Data modyfikacji:

Jaki monitor 27 cali? Ranking monitorów 27"

Wybór odpowiedniego monitora zależy od wielu czynników, a w szczególności od potrzeb konsumentów. Niektórym wystarczy przeglądanie internetu na niewielkich ekranach laptopów, inni zaś potrzebują dużych wyświetlaczy do grania na komputerze lub komfortowej pracy w programach graficznych. Należycie do drugiej grupy? Sprawdźcie ranking monitorów 27".

ranking monitorów 27

Monitor 27 cali – dla kogo?

Dwadzieścia siedem cali na papierze może nie robi wielkiego wrażenia, zwłaszcza jeśli porównamy ten rozmiar z dużymi telewizorami 50", a nawet 65". Trzeba jednak pamiętać, że z monitorów zazwyczaj korzystamy z bardzo bliskiej odległości, ustawiając je na biurku.

W takiej sytuacji ekran o przekątnej 27 cali staje się już naprawdę duży. Dla wielu osób taki rozmiar będzie przesadzony, dlatego zastanówcie się dobrze, czy aby na pewno potrzebujecie dużo cali – albo czy znajdziecie miejsce na ustawienie tak dużego sprzętu.

Jeśli natomiast jesteście graczami, to nawet przez moment nie zastanawiajcie się nad kupnem monitora 27 cali do gier, tylko już składajcie zamówienie. W przypadku gamingu rozmiar ma znaczenie, a większy wyświetlacz pozwoli wam na jeszcze większe wsiąknięcie w świat wirtualnej rozrywki. Pamiętajcie tylko, żeby kupić ekran o odpowiednich parametrach (o tym za chwilę), a także zadbajcie o odpowiednio mocny komputer, który będzie w stanie wyświetlać gry przynajmniej w rozdzielczości 1920x1080 (Full HD).

Najlepsze monitory 27 cali docenią również graficy komputerowi oraz montażyści. Dzięki dużej przestrzeni do wyświetlania obrazu, na ekranie można mieć otwartych jednocześnie kilka zakładek lub programów, co znacząco ułatwia i przyspiesza pracę. Nic nie stoi też na przeszkodzie, żeby kupić dwa duże monitory i podłączyć je do jednego peceta.

Duży monitor może przysłużyć się również osobom często oglądającym filmy i seriale na komputerze lub laptopie. Co prawda, nie będzie to tak fajne doznanie, jak w przypadku wielkiego Smart TV, ale czasami nie mamy możliwości umieszczenia w pokoju dodatkowego telewizora. W takim przypadku lepiej jest wybrać większy monitor, żeby choć trochę poprawić doznania płynące z oglądania filmów. W dalszej części artykułu znajdziecie porady, jaki monitor do laptopa lub komputera wybrać.

Monitor gamingowy 27 cali

Zanim przejdziemy do rankingu monitorów 27", zastanówmy się, jakimi cechami powinien sie charakteryzować sprzęt dla graczy. Monitor 27 cali do gier to doskonały wybór dla wymagających użytkowników, którzy cenią sobie wysoką jakość obrazu oraz zwracają dużą uwagę na płynność rozgrywki.

Oczywiście kupno tak dużego ekranu ma sens wyłącznie wtedy, gdy w waszym komputerze znajduje się wydajna karta graficzna, solidny procesor (zobacz, jaki procesor wybrać) oraz odpowiednio dużo pamięci RAM. Tylko w ten sposób będziecie w stanie wyświetlać najnowsze produkcje w najlepszych detalach i stabilnym klatkarzu.

Zbyt słaby monitor nie pozwoli zauważyć wszystkich wodotrysków graficznych, jakie generowane są przez waszego peceta. Dlatego też gracze powinni inwestować w modele dedykowane do tego typu rozrywki. Zazwyczaj rozpoznacie je po tym, że w nazwie posiadają słowo „Gaming”, aczkolwiek nie jest to standardem.

Przede wszystkim zwróćcie uwagę na parametry techniczne monitorów 27 cali do gier – powinny oferować:

  • częstotliwość odświeżania co najmniej na poziomie 120 Hz,
  • jak najmniejszy czas reakcji (najlepiej 1 ms),
  • wysoką rozdzielczość (zalecane jest 4K),
  • wsparcie różnych technologii poprawiających jakość obrazu (HDR, FreeSync itp.).

