Data modyfikacji:

Puder ryżowy czy bambusowy – który wybrać?

Pudry sypkie są makijażowym hitem już od kilku lat. Zwłaszcza te stworzone na bazie naturalnych składników. Największą popularnością w ostatnim czasie cieszą się puder bambusowy oraz puder ryżowy. Czym się różnią i na który się zdecydować, aby makijaż był utrwalony i wyglądał naturalnie? Jeśli zastanawiasz się, który z nich – puder ryżowy czy bambusowy – będzie dla ciebie idealny, zajrzyj do naszego poradnika.

Puder ryżowy a bambusowy

Moda na kosmetyki na bazie naturalnych składników trwa i nic nie zapowiada jej kresu. Kobiety mają coraz większą świadomość w zakresie składu produktów. Chętnie sięgają po naturalne odżywki do włosów czy naturalne kosmetyki do makjiażu.

Zarówno puder ryżowy, jak i puder bambusowy są polecane przede wszystkim cerom problematycznym, które mają skłonności do trądziku, zaskórników i nadmiernego błyszczenia. Jednocześnie te naturalne pudry idealnie sprawdzają się w przypadku wrażliwych cer, które źle reagują na sztuczne składniki zawarte w kosmetykach kolorowych. Jeśli więc poszukujesz najlepszego pudru, który „polubi się” z twoją skórą, pudry ryżowy i bambusowy powinny cię zainteresować.

Puder ryżowy – właściwości

Puder ryżowy pojawił się na rynku polskim już kilka lat temu, jednak w części świata, z której pochodzi, czyli w Azji, był znany już od dziesiątek lat. Azjatki sięgały po niego po to, aby uzyskać efekt idealnie matowej, jasnej cery. Dziś puder ryżowy znany jest na całym świecie, a jego cechy zostały docenione przez kobiety o różnych typach urody.

Puder ryżowy pozyskiwany jest w wyniku przerobu ziaren ryżu siewnego. To zatem nic innego jak mocno zmielona mąka ryżowa. Choć ma biały kolor, na skórze najczęściej przyjmuje postać transparentną, dlatego sprawdzi się u kobiet o różnych karnacjach.

Jak działa puder ryżowy?

Zastanawiasz się, czy puder ryżowy jest odpowiedni dla ciebie? Odpowiedź brzmi „tak”, jeśli od kosmetyku oczekujesz poniższych rezultatów.

  • Puder ryżowy matowi skórę
  • Puder z ryżu ma silne właściwości matujące. Absorbuje sebum, dzięki czemu doskonale sprawdzi sie jako puder do cery tłustej. W połączeniu z innymi dobrze dobranymi kosmetykami pozwoli uzyskać matowy makijaż. Na jego stosowanie mogą pozwolić sobie także posiadaczki cer normalnych i suchych, jednak należy pamiętać, aby w takich wypadkach używać go bardzo oszczędnie.

  • Puder ryżowy koi podrażnienia
  • Pudry ryżowe często są wzbogacone o kojące substancje, takie jak np. pantenol czy bisabolol. Dzięki temu wspomagają gojenie stanów zapalnych (w tym także trądziku).

  • Puder ryżowy wygładza skórę
  • Drobno zmielony, sypki puder ryżowy idealnie wygładza cerę i doskonale stapia się z podkładem.

A może puder bambusowy?

Naturalny puder bambusowy jest produkowany ze specjalnych gatunków bambusów rosnących w Indiach. Wyglądem przypomina puder ryżowy. Występuje w postaci białego, bardzo zmielonego proszku, jak i w formie sprasowanej. Jako że pozyskiwany jest nie z ziaren, a ze źdźbła rośliny, zawiera odrobinę więcej witamin i minerałów niż jego ryżowy odpowiednik.

Puder bambusowy – właściwości

Puder bambusowy ma wiele zalet:

  • Matuje i wygładza cerę
  • Tak jak puder ryżowy puder bambusowy doskonale pochłania sebum i nadaje skórze gładki, matowy wygląd.

  • Utrwala makijaż
  • Dobrze stapia się z większością podkładów, nie zmieniając ich koloru – sam w sobie jest transparentny. Przedłuża trwałość makijażu.

  • Wspomaga walkę z trądzikiem
  • Działanie antyseptyczne pudru bambusowego pozwala na szybsze gojenie zmian trądzikowych.

  • Wzmacnia i odżywia skórę
  • Długotrwałe stosowanie pudru bambusowego doda twojej skórze zdrowego wyglądu. Wszystko dzięki zawartości minerałów i witamin pochodzenia roślinnego.

Jak widać, różnica między pudrem ryżowym a bambusowym jest niewielka. Jeśli zależy ci tylko na dobrym utrwaleniu makijażu, możesz sięgnąć po puder ryżowy. Puder bambusowy dostarczy cerze odrobinę więcej składników odżywczych, poprawiając jej kondycję. Który z nich wypróbujesz?

Przeczytaj również o zaletach pudru bananowego

Autorka: Joanna Stanuch