Data publikacji:

Jaki fotelik samochodowy kupić? Ranking fotelików

Przewożenie dzieci w foteliku jest obowiązkowe i każdy rodzic musi dobrać go tak, aby maluch mógł podróżować komfortowo, ale przede wszystkim bezpiecznie. Zastanawiasz się jaki fotelik samochodowy będzie najlepszy dla twojej pociechy? Sprawdź nasz ranking fotelików!

ranking fotelików

Fotelik samochodowy a przepisy

Bezpieczeństwo dziecka jest dla każdego rodzica absolutnym priorytetem. Zanim zaczniesz wybierać najlepszy model z rankingu fotelików, powinieneś wiedzieć, jakie są przepisy w tym zakresie.

Przewożenie malucha w foteliku jest regulowane przez Prawo Ruchu Drogowym. Wynika z niego jasno, że dziecko o wzroście do 150 cm musi być przewożone w fotelikach samochodowych. Jeśli nie zastosujemy się do wytycznych, to może czekać nas mandat w wysokości 150 złotych i 6 punktów karnych. Wyjątkiem są dzieci, które ważą więcej niż 36 kg i mają przynajmniej 135 cm wzrostu.

Według prawa rodzic ma obowiązek przewożenia najmłodszych tyłem do kierunku jazdy na tylnym siedzeniu. Przewożenie dziecka jest możliwe na przednim siedzeniu, jednak pod warunkiem, że poduszka powietrzna jest zdezaktywowana.

Jaki fotelik samochodowy z rankingu wybrać? Zakres wagowy

Dobór produktu z rankingu fotelików rozpoczynamy od określenia grupy, do której należy maluch. Według standardów wyróżniamy pięć najpopularniejszych zakresów wagowych dla dzieci.

Ranking fotelików samochodowych 0-13

Grupa 0 obejmuje foteliki dla najmłodszych maluchów, do wagi maksymalnie 10 kg. Jednak większą popularnością cieszą się foteliki z grupy 0+, które mogą być wykorzystywane do maksymalnej wagi wynoszącej 13 kg. Ten rodzaj fotelików najlepiej sprawdza się u niemowląt w wieku do 12-15. miesiąca życia.

Taki fotelik samochodowy z rankingu zgodnie z prawem jest montowany tyłem do kierunku jazdy. Dodatkowo wyposażony jest w oparcie zapobiegające opadaniem główki. Foteliki tego typu chronią również bioderka i pozwalają na zajęcie pozycji leżącej.

Foteliki samochodowe 9-18 kg. Ranking

Tego rodzaju foteliki są przeznaczone dla dzieci od 9. miesiąca życia do około 4-5 lat. W tym wypadku można już ustawiać fotelik przodem do kierunku jazdy, choć specjaliści zalecają, aby pozostać przy montowaniu fotelika tyłem do kierunku jazdy.Zobacz nasze propozycje z rankingu fotelików samochodowych 9-18.

Ranking fotelików 15-36 kg

Ten rodzaj fotelików samochodowych jest przeznaczony dla dzieci w wieku do mniej więcej 11-12 lat. Tutaj już mamy do czynienia z modelami, które są montowane przodem do kierunku jazdy.

Istotną różnicą pomiędzy wcześniej omawianymi grupami fotelików jest fakt, że w tych wersjach praktycznie nie występują pasy 5-punktowe. Raczej spotykamy się z 3-punktowymi wersjami, choć najpopularniejszą grupę fotelików stanowią te pozbawione uprzęży. Dziecko jest już na tyle duże, że może być zapinane standardowym pasem samochodowym. Warto dobrać dobrze dopasowany model z rankingu fotelików, ponieważ będzie on mógł mu posłużyć przez dłuższy czas. Jakie modele znalazły się w rankingu fotelików samochodowych 15 36 kg?

Ranking fotelików samochodowych 9-36 kg

W tym segmencie fotelików samochodowych znajdziemy dwie grupy. Pierwsza z nich jest niezwykle uniwersalna, ponieważ zakres 9-36 kg będzie odpowiedni dla dzieci w wieku od 1 do 12 lat. Odpowiednie regulacje pozwalają na dopasowanie fotelika do sylwetki dziecka.

Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że dziecko może z fotelika wyrosnąć. Teoretycznie będzie on dla niego dobry, jednak w rzeczywistości okaże się, że nie zapewnia mu on wystarczającego bezpieczeństwa. Odpowiedzią na to są foteliki z przedziału 22-36 kg, czyli dla dzieci w wieku 6-11 lat. Ich dopasowanie jest lepsze, dlatego warto pomyśleć o jego zakupie. Sprawdź poniższe propozycje z rankingu fotelików 9-36.

