Data publikacji:

Przykanalik: czym jest?

Instalacje kanalizacyjne to obecne w każdym domu i budynku elementy infrastruktury. Posiadając kanalizację wewnętrzną, aby odprowadzić ją na zewnątrz, potrzebujemy odpowiedniej instalacji. Jedną z części sieci sanitarnej, która pozwala na odprowadzenie ścieków, jest przykanalik. Jak wygląda przykanalik i gdzie się znajduje?   
przykanalik sanitarny

Przykanalik sanitarny

Aby sprawnie podpiąć się do miejskiej sieci kanalizacyjnej, należy najpierw zadbać o jej odpowiednią budowę na teranie naszej nieruchomości. Gdy wszelkie związane z nią przepisy oraz wymogi zostają spełnione, można starać się o przyłączenie. Elementem łączącym sieć z kanalizacją domową jest przykanalik. Przykanalik znajduje się najczęściej zaraz przy studzience, do której jest podłączany. 
Poza granicami nieruchomości znajduje się szereg części, dzięki którym instalacja działa sprawnie. Składa się na nią między innymi uzbrojenie, rury, urządzenia kanalizacyjne i przewody, czyli kolektory sanitarne, które znajdują się bardzo głęboko pod ziemią, dzięki temu nie są narażone na szkodliwe działanie warunków pogodowych i atmosferycznych. Przekłada się to również na ich wysoką wytrzymałość.

Przykanalik – najważniejsze informacje i parametry

To, co jest istotne, to znaki informacyjne widniejące na przykanaliku sanitarnym. Do najważniejszych należą miara średnicy oraz długość i spadek kanału liczony w promilach.
Skupiając się na minimalnym spadku kanalizacji, musimy wiedzieć, że jest on kluczem do prawidłowego działania instalacji sanitarnej – jego odpowiedni kąt nachylenia przyczynia się do funkcjonowania kanalizacji. Minimalny spadek kanału sanitarnego wynosi dwa procent, natomiast największy zależny jest od rur i ich wytrzymałości na ścieranie. 

Spadek rury – jak obliczyć?

Aby obliczyć spadek rury, potrzebny jest kalkulator. Do prawidłowo działającej kanalizacji wymagane są następujące parametry: natężenie przepływu ścieków oraz wypełnienie kanalizacji, przy czym należy zwrócić uwagę na wysokość poziomu ścieków i długość danego odcinka kanalizacji.     
Jeśli jesteśmy w stanie dojść do tego, jakie jest natężenie przepływu ścieków, możemy obliczyć nachylenie rury sanitarnej. Został stworzony odpowiedni wzór, który daje potrzebną wartość. Należy wziąć pod uwagę wypełnienie rur, odcinek oraz natężenie. Wzór został przedstawiony tak, że stosunek prędkości przepływu ścieków ma być większy niż wypełnienie rur, w innym przypadku nie można obliczyć natężenia. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że minimalna prędkość ścieków może wynosić 0,8 metra na sekundę.   

Sieć a instalacja sanitarna

Jakie są różnice między siecią a instalacją sanitarną? Sieć to własność przedsiębiorstwa, które zajmuje się odbiorem ścieków. Jest to podmiot odpowiadający za urządzenia, rury oraz uzbrojenie kanalizacyjne. Instalacja kanalizacyjna dzieli się na tą, która jest wewnątrz budynku, z którego odprowadzane są ścieki, oraz na część zewnętrzną, znajdującą się w obrębie budynku.
Tak więc za sieć odpowiada konkretny podmiot zajmujący się tym obszarem, a za instalację właściciel nieruchomości.
Należy dodać, że odpowiedzialnym za opłaty związane z odprowadzaniem ścieków jest właściciel budynku. Koszty obliczane są na podstawie poboru zimnej wody oraz danych z wodomierzy.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!