukuje hałas generowany w trakcie pracy. Nie zapominajmy też o odpowiednim wypoziomowaniu maszyn. Zapobiegnie ono ich kołysaniu się lub przesuwaniu.

Jak wykonać zabudowę wieży pralniczej?

Wieże pralnicze zabudowuje się najczęściej płytami meblowymi. Ustawiamy je najczęściej w specjalnie przygotowanych do tego celu wnękach w ścianie lub rogach pomieszczeń. Sposób aranżacji zależy od wielu indywidualnych czynników, a półki ściany wykonuje się na wymiar.
Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, nad wieżą umieszczamy szafkę lub półki, które sięgają pod sufit. Całość może też rozbudować o boczne półki, na których odkładamy wysuszone pranie i ręczniki. Często zamiast łączników pomiędzy urządzeniami drugą część wieży ustawia się po prostu na półce. Pamiętajmy jednak, że musi być wykonana z odpowiednio trwałego materiału i solidnie zabezpieczona.
Zdjęcie: Envato Elements