Foteliki uniwersalne

Okres dorastania malucha wiąże się z wydatkiem i koniecznością przesiadki na większy fotelik. Z tego powodu niektórzy producenci mają w swojej ofercie tzw. foteliki uniwersalne. Przedział wagowy jest dopasowany zarówno do niemowlaka, jak i 12-latka. To pozwala zaoszczędzić i ograniczyć zakup tylko do jednego fotelika.

Ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że taki fotelik nie będzie dobrze pasował do sylwetki dziecka. Szczególnie jest to ważne przy fotelikach niemowlęcych, gdzie stabilność główki jest bardzo ważna. Atrakcyjna cena to nie wszystko, dlatego ten typ fotelików lepiej omijać.

Sprawdź także, co to jest ISOFIX

Foteliki samochodowe z rankingu a bezpieczeństwo

Normy bezpieczeństwa są elementem, na który należy zwracać szczególną uwagę nie tylko ze względu na obowiązujące przepisy. Wysoka ocena oznacza, że dziecko będzie lepiej chronione, a to przecież dla każdego rodzica jest kwestią absolutnie priorytetową.

ECE R44-03/04

To podstawowa homologacja bezpieczeństwa spełniające wymagania postawione przez Europejski Certyfikat Bezpieczeństwa. Jednak nie warto wybierać fotelika w oparciu o ten standard, ponieważ został on wprowadzony kilkanaście lat temu. Od tego czasu technologia i możliwości przeprowadzania testów bardzo się zmieniły, dlatego lepiej zwrócić uwagę na testy I-SIze oraz ADAC.

I-Size

To europejska norma bezpieczeństwa w fotelikach dla dzieci poniżej 15. miesiąca życia. Foteliki z rankingu zgodne z tym standardem zapewniają większą ochronę głowy, kręgów szyjnych oraz bocznych części ciała dziecka. Dodatkowo I-Size warunkuje przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy. W ten sposób ciało malucha jest lepiej chronione, a w przypadku gwałtownego hamowania.

Normy I-Size otrzymują foteliki, które mają mocowanie ISOFIX. Przez wielu specjalistów standard I-Size jest uznawany za najbezpieczniejszy. Wynika to z bardzo rygorystycznych testów, a także zastosowania manekinów wyższej generacji, które są w stanie zapewnić bardziej wiarygodne rezultaty.

ADAC

Niemiecki ADAC, czyli Allgemeiner Deutsher Automobil-Club, testuje foteliki pod kątem dopasowania, łatwości obsługi, zastosowania szkodliwych substancji, a także możliwości czyszczenia. Tym samym testowane jest nie tylko bezpieczeństwo, ale również funkcjonalność.

Ostateczna ocena wyrażana jest w punktach, ale należy zdawać sobie sprawę, że ich interpretacja jest nieco inna niż w podstawowych modelach. Najwyższa ocena 1-1,5 oznacza, że dany model przeszedł testy bardzo dobrze. Najsłabsze z kolei są foteliki, które otrzymały ocenę 4.6-5.5. Aby łatwiej zrozumieć interpretację, wystawiane są gwiazdki. Jeśli w specyfikacji fotelika widzisz pięć gwiazdek to znaczy, że fotelik otrzymał notę 1 lub 1.5.

Jaki fotelik samochodowy wybrać? Ważne parametry

Mocowanie

Do wyboru mamy mocowanie w oparciu o pasy, które może sprawiać problemy przy montażu. W takich fotelikach łatwo o popełnienie błędu, co może skutkować niezbyt dobrą stabilnością podczas jazdy. Pod tym względem lepiej wypada system ISOFix, który jest dostępny w samochodach wyprodukowanych po 2006 roku. Specjalny stelaż zamontowany w oparciu o specjalne uchwyty pozostaje na stałe. Zadaniem rodzica jest wpięcie lub wypięcie fotelika z bazy. To wygodne rozwiązanie, które minimalizuje ryzyko niewłaściwego montażu.

Waga

Ten parametr jest szczególnie istotny przy fotelikach dziecięcych, które również pełnią rolę nosidełka. Wysokiej jakości modele ważą około 4-5 kg.

Dostępne regulacje

W fotelikach dziecięcych warto zwrócić uwagę na regulację siedziska oraz zagłówka. Dzięki temu będzie można idealnie dopasować go do malucha.

Możliwość montażu na stelażu wózka

Jeśli chcesz wykorzystać fotelik w codziennym użytkowaniu, to niektóre modele oferują możliwość wpięcia fotelika do stelażu wózka. To wygodne i praktyczne rozwiązanie.

Autor: Bartłomiej Mazurek