Zakrzywiony monitor 27 cali

Jaki monitor 27 cali wybrać? Modele typu Curved nie były tak dużą rewolucją, jak zakładano, ale i tak nie zmienia to faktu, że to nadal bardzo ciekawe urządzenia. Docenią je przede wszystkim gracze, ponieważ to właśnie w gamingu najbardziej skorzystamy z zalet zakrzywionego ekranu. Naturalnie trzeba też liczyć się z tym, że ta technologia jest dosyć kosztowna, dlatego cena monitora Curved może być sporo większa od klasycznego modelu.

Zakrzywienie nie jest jedynie atrakcyjnym bajerem, ale bardzo intuicyjnym i dobrze przemyślanym rozwiązaniem. Na standardowych dużych wyświetlaczach czasami musimy mocno operować wzrokiem, żeby w pełni ogarnąć sytuację rozgrywaną na ekranie. W przypadku zakrzywionych monitorów o wiele łatwiej jest kontrolować obraz z gry w każdym z rogów. Nie tylko zwiększa to komfort grania, ale przede wszystkim mniej obciąża wzrok.

Dodatkowym atutem jest głębsza immersja, co wynika oczywiście z tego, że dzięki zakrzywionemu ekranowi użytkownicy w większym stopniu odczuwają, jakby byli w samym środku akcji. Kiedy połączymy to z high-endowym słuchawkami komputerowymi, to można kompletnie zatopić się w świecie gry. W naszym rankingu monitorów 27" znajdziesz także propozycje modeli zakrzywionych.

Monitor 27 cali 4K – najlepszy wybór?

Im większa rozdzielczość, tym lepsza jakość wyświetlanego na ekranie obrazu. Jeżeli budżet nie gra dla was roli, to zdecydowanie najlepszymi monitorami 27 cali będą modele 4K. Rozdzielczość 3840x2160 pikseli zapewni wam doskonały obraz w grach komputerowych, a także przyda się do oglądania filmów i seriali. Z zalet wysokiej rozdzielczości skorzystają również graficy oraz montażyści.

Musicie jednak być przygotowani do tego, że uruchamianie gier w formacie 4K jest bardzo mocno obciążające dla pecetów. Dlatego jeśli nie posiadacie mocnego sprzętu i nie zamierzacie go w najbliższej przyszłości modyfikować, to wydanie pieniędzy na ekran UltraHD może być lekko przestrzelonym pomysłem – w takim przypadku lepiej wybrać wyświetlacz Full HD lub 1440p (2560x1440).

27-calowe ekrany 4K są natomiast idealnym rozwiązaniem dla osób, które oprócz komputera do monitora mają podłączone również konsole. Zarówno PlayStation 5, jak i Xbox Series X obsługują rozdzielczość UltraHD, dlatego granie na gorszych wyświetlaczach wiązałoby się z marnowaniem potencjału obu platform.

Dla kogo monitor 27" w Full HD?

Rozdzielczość 1920x1080 w zupełności wystarczy wam do przeglądania stron w internecie, zdalnego nauczania lub home office. Full HD poradzi sobie również z najnowszymi grami, co docenią przede wszystkim posiadacze słabszych komputerów oraz starszych konsol. Ogromną zaletą takich monitorów jest ich cena. Są znacznie tańsze od 4K – spokojnie znajdziedzie monitor do 1000 zł – a jakość ich obrazu nie jest o wiele gorsza. Ale to zależy akurat od tego, jaki model wybierzecie.

Wybieramy rodzaj matrycy monitora 27"

Jakie rodzaje matryc są stosowane? Zdecydowanie najczęściej w dwudziestosiedmiocalowych monitorach można natrafić na matrycę IPS. Zapewnia ona niewielki czas reakcji (zaledwie 1 ms!), a także oferuje bardzo duże kąty widzenia i świetnie radzi sobie z odwzorowaniem kolorów oraz ich nasycenia.

W sprzedaży znajdziecie również monitory wyposażone w popularne matryce TN i VA. Ta pierwsza również zapewnia świetny czas reakcji (1 ms), a do tego jest sporo tańsza. Wynikać to może m.in. z faktu, że TN średnio radzi sobie z głębią czerni, a także ma wąskie kąty widzenia.

Najbardziej wyważoną opcją wydaje się być VA, ponieważ łączy zalety i wady pozostałych matryc. Z jednej strony ma większe kąty widzenia od TN i lepiej radzi sobie z odwzorowywaniem czerni, ale za to nie ma tak dobrych kolorów, jak IPS.

Ranking monitorów 27" do 700 zł

Najlepsze monitory 27 cali do 1300 zł

Monitor 27 cali: ranking powyżej 1300 zł

Autor: Łukasz Morawski