Data modyfikacji:

Jaki będzie dobry program do obróbki dźwięku?

Edycja audio jest niezwykle rozległym zagadnieniem. Z programów pozwalających na obróbkę dźwięku korzystają zarówno wykonawcy i kompozytorzy muzyczni, jak i specjaliści pracujący nad filmami, koncertami i grami komputerowymi. Osoby pragnące nauczyć się korzystania z tego rodzaju aplikacji często odrzuca ich kompleksowość oraz trudność w odnalezieniu się w gąszczu specjalistycznych terminów i funkcji. Na szczęście wiele edytorów jest przyjazna również dla amatorów. Przedstawimy listę dobrych programów do obróbki dźwięku.
Sound engineer in headphones working and mixing music indoors in the studio
To, z jakiego edytora audio będziemy korzystać, zależy w dużej mierze od naszych potrzeb. Po zupełnie inną aplikację sięgnie kompozytor lub producent muzyczny, a po inną osoba przygotowująca podcast lub edytująca dźwięk w pliku wideo wrzucanym na YouTube’a. Dla profesjonalistów najważniejszym aspektem programu będą jego jak najbardziej rozbudowane opcje oraz możliwość zainstalowania dodatkowych pluginów. Początkujący użytkownik będzie wolał jednak wybrać prostszy program, skupiający się tylko na kilku interesujących go aspektach.
Z tego też powodu w zestawieniu zebraliśmy bardzo różnorodną listę programów reprezentujących różne aspekty obróbki dźwięku.

Sprawdź także: Jak zarabiać w sieci? Sprawdzone metody zarabiania.

Programy do obróbki dźwięku – komercyjne czy darmowe?

Warto jeszcze wspomnieć o niezwykle ważnym aspekcie, który wpływa nad wyraz często na to, czy zdecydujemy się zainstalować konkretny program. Chodzi tutaj oczywiście o jego cenę. Praktycznie wszystkie profesjonalne aplikacje do obróbki dźwięku używane przez zawodowców są w całości odpłatne. Obecnie oznacza to zazwyczaj obowiązek wykupienia miesięcznego czy rocznego abonamentu lub dokonania jednorazowego zakupu. Ta druga opcja jest jednak coraz rzadziej spotykana.
Jeżeli planujemy zająć się także kompozycją lub edytowaniem muzyki, do kosztów należy też dorzucić zakup dodatkowych pluginów z instrumentami lub efektami. W zależności od typu ich cena może być bardzo wysoka. Nieraz podczas pracy korzystamy też z bibliotek sampli i dźwięków. Wiele z nich nich wymaga jednak zakupu licencji lub abonamentu, jeżeli używamy ich w celach komercyjnych.

Najlepsze programy do edycji dźwięku – przegląd

Audacity

Na hasło „darmowy program do obróbki dźwięku” większość specjalistów wskaże błyskawicznie Audacity. Jest to bardzo rozbudowany edytor audio o doskonałej reputacji, którego z powodzeniem możemy użyć zarówno przy przygotowaniu prostych plików dźwiękowych, jak i podczas profesjonalnego nagrywania muzyki. Oferuje on szereg narzędzi i opcji, które znajdziemy u drogich komercyjnych konkurentów.
Audacity wspiera ogromną ilość dodatków i pluginów, a także formatów dźwięku. Do wad programu należy z pewnością jego trudny w obsłudze surowy interfejs. Znalezienie potrzebnej nam funkcji często zajmuje więc sporo czasu, zwłaszcza na samy początku korzystania z edytora.
Audacity dostępny jest na komputerach z systemami Linux, Windows i MacOS.

Adobe Audition

Adobe Audition jest częścią pakietu kreatywnego Adobe, do którego dostęp otrzymujemy po wykupieniu subskrypcji. Mamy tu do czynienia z jednym z najbardziej zaawansowanych i kompleksowych edytorów dźwięku. Narzędzie jest idealne przede wszystkim dla osób parających się profesjonalną edycją ścieżek audio, zwłaszcza tych wchodzących w skład materiałów wideo. Warto dodać, że wraz z Audition w nasze ręce trafi też biblioteka ponad 10 000 efektów dźwiękowych.
Program nie posiada jednak funkcjonalności, której oczekiwaliby producenci i kompozytorzy muzyki. Jeżeli zależy nam na tym aspekcie pracy z audio, powinniśmy poszukać innego programu.
Adobe Audition dostępny jest na komputerach z systemami Windows i MacOS.

Ocenaudio

Łatwy i szybki w obsłudze program do obróbki dźwięku. Aplikacja jest całkowicie darmowa i pozwala nam na podstawową edycję plików audio, także w czasie rzeczywistym. Pozycja spodoba się początkującym, jest ona przyjaźniejszą w użyciu alternatywą dla Audacity, choć w przeciwieństwie do niego nie oferuje aż tak dużej ilości pluginów i dodatków.
Ocenaudio dostępny jest na komputerach z systemami Linux, Windows i MacOS.

Audiotool

Świetnie oceniany darmowy program do edycji dźwięku, dostępny w całości z poziomu przeglądarki internetowej. Aby rozpocząć pracę, nie musimy pobierać żadnych plików lub instalować dodatkowych wtyczek. Audiotool oferuje wiele narzędzi, które przypadną do gustu muzykom, takich jak spory wybór wirtualnych instrumentów. Jego deweloperzy położyli duży nacisk na opcje społecznościowe, a to oznacza, że nad jednym plikiem równocześnie może pracować kilka osób, a efekty naszej pracy można z łatwością opublikować na stronie programu. Zapisany w chmurze projekt łatwo eksportujemy też do pliku mp3.
Oficjalnie Audiotool działa tylko na komputerach z przeglądarką internetową Google Chrome.

AudioLab

Skutecznie pracować z dźwiękiem możemy też na tablecie lub smartfonie. W takim wypadku niezastąpiona okaże się aplikacja AudioLab. Z jej poziomu możemy między innymi przycinać, sklejać, edytować, kompresować i zmieniać szybkość plików audio. Użytkownik wybiera pomiędzy podstawową wersją programu, a także płatnym wariantem oferującym więcej bardziej zaawansowanych narzędzi.
Aplikację AudioLab zainstalujemy na urządzeniach z systemem Android, co najmniej w wersji 9.0.
Zdjęcie: Envato Elements