Data modyfikacji:

Najlepsze zabawki dla 8-miesięcznego dziecka

8-miesięczny szkrab jest ciekawy świata jak nikt inny – podczas spacerów koniecznie chce siedzieć i obserwować otoczenie, w domu już sam próbuje się podnosić, a czasem nawet zaczyna raczkować. Zabawki dla 8-miesięcznego dziecka muszą być zatem na tyle ciekawe, aby przyciągnąć uwagę ciekawskiego maluszka. Jakie wybrać? Czym kierować się podczas ich wyboru? Zapraszamy do poniższego poradnika, w którym znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

zabawki dla 8 miesięcznego dziecka

Zabawki dla 8-miesięcznego dziecka – dopasuj je do etapu rozwoju maluszka

Każdy miesiąc rozwoju małego dziecka to wielkie zmiany w jego życiu. Najlepsze zabawki dla 8-miesięcznego dziecka to takie, które wspierają ten rozwój i pomagają mu rozwijać nabyte umiejętności. Zanim przejdziemy do polecenia konkretnych zabawek, najpierw zastanówmy się nad tym, jak rozwija się 8-miesięczny maluszek.

Przede wszystkim takie dziecko zaczyna bawić się świadomie, a więc sam proces zabawy powinien być dla niego wyzwaniem. Podanie mu zabawki to nie wszystko. Rodzice mogą raz na jakiś czas schować maluchowi jego ulubioną zabawkę i nakłonić go do poszukiwań. Warto także odkładać zabawki nieco dalej, aby maluch był zmuszony do nich podpełznąć lub wyciągnąć rączki i je chwycić.

8-miesięczne dziecko zaczyna również zauważać ciąg przyczynowo-skutkowy – zabawy powinny zatem to wspierać. Co więcej, maluszek rozróżnia już dźwięki – wie, które oznaczają rozmowy rodziców czy gości, a które są nowe i zaskakujące. Ponadto dziecko w tym wieku uwielbia zabawy wykorzystujące zmysł dotyku. 8-miesięczne dziecko nie chwyta już tylko zabawek – ono je ściska, przekłada, odkłada, kołysze, rzuca. Warto o tym pamiętać, wybierając zabawkę idealną.

Jak wybrać bezpieczne zabawki dla 8-miesięcznego dziecka?

Kupując zabawki dla takiego maluszka, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy są bezpieczne. Elementy zabawek nie mogą być zbyt małe – szczególnie te, które można odczepić. Dziecko zwyczajnie może włożyć je do buzi i się zadławić.

Co więcej, zabawki dla 8-miesięcznego dziecka powinny być wykonane z trwałych, ale nadal przyjaznych dziecku i przyjemnych w dotyku materiałów. Maluch uwielbia rzucać zabawkami, więc te muszą przetrwać tę próbę.

Istotny jest również materiał wykonania. Jeśli to plastik, powinien być bezpieczny i wolny od PEG. Każde małe dziecko bierze przecież swoje zabawki do buzi.

Najlepiej, jeśli wybrana zabawka będzie posiadać oznaczenie CE – wówczas oznacza to, że spełnia ona odpowiednie normy i wymogi. Szukaj również normy EN 71. Pamiętaj też, że każda zabawka ma informację dotyczącą wieku dziecka. Nie kupuj maluchom zabawek dla starszych dzieci, ani tych dla młodszych, np. dziecku 8-miesięcznemu zabawki dla dziecka 3-miesięcznego.

Zabawki dla 8-miesięcznego dziecka – co wybrać? Polecane zabawki

Idealna zabawka dla 8-miesięcznego dziecka? Na pewno ta z poniższej listy. Sprawdź, jakie zabawki polecane są takim maluchom i wybierz odpowiednią dla własnego szkraba.

Piłki

Piłka to świetna zabawa – możesz ją turlać do dziecka, a ono będzie ci ją odrzucać. Wybieraj piłki miękkie, kolorowe. Możesz też sięgnąć po te gumowe, które maluszek łatwo ściśnie. Pomyśl również o piłkach z różnorodnymi fakturami.

Maluchowi z pewnością spodoba się też piłka piszcząca. Tutaj mała uwaga – jeśli taka piłka ma być prezentem, to najpierw skonsultuj go z rodzicami. Piłka o zbyt intensywnym dźwięku może być dla nich nie do zaakceptowania.

Lalka, maskotka

8-miesięczne dziecko zaczyna powoli interesować się pluszakami i często ma swojego ulubionego. To samo dotyczy lalek. Co ważne, lalki sprawdzą się nie tylko dla dziewczynek, ale i dla chłopców.

