Data publikacji:

Przewody kominowe: co to? Jakie są rodzaje?

Przewody kominowe pozostają jednym z najważniejszych elementów konstrukcji każdego budynku. Ich głównym celem jest odprowadzanie na zewnątrz zanieczyszczonego powietrza, które dostaje się do nich grawitacyjnie (na skutek naturalnej cyrkulacji) lub mechanicznie. Kanały prowadzące do zainstalowanych na dachach kominów są zaprojektowane z myślą o wypełnianiu jednej z kilku podstawowych funkcji i mogą być wykonane z różnych materiałów. W artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na temat przewodów kominowych.
przewody kominowe

Rodzaje przewodów kominowych

Przewody kominowe konstruuje się od zarania wieków, stanowią one niezbędną część systemów wentylacyjnych, zarówno w niewielkich domkach jednorodzinnych, jak i wielohektarowych halach produkcyjnych. Choć zasada ich działania jest dość prosta, spełniają one w zależności od potrzeb całkiem różne funkcje. W niektórych budynkach znajdziemy więc wiele typów przewodów kominowych.

Przewody kominowe wentylacyjne

Przewody wentylacyjne to płuca każdego budynku. To dzięki nim usuwane jest zużyte i „ciężkie” powietrze, a wraz z nim nieprzyjemne zapach oraz groźne gazy, takie jak tlenek lub dwutlenek węgla. Powietrze dostaje się do przewodu na skutek naturalnych procesów cyrkulacyjnych poprzez dedykowane wejścia zamontowane w ścianach i zostaje usunięte poprzez kominy zamontowane na dachach. Tak zwane kratki wentylacyjne są umieszczane zazwyczaj w kuchniach i łazienkach.
Przewody kominowe w bloku lub budynkach wielorodzinnych to praktycznie wyłącznie kanały wentylacyjne. Ponieważ służą one wielu mieszkaniom, nie możemy podłączać do nich urządzeń, takich jak klimatyzatory, okapy kuchenne, kominki oraz piece, bowiem wdmuchiwane do nich mechanicznie powietrze zostanie rozprowadzone po wszystkich piętrach. Kratek wentylacyjnych nie można też zasłaniać meblami lub w żaden sposób zabudowywać.
Minimalne wymiary przewodu wentylacyjnego to 14 na 14 centymetrów. Według regulacji, stan systemu wentylacyjnego (oraz pozostałych typów przewodów kominowych) w każdym budynku powinien być regularnie kontrolowanych przez odpowiednich specjalistów.

Przewody kominowe dymowe

Jak sama nazwa wskazuje, to kanały przeznaczone do usuwania z mieszkania dymu. Przewody tego typu montuje się obowiązkowo w pomieszczeniach, w których spala się paliwa stałe, najczęściej będzie to drewno, węgiel, biomasa i ich pochodne. Oznacza to, że są niezbędnym elementem każdego kominka, a także kotłów i pieców.
Przewody dymowe muszą zostać wykonane z materiałów odpornych na działanie bardzo wysokiej temperatury, skraplającej się wody, a także metali ciężkich i kwasów. Oznacza to, że do ich budowy należy wykorzystywać specjalną kominową cegłę ceramiczną lub żaroodporną stalową blachę.
Zgodnie z przepisami wymiary przewody dymowego nie mogą być w mniejsze niż 14 na 14 centymetrów. W przypadku gdy kanał ma przekrój okrągły, jego średnica nie powinna być mniejsze niż 15 centymetrów.

Przewody kominowe spalinowe

Przewody spalinowe przeznaczone są do odprowadzania powietrza z zanieczyszczeniami powstałymi na skutek spalania różnego rodzaju paliw gazowych i ciekłych. Oznacza to, że podłącza się je w głównej mierze do kotłów i pieców na gaz płynny lub ziemny, a także oleje opałowe. Powierzchnia kanałów musi wykazywać się odpornością na działanie kwasów oraz związków chemicznych powstających podczas skraplania się spalin. Z tego też powodu do ich konstrukcji używa się rur ceramicznych lub stalowych. W przekroju kanał powinien mieć nie mniej niż 14 na 14 centymetrów.

Przewody kominowe techniczne

W kanałach tego typu umieszcza się przewody różnego rodzaju instalacji umieszczonych na dachach, takich jak np. baterie słoneczne lub anteny satelitarne. Często umieszcza się w nich też piony kanalizacyjne. Jako takie nie mają specjalnych obostrzeń, jeśli chodzi o wymiary oraz materiały, z jakich są wykonane. Muszą być jednak odpowiednio zabezpieczone przed wodą, która może dostawać się do ich wnętrza.

Z czego wykonujemy przewody kominowe?

Przewody murowane

Pionowe przewody kominowe bardzo często wykonuje się z cegieł. Do tego celu nie stosuje się jednak cegieł otworowych, ale wyłącznie pełne, a także wzmocnionych zapraw, zapewniających całej konstrukcji odpowiednią szczelność. Przewody murowane towarzyszą w tej chwili przede wszystkim kominkom oraz piecom na paliwo stałe. Przy dobrym wykonaniu i regularnej konserwacji będą służyć przez dziesiątki lat.

Przewody z prefabrykatów

Prefabrykaty do przewodów kominowych to specjalnie wyprofilowane cegły ceramiczne otoczone betonowymi bloczkami, pomiędzy którymi można umieścić materiał izolujący, którym jest najczęściej wełna mineralna. Prefabrykowane przewody pasują zarówno do standardowego systemu wentylacyjnego, sprawdzając się równie dobrze we współpracy z kominkami, piecami i kotłami dowolnego typu. Żywotność instalacji tego typu wynosi kilkadziesiąt lat.

Przewody stalowe

Stalowe przewody kominowe najczęściej używane są do odprowadzania spalin oraz dymu. Mogą być one montowane samodzielnie na zewnątrz budynków albo jako wkład w murowanych kominach. Są one dostępne pod postacią sztywnych lub elastycznych rur. Metal przewodów jest odporny na rdzę i działanie kwasów, ale przy intensywnym użytkowaniu nadaje się do naprawy lub wymiany po kilkunastu latach.
Zdjęcie: Envato Elements