Data modyfikacji:

Przedłużacz do kosiarki – na co zwrócić uwagę, wybierając przedłużacz do kosiarki

Wybierając przedłużacz do kosiarki elektrycznej, nożyc do żywopłotu lub innych maszyn, zwykle zwracamy uwagę jedynie na długość i cenę. Tymczasem równie ważne cechy to bezpieczeństwo, określane przez tzw. klasę szczelności, oraz sposób zwijania, a nawet... kolor – jaskrawy będzie lepiej widoczny. To, jaki przedłużacz do kosiarki wybierzemy, wpływa na efektywność i komfort pracy oraz łatwość zwijania i przechowywania. Warto więc wybrać produkt, który będzie dobrze współpracował naszymi elektronarzędziami ogrodowymi. 

Przedłużacz do kosiarki elektrycznej – jaka długość najlepsza? 

Wybór długości kabla zależy oczywiście od wielkości ogrodu. Krótkie kable ogrodowe mają zwykle między 10 a 20 m i są przeznaczone do koszenia przydomowych trawników. Te o długości między 30 a 50 m nadają się już do pielęgnacji większych ogrodów czy strzyżenia oddalonych od budynku żywopłotów. Przy czym należy pamiętać, że wraz ze wzrostem długości rośnie też masa kabla.  
Te krótsze są stosunkowo lekkie – ważą do około 3 kg, natomiast 40-metrowy przedłużacz może ważyć już między 5 a 7 kg. W przypadku jeszcze większych dystansów, warto rozważyć zakup gniazda ogrodowego przeznaczonego do montażu w gruncie. W sprzedaży są dostępne przedłużacze np. 100 m, ale jest to już sprzęt budowlany, a nie ogrodowy, niepraktyczny w zastosowaniach ogrodowych, gdzie liczy się mobilność. 

Kabel do kosiarki – grubość przewodu i wytrzymałość izolacji 

Grubość przewodu to jeden z najważniejszych parametrów, gdyż od niego zależy wydajność przedłużacza i prawidłowe zasilanie maszyn. Dla typowych zastosowań ogrodowych, takich jak podłączenie maszyn o mocy do 3500 W, np. kosiarki, nożyc do żywopłotu czy elektrycznej piły łańcuchowej, wystarczy kabel o powierzchni przekroju żył 1,5 mm2. W sprzedaży znajdziemy zarówno mniejsze, np. 1 mm, jak i większe przekroje, np. 2,5 mm.  
Obecnie większość dostępnych na rynku przedłużaczy jest wykonana z przewodów miedzianych, które zapewniają doskonałe przewodnictwo oraz są trwałe i elastyczne. Z kolei materiał, z którego wykonana jest izolacja, to najczęściej winyl, czyli popularne PCV. Taka izolacja jest wystarczająca, ale warto nabyć przedłużacz wyposażony w odporniejszą na czynniki mechaniczne izolację poliuretanową. Zabezpieczony izolacją PU przedłużacz łatwiej wytrzyma przypadkowe najechanie kosiarką czy nawet częste zwijanie lub przejeżdżanie po nim autem.  

Przedłużacz ogrodowy – z bębnem zwijającym czy bez? 

Przedłużacz ogrodowy musi być po każdym użyciu starannie zwijany, gdyż w przeciwnym razie jego rozplątywanie będzie bardzo czasochłonne. Zwijanie można wykonać za pomocą prostej plastikowej ramki z uchwytem, która jest bardzo praktyczna i wygodna w użyciu. Wygodniejszym, choć droższym rozwiązaniem jest przedłużacz z bębnem zwijającym, jednak ma on kilka ograniczeń, o których warto pamiętać, decydując się na jego zakup.
Po pierwsze, powinno się za każdym razem rozwijać całą długość przedłużacza, gdyż częściowo pozostawiony wewnątrz bębna, nagrzewa się i jego wydajność ulega pogorszeniu. Kolejna sprawa do końcówka wyposażona w rozdzielacz z dwoma lub więcej gniazdkami. Wydaje się to praktycznym rozwiązaniem, jednak większość ogrodowego sprzętu elektrycznego nie jest wyposażona w kabel – wtyczka znajduje się bezpośrednio na rękojeści urządzenia – tak więc przedłużacz z rozdzielaczem będzie wymagać podłączenia do niego kolejnego, krótszego przedłużacza, co nie jest ani praktyczne, ani bezpieczne.   

