Data modyfikacji:

Czym jest przysłona w aparacie i jak z niej korzystać? 

Przysłona obiektywu jest jednym z ważniejszych elementów, który ma bezpośredni wpływ na jakość zdjęć. Czym dokładnie jest przysłona w aparacie i jak z niej korzystać? Podpowiadamy!

przysłona w aparacie

Przysłona w aparacie: trochę teorii 

Przysłona to element znajdujący się w każdym obiektywie aparatu fotograficznego. Składa się ze specjalnych listków, które regulują ilość wpadającego do matrycy światła. Liczba listków ma bezpośredni wpływ na to, jak mocno możemy domknąć otwór przysłony w aparacie i tym samym przyciemnić zdjęcie. Oczywiście na parametry ekspozycji wpływ ma również czas naświetlania oraz ISO. Przysłona odpowiada jeszcze za małą i dużą głębię ostrości.

Te zagadnienia dotyczą stopnia rozmycia tła. Jaka wygląda relacja przysłona a głębia ostrości? Mała głębia ostrości pojawia się przy maksymalnie otwartej przysłonie. Mogą to być wartości f/1.2, f/1.4, f/1.8, f/2.8, czy f/3.5. Wszystko zależy od tego, jakim światłem dysponuje dany obiektyw. W praktyce oznacza to, że obiekt, na którym ustawiliśmy punkt autofocusa, jest ostry, natomiast tło za nim jest charakterystycznie rozmyte. Na stopień rozmycia ma wpływ również odległość od fotografowanego obiektu, a także długość ogniskowej.

Przeczytaj, jaki obiektyw do portretów wybrać

Im dłuższa ogniskowa, tym mniejsza będzie głębia ostrości. Podchodząc bliżej do fotografowanego obiektu, uzyskamy mniejszą głębię ostrości. Trzeba pamiętać, że wraz z przybliżaniem się do postaci czy przedmiotu, zmniejsza się płaszczyzna ostrości. W ten sposób ostry będzie tylko niewielki obszar zdjęcia.

Kształt otworu przysłony aparatu przekłada się na wygląd nieostrych partii zdjęcia. Potocznie takie zjawisko nazywane jest „bokeh”. Każdy obiektyw „maluje” obraz w swój niepowtarzalny i bardzo charakterystyczny sposób.

Duża głębia ostrości jest zauważalna w momencie, gdy domkniemy przysłonę do takich wartości jak f/5, f/8, czy f/16. Im większa wartość przysłony, tym większy obszar będzie znajdował się w obszarze ostrości. Jednocześnie rozmycie tła będzie zdecydowanie mniejsze. Wraz z domknięciem przysłony obiektywu zmniejsza się ilość wpadającego do matrycy światła. Wówczas może być konieczne wydłużenie czasu naświetlania bądź podniesienie wartości czułości ISO.

Jak korzystać z przysłony w aparacie fotograficznym?

Ustawienie przysłony obiektywu jest możliwe praktycznie w każdej lustrzance, bezlusterkowcu, a także niektórych aparatach cyfrowych. Wystarczy przejść do ustawień manualnych i za pomocą pokrętła ustawić odpowiednią wartość. Każdy aparat ma swój unikalny system sterowania, dlatego polecamy skorzystać z instrukcji obsługi. W trybie manualnym trzeba samodzielnie ustawić każdy z dostępnych parametrów. 

Dla osób, które chcą nieco ułatwić sobie fotografowanie, producenci aparatów przygotowali preselekcję przysłony. W większości aparatów znajduje się ona na pokrętle oznaczonym symbolem A lub AV. Użytkownik ma możliwość samodzielnego ustawienia przysłony, trybu pomiaru światła, formatu zapisywanego pliku. W tym półautomatycznym trybie istnieje również możliwość kompensacji ekspozycji. To niezwykle wygodne rozwiązanie, które sprawdza się doskonale w większości przypadków. 

Korzystanie z przysłony w aparacie powinno być dopasowane do warunków, a także tego, co chcemy osiągnąć na swoich zdjęciach. I tak dla przykładu, fotografowie portretowi chętnie korzystają z jasnych obiektywów o dłuższej ogniskowej. Wartość przysłony ustawiona na f/1.4 czy f/1.8 pozwala na odseparowanie fotografowanej osoby od tła. Jeżeli chcesz wyeksponować na pierwszym planie osobę lub przedmiot, to takie ustawienie jest bardzo dobrym rozwiązaniem. 

Wysokie wartości przysłony sprawdzają się chociażby w fotografii krajobrazowej, gdy chcemy, aby cały kadr pozostawał ostry. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego stosuje się technikę nazywaną Focus Stackingiem.

Fotograf wykonuje kilka ujęć tego samego obiektu, z ustawionymi różnymi punktami ostrości. Następnie w postprodukcji łączone są zdjęcia w jedną całość. W większości przypadków samo przymknięcie przysłony powinno być w zupełności wystarczające.

Polecane obiektywy do aparatów fotograficznych 

Canon 50 1.8 STM 

To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych obiektywów Canona na rynku. Stosunek jakości do ceny został tutaj znakomicie zachowany. Z tego szkła korzystają zarówno początkujący, jak i zaawansowani fotografowie.

Jego największą zaletą jest światło f/1.8, które w połączeniu z ogniskową 50 mm pozwala na uzyskanie małej głębi ostrości. Do tego mamy cichy silnik STM, który sprawdzi się w większości sytuacji. Jeżeli szukasz dobrej portretówki, a masz ograniczony budżet, to ten model jest dla ciebie.

Sigma 24-70 F/2.8 DG DN ART 

Obiektywy typu zoom, ze względu na swoją konstrukcję, poza kilkoma wyjątkami, mają światło f/2.8. Prezentowany obiektyw zmiennoogniskowy jest niezwykle uniwersalny, dlatego można go z powodzeniem wykorzystać w fotografii ślubnej, reportażowej czy krajobrazowej.

Konstrukcja optyczna składająca się z 6 elementów FLD oraz 2 elementów ze szkła SLD przekłada się na doskonałą jakość obrazu. Ten model ponadto ma minimalną aberrację chromatyczną, co jest zasługą 3 dodatkowych soczewek asferycznych. Jeżeli szukasz obiektywu z najwyższej półki, to Sigma spełni twoje oczekiwania!

Nikon Nikkor 35 F/1.8 A FS DX 

Kolejny obiektyw bijący rekordy popularności, tym razem jest dedykowany aparatom Nikona. Ogniskowa 35 mm jest bardzo uniwersalna i sprawdzi się w rozmaitych dziedzinach fotografii.

Światło f/1.8 pozwala na fotografowanie w ciemniejszych miejscach, a także uzyskanie małej głębi ostrości. Lekka i solidnie wykonana obudowa doskonale sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Za około 800 złotych to znakomity wybór! 

Autor: Bartłomiej Mazurek