Data publikacji:

Jak działa projektor do smartfona i jaki model wybrać?

Każdy z nas słyszał o projektorach, kojarzą się one jednak przede wszystkim z dużymi i ciężkimi urządzeniami, które spotykamy w szkołach, biurach i uczelniach, albo drogimi zestawami kina domowego. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia kompaktowych projektorów mobilnych, które z powodzeniem pracują ze zwykłym smartfonem. Jak działają i czym charakteryzują się te urządzenia?
projektor do smartfona

Czym jest projektor do smartfona?

Projektory do smartfonów to bardziej przenośna wersja tradycyjnych projektorów. Podobnie jak ich pełnowymiarowe odpowiedniki, także one pozwalają rzucać obraz pochodzący z innego urządzenia, w tym przypadku mobilnego (smartfon, tablet, a nawet komputer), bezpośrednio na ścianę lub dedykowany rozwijany ekran. 
Dzięki temu możemy bez problemu cieszyć się ofertą popularnych serwisów streamingowych, a więc ulubionymi filmami i serialami, w dużym formacie odpowiadającym pełnowymiarowym panelom TV. Maksymalna przekątna obrazu zależy od odległości rzutnika od ściany, w optymalnych warunkach może osiągnąć nawet 100 cali. Rozwiązanie takie może całkowicie zastąpić telewizor, przydaje się zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach albo np. w podróży. Co ciekawe, wiele projektorów z wyższej półki zaoferuje obraz w jakości dorównującej, a nawet przewyższającej to, co oferują telewizory. 
Pamiętajmy jednak, że choć wiele projektorów jest wyposażonych w system nagłośnieniowy, dla najlepszych efektów należy sięgnąć jednak po bezprzewodowe głośniki lub słuchawki. Projektory pomogą też w pracy, pozwolą np. podzielić się ze współpracownikami dokumentami lub prezentacjami przechowywanymi w chmurze lub bezpośrednio w pamięci telefonu. 
Za sprawą niewielkich rozmiarów przenośne projektory można bez problemu schować do torby, plecak, a czasem nawet bezpośrednio w kieszeni. Niezwykle ważnym atutem urządzeń jest również sposób, w jaki łączą się one ze sprzętem mobilnym. Dokonują tego za pośrednictwem bezprzewodowej technologii Bluetooth. Dzięki temu możemy zapomnieć o konieczności przenoszenia przewodów. Oczywiście spotkamy się też z bardziej klasycznymi modelami wyposażonymi w wejścia HDMI i USB.
Projektory do smartfonów są zasilane za pomocą sieci, np. bezpośrednio przez łącze USB, ale równocześnie mogą pochwalić się wbudowanymi bateriami, dzięki którym można wykorzystać je np. podczas wypoczynku na kempingu. Ze względu na rozmiary akumulatory wystarczą na nie więcej niż około 3 godziny nieprzerwanej pracy, a więc seans z jednym filmem. 
Co ciekawe, wiele projektorów do smartfona jest napędzanych własnym systemem operacyjnym (Android) i mogą działać jak domowe centrum rozrywki. Dzięki połączeniu z siecią Wi-Fi pobierzemy na nie bezpośrednio aplikacje popularnych serwisów VoD, skorzystamy też z innych funkcji multimedialnych, odtwarzając filmy lub zdjęcia z pendrive’a.
Projektory do smartfona można z grubsza podzielić na dwie kategorie produktów. Pierwsza z nich to urządzenia kieszonkowe, w których górę wziął minimalizm. Sprzęt tego typu ma ograniczoną liczbę portów wejścia, a także słabsze głośniki. Drugi typ projektorów to sprzęt przenośny, znacznie mniejszy od modeli tradycyjnych, ale wyposażony w większą liczbę funkcji. Ceny urządzeń w obu kategoriach wahają się w granicach od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Projektory do smartfona – polecane modele

Xgimi Halo+

Wysokiej klasy kompaktowy projektor do smartfona z systemem Android TV 10, pozwalającym pobrać aplikacje serwisów takich jak HBO Max czy Disney+. Urządzenie pracuje w rozdzielczości 1080p, zapewniając jasność obrazu na poziomie aż 900 lumenów, a także oferuje wsparcie dla technologii dynamicznego kontrastu HDR10. Maksymalna przekątna projekcji wynosi aż 200 cali. Atutem urządzenia są dwa wbudowane głośniki renomowanej firmy Harman Kardon o mocy 5 W każdy, które można połączyć niezależnie za pomocą Bluetooth z dowolnym źródłem dźwięku.
W zestawie z rzutnikiem otrzymujemy też pilot zdalnego sterowania z wbudowanym mikrofonem, dzięki któremu możemy korzystać z usług Asystenta Google. Z tyłu obudowy znajdziemy porty HDMI i USB. Bateria urządzenia wystarcza na około 1,5–2 godziny pracy. Waga modelu to 1,6 kg, jego szerokość to 14,5 cm, a wysokość 11,35 cm.

Nebula Mars II Pro

Kompaktowy projektor do smartfona napędzany systemem Android, ma 17,8 cm długości 13,3 cm szerokości, a także 1,4 kg wagi. Urządzenie wyświetla obraz w maksymalnej rozdzielczości 720p, oferując trzy tryby działania i maksymalną jasność na poziomie 500 lumenów. Użytkownik może skorzystać z połączenia bezprzewodowego (Miracast) lub HDMI. Wbudowana bateria wystarcza na 3,5 godziny nieprzerwanej pracy.

BenQ GS50

Kompaktowy projektor do smartfona od firmy BenQ z systemem Android TV. Model pracuje w rozdzielczości 1080p, oferując jasność na poziomie 500 lumenów. Konstrukcja została zamknięta w mocnej obudowie, odpornej na uderzenia i upadki z maksymalnie 70 cm wysokości.
Atutem sprzętu są dwa głośniki stereo 5 W z dodatkowym subwooferem o mocy 10 W, zapewniające solidne wrażenia audio. BenQ GS50 łączy się przy pomocy sieci Wi-Fi, Bluetooth, a także portów USB (USB-A i USB-C), a także HDMI. Bateria pozwala na nieprzerwaną pracę do 2,5 godziny. Projektor może pochwalić się także bardzo estetycznym designem.
Zdjęcie: Envato Elements