Maluszek może się nią opiekować, co wspiera jego rozwój społeczny oraz empatię. Możecie też wspólnie karmić lalkę i w ten sposób zachęcać malucha do próbowania nowych smaków. W tym wieku najlepiej sprawdzają się miękkie lalki – także te materiałowe.

Kukiełki, pacynki

Zabawki dla 8-miesięcznego dziecka idealne do domowego teatrzyku. Dziecko z przyjemnością obejrzy takie domowe przedstawienie. Oczywiście na swoich własnych zasadach. Podczas przedstawienia pacynka może nie tylko się poruszać, ale też śpiewać czy mówić do dziecka nieco zmienionym głosem – to może zaciekawić brzdąca.

Książeczki z dużymi obrazkami

Książeczki dla 8-miesięcznego dziecka powinny być kolorowe i mieć duże, przejrzyste obrazki. Dobrze, jeśli wybrana książeczka będzie odporna np. na gryzienie czy wodę. Świetnie sprawdzają się chociażby książeczki kąpielowe – to idealna opcja dla maluchów, które nie przepadają za myciem. Taka książeczka odwróci uwagę malucha od nieprzyjemnej czynności.

Przeglądając książeczkę z dzieckiem, koniecznie opowiadaj mu o obrazkach. Możesz też naśladować dźwięki tych przedmiotów. A może warto pomyśleć o książeczce grającej, np. takiej naśladującej odgłosy zwierząt?

Tablica sensoryczna

W wieku 8-miesięcy maluszek nie tylko chwyta zabawki, ale także rzuca nimi, ściska je, podnosi, odkłada, przekłada itp. Tablica sensoryczna będzie więc dla niego bardzo ciekawa!

Sortery

8-miesięczny maluszek zaczyna dostrzegać ciąg przyczynowo-skutkowy, a więc sorter to zabawka idealna. Do wyboru macie sortery drewniane, pluszowe lub plastikowe. Co więcej, na rynku znajdziecie również sortery dźwiękowe, co dodatkowo zaciekawi malucha.

Na samym początku kupcie dziecku jak najprostszy sorter z kilkoma elementami. Z czasem można wymienić go na nieco bardziej skomplikowaną zabawkę dla 8-miesięcznego dziecka.

Klocki

Osiem miesięcy to idealny wiek, aby kupić maluchowi jego pierwsze klocki dla niemowlaka. Jakie? Najlepiej sprawdzą się duże klocki, których dziecko na pewno nie połknie.

Klocki mogą mieć także różne zastosowania. Są te przeznaczone typowo do budowania, ale również proste klocki z ciekawymi fakturami i wzorami, z których można układać proste wieże. Idealnym wyborem będą też miękkie klocki – dziecko z pewnością nie zrobi sobie nimi krzywdy.

Piankowe puzzle

Zaraz obok klocków i sorterów to świetna zabawka dla 8-miesięcznego malucha. Co więcej, z takich puzzli można stworzyć wygodną matę, która będzie idealnym miejscem zabawy malucha.

Zabawki wydające dźwięki

Takich zabawek dla 8-miesięcznych dzieci jest naprawdę wiele. Od pierwszych instrumentów, po zabawki naśladujące dźwięki zwierząt czy pojazdów. Pamiętajcie, że taka zabawka nie jest zbyt dobrym pomysłem na prezent. Dziecko będzie z niej korzystać nawet kilka godzin dziennie, co może wywoływać u rodziców nerwowość i poirytowanie. Warto więc skonsultować taki prezent z rodzicami i wziąć pod uwagę ich ewentualne sugestie.

Jeśli kupujecie dźwiękową zabawkę dla własnego dziecka, to sprawdźcie najpierw dźwięki, jakie ona wydaje. Powinny być dla was do zaakceptowania i nie mogą was drażnić.

Zabawki interaktywne

Szukacie zabawki interaktywnej dla 8-miesięcznego malucha? Sprawdźcie poniższe propozycje. Z pewnością znajdziecie wśród nich idealne zabawki dla waszego dziecka.

Pamiętajcie, że zabawki niemowlaka powinny zawsze wspomagać jego rozwój. Zadbajcie o zabawki kolorowe, z różnymi fakturami, ciekawymi elementami i zgodne z preferencjami malucha – w tym wieku brzdąc już sam wie, które zabawki podobają mu się najbardziej. Warto więc kierować się tymi wskazówkami. A według was, jakie zabawki powinny obowiązkowo znaleźć się w pokoiku 8-miesięcznego malucha?

Autorka: Klaudia Borycka