Data modyfikacji:

Ranking fotelików 0-18. Najlepsze foteliki samochodowe

Foteliki samochodowe 0-18 są uznawane za jedne z najbardziej uniwersalnych, dlatego wielu rodziców decyduje się na ich zakup. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy fotelik dla twojego malucha, a także jakie modele są warte uwagi. Omawiamy takie parametry jak sposób montowania czy pasy bezpieczeństwa. Wskazujemy także na zalety i wady modeli z rankingu fotelików samochodowych 0-18.
ranking fotelików samochodowych 0-18

Normy bezpieczeństwa w fotelikach. Dlaczego są aż tak ważne?  

Według polskiego prawa dziecko, które ma do 150 cm wzrostu musi być bezwzględnie przewożone w przystosowanym do tego foteliku. Prawo o Ruchu Drogowym przewiduje, mandat w wysokości 150 złotych i 6 punktów karnych za nieprzestrzeganie tego przepisu. Wyjątkiem są jedynie dziecki, które ważą powyżej 36 kg i mają nie mniej niż 135 cm wzrostu.
Fotelika warto używać nie tylko ze względu na prawo, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo dziecka. Nie ulega żadnej wątpliwości, że w momencie kolizji, bądź nagłego hamowania fotelik zapewni odpowiednią ochronę młodego pasażera.  
Normy bezpieczeństwa przy wyborze fotelika samochodowego 0-18 są niezwykle istotne. Aby fotelik mógł być dopuszczony do ruchu drogowego musi on mieć Europejski Certyfikat Bezpieczeństwa ECE R44-03/04. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest to najbardziej z podstawowych atestów przeprowadzanych kilkanaście lat temu. Taką homologację mają najtańsze foteliki i raczej należy ich unikać. Jeden z takich modeli zamontowanych w samochodzie pozwoli uniknąć mandatu, ale w przypadku awaryjnej sytuacji istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko nie będzie miało wystarczającej ochrony.  
Zdecydowanie lepiej wypadają foteliki z testami ADAC, czyli niemieckiego Allgemeiner Deutsher Automobil-Club. Foteliki biorą udział w testach zderzeniowych, a także są oceniane pod kątem dopasowania, czyszczenia i komfortu jazdy. Foteliki są oceniane w skali od 1 do 5, gdzie 5 jest oceną najgorszą, a 1 najlepszą.  
Aby mieć pewność, że fotelik przeszedł wszystkie szczegółowe testy, warto wybrać model z certyfikatem I-Size, który dotyczy fotelików dla dzieci poniżej 15 miesiąca życia. Aby uzyskać certyfikacje trzeba przejść bardzo rygorystyczne testy. Foteliki z tą normą bezpieczeństwa mają mocowanie ISOFix.  

Ważne parametry modeli z rankingu fotelików 0-18 

Podczas wyboru fotelika 0-18 trzeba zwrócić uwagę na sposób jego mocowania. Najpopularniejsze modele montuje się przy pomocy pasów. To dobre rozwiązanie, choć zdarza się, że rodzice niewłaściwie montują fotelik, co może prowadzić do jego niestabilnej pozycji. Zdecydowanie lepiej wypadają foteliki montowane do bazy ISOFix. Specjalna platforma jest przytwierdzana do fotela. Wystarczy wsunąć fotelik, aby trzymał się stabilnie. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest praktycznie wykluczenie błędu przy montażu, a także zapewnienie bardzo dobrej stabilności. Nawet podczas gwałtownego hamowania, fotelik nie będzie latał na boki.  
Foteliki 0-18 mogą być montowane przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Dla bezpieczeństwa malucha lepiej ustawić fotelik tyłem do kierunku jazdy. Wielu ekspertów zgodnie twierdzi, że jest to lepsze rozwiązanie. Aby dziecko mogło się komfortowo przemieszczać ważne jest, aby fotelik miał regulacje siedziska oraz zagłówka. W ten sposób będziesz mógł dopasować go idealnie do sylwetki malucha.  
Kolejnym istotnym parametrem w fotelikach 0-18 są pasy bezpieczeństwa. Większość modeli ma trzypunktowe pasy, które dobrze chronią dziecko. Jeżeli chcesz mieć absolutną pewność, że maluch będzie dobrze zabezpieczony, to wybierz model z 5 punktowymi pasami.  
W sprzedaży pojawiają się także foteliki obrotowe, które mogą być ustawione przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Ich zaletą jest to, że przy wyciąganiu dziecka możemy obrócić całą konstrukcję tak, aby bez problemu wyciągnąć malucha na zewnątrz. To wygodne rozwiązanie, jednak wiąże się z dodatkowym wydatkiem.  

Do jakiego wieku można używać fotelik 0-18 

Foteliki 0-18 mogą być używane do około 4. roku życia. Dzięki specjalnym wkładkom noworodek również w takim foteliku poczuje się komfortowo. Wraz z rozwojem dziecka będziesz wyjmować kolejne gąbki, które stabilizowały wcześniej sylwetkę.  

Foteliki 0-18 z rankingu. Wady i zalety  

Największą zaletą fotelików 0-18 jest ich wszechstronność, ponieważ rodzic dopiero na 4. urodziny dziecka musi zdecydować się na zakup nowego modelu. Dla noworodków często kupowane są tzw. łupiny czyli foteliki z przedziału wagowego 0-13. Po skończeniu roku trzeba rozejrzeć się za kolejnym fotelikiem, co generuje koszty. Dlatego foteliki mają tutaj przewagę bez dwóch zdań.
Ceny fotelików 0-18 nie są wygórowane i dobrze wyposażony model można kupić już za około 1000 złotych. Topowe wersje kosztują około 1500-2000 zł. Jeśli decydujesz się na standard ISOFix to dokupienie bazy będzie dodatkowym wydatkiem.  
Do wad fotelików 0-18 trzeba zaliczyć ich dopasowanie. Nie każde dziecko będzie można dopasować idealnie do danego modelu, ponieważ noworodek będzie inaczej położony w foteliku niż 2, czy 3-latek. To może sprawiać pewne problemy, choć ułatwić sprawę może szereg regulacji.  Może okazać się, że po pewnym czasie i tak będzie trzeba wymienić fotelik, ponieważ dziecko nie będzie czuło się wystarczająco komfortowo podczas jazdy.  

Czy warto kupić fotelik 0-18 dla dziecka?  

Foteliki 0-18 stanowią dobry kompromis pomiędzy funkcjonalnością a stosunkowo atrakcyjną ceną. Rodzice wybierając taki model nie muszą martwić się o bezpieczeństwo, a także o konieczność szybkiej wymiany fotelika na nowy.  

Ranking fotelików samochodowych 0-18 

Ranking fotelików samochodowych 0-18 kg – najczęściej zadawane pytania

Jaki fotelik samochodowy dla dziecka 0-18 kg?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego fotelika 0-18 kg? Warto kupić modele montowane tyłem do kierunku jazdy, z pasami bezpieczeństwa i systemem ISOFIX.

Najlepsze modele fotelików 0-18 kg
Wśród polecanych fotelików dla dzieci 0-18 kg można wymienić propozycje marek Maxi Cosi, Britax & Romer, Joie czy Cybex.

Do jakiego wieku można używać fotelik 0-18?
Foteliki samochodowe 0-18 mogą być używane do około 4. roku życia.
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.