Kabel do kosiarki elektrycznej – uziemienie i klasa szczelności 

Bezpieczeństwo to podstawa w pracy z prądem elektrycznym w ogrodzie. Żaden, nawet posiadający wszystkie atesty kabel nie zastąpi zdrowego rozsądku. Żelazna zasada użytkowania wszelkiego sprzętu ogrodowego zasilanego elektrycznie brzmi – nie kosimy ani przed, ani w trakcie, ani po deszczu lub gdy na trawie znajduje się warstwa rosy. Mokra trawa stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo, zwłaszcza kiedy instalacja elektryczna nie została wyposażona w odpowiednie zabezpieczenia.
Warto też pamiętać, że po zakończeniu pracy, niezależnie od pogody, przedłużacz należy koniecznie odłączyć od źródła zasilania, zwinąć i umieścić w zadaszonym, suchym miejscu, które jest niedostępne dla dzieci oraz zwierząt. Kuny, łasice, a nawet nasz własny pies mogą przegryźć izolację i albo same ulec porażeniu prądem, albo narazić na to użytkowników przedłużacza. 
Najlepiej jest wybrać nieco droższy, ale bezpieczniejszy przedłużacz trzyżyłowy, czyli posiadający uziemienie. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na parametr IP określający tzw. klasę szczelności, która powinna mieć wartość przynajmniej IP44 lub wyższą.
Pierwsza cyfra oznacza poziom zabezpieczeń przed dostępem ciał stałych, a druga przed dostępem wody. Taki poziom zabezpieczeń oznacza, że przedłużacz jest chroniony przed przypadkowym zbryzganiem wodą lub kroplami rosy. Oznacza to, że jeśli przypadkowo pozostawimy przedłużacz na mokrej trawie albo w trakcie pracy zaskoczy nas deszcz, to woda nie dostanie się do przewodów elektrycznych. Co nie zmienia faktu, że i tak natychmiast należy przerwać pracę, gdyż takiego zabezpieczenia nigdy nie będzie miała kosiarka z racji konstrukcji szczotkowego silnika elektrycznego. 
Ostatnia cecha wpływająca na bezpieczeństwo to... kolor. Większość przedłużaczy ogrodowych nie bez powodu ma kolor pomarańczowy, gdyż dzięki temu kontrastują z zielenią i są dobrze widoczne, a przez to są mniej narażone na przecięcie, np. nożycami do żywopłotu, co może skończyć się nie tylko zniszczeniem przedłużacza, ale także porażaniem prądem. Nie oznacza to oczywiście, że przedłużacze w innym kolorze są złe – np. przedłużacze zielone będą wyglądać bardziej estetycznie, jeśli podłączamy nimi elementy o charakterze dekoracyjnym typu lampki choinkowe.  

Jaki przedłużacz do kosiarki – atest i zalecenia producenta 

Przed zakupem przedłużacza warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z instrukcją producenta urządzeń, które będziemy podłączać, gdyż powinny znaleźć się w niej zalecenia, jakich przewodów zasilających należy używać. Wybierając konkretny produkt, nie kierujmy się wyłączenie ceną, ale zawsze sprawdźmy, czy urządzenie posiada odpowiednie atesty oraz czy znany jest producent, który gwarantuje jakość i przestrzeganie norm. 
Zdjęcie: mblach / Envato Elements
Autor: Szymon Wachal