Data publikacji:

Na czym polega regeneracja akumulatora?

Na czym polega regeneracja akumulatora? Jak zregenerować akumulator? Czy warto kupić zregenerowany akumulator? Odpowiadamy na te i inne pytania, które ważne są w obszarze „regeneracja akumulatorów”. Zapraszamy do lektury fanów motoryzacji i majsterkowania.

Jak powinna przebiegać regeneracja akumulatora kwasowego?

Nawet najlepszy model z rankingu akumulatorów z czasem może odmówić posłuszeństwa. Jedną ze stosowanych strategii jest w typ wypadku regeneracja akumulatora. Jak ją wykonać dla modelu kwasowego?
Krok pierwszy to demontaż akumulatora kwasowego. Krok drugi to wylanie starego elektrolitu to przygotowanego wcześniej pojemnika. Podczas wylewania zwróć uwagę, czy w płynie są obecnej kawałki płytek. Jeśli ich nie ma – to dobrze i dla ciebie, i dla akumulatora – jest szansa na odratowanie baterii. Jeśli są – to koniec – nic nie da się zrobić i nawet najbardziej skrupulatna regeneracja akumulatora samochodowego zda się na nic. Co więcej – ponownej regeneracji nie przejdzie z powodzeniem nawet najlepszy akumulator. 
Kolejny krok to wyczyszczenie wnętrza baterii. Z pomocą lejka wlej wodę destylowaną, tak by nie wypełniała całkowicie wnętrza baterii. Wylej ciecz. Powtórz proces, by zmaksymalizować efekty. 

Podłącz prostownik do regeneracji akumulatora

To krok kolejny, gdy szykujesz się do regeneracji akumulatora. Wybierz odpowiednie natężenie – 1/20 pojemności akumulatora i ładuj baterię przez 3 dni. Następnie wylej wodę destylowaną i wlej elektrolit, którym jest kwas siarkowo-akumulatorowy.
Podłącz ponownie prostownik do regeneracji akumulatora. Teraz natężenie ma wynosić 1/10 pojemności całej baterii, a ładowanie akumulatora niech trwa przez około 12 godzin.
Na koniec – rozładuj baterię najlepiej przy pomocy żarówki samochodowej, a następnie załaduj ją ponownie na 1/10 pojemności. 
Tak wygląda regeneracja akumulatorów samochodowych kwasowych. 

Regeneracja akumulatora żelowego – czy to możliwe?

Tak, bo regeneracja akumulatora żelowego to to samo, co regeneracja akumulatora kwasowego. Akumulator żelowy należy do grupy akumulatorów kwasowych. 

Jak odsiarczyć akumulator żelowy?

Jak to wygląda w wypadku żywotności akumulatora żelowego? Akumulator żelowy, w razie zasiarczenia, lepiej wymienić na nowy. Co prawda, można go częściowo ratować przez tak zwane odsiarczanie, ale skutki tego procesu nie nalezą do pewnych. Nie wiadomo też, na ile wystarczą, a że odsiarczanie akumulatora żelowego to proces długotrwały, polecamy kupić nowy i w pełni sprawny akumulator żelowy do samochodu osobowego lub do samochodu dostawczego. 
Pierwszy sposób na odsiarczenie akumulatora żelowego polega na zastąpieniu elektrolitu w akumulatorze wodą destylowaną, a następnie na naładowaniu go do pełna.
Drugi (nieco szybszy) sposób odsiarczania akumulatora to ładowanie go prądem pulsującym, z równoczesnym częściowym rozładowaniem.

Czy warto kupić zregenerowany akumulator?

Według niektórych firm zajmujących się regeneracją akumulatorów, taka metoda pozwala odzyskać około 70% baterii przeznaczonych do… złomowania. Jeśli zatem w duszy jesteś ekologiem i nie godzisz się na marnowanie tego, co może stać się jeszcze pożytecznie używane przez kilka kolejnych lat, regeneracja akumulatora lub zakup zregenerowanego akumulatora jest dla ciebie ideałem!
Regeneracja akumulatorów samochodowych to rozwiązanie tańsze niż zakup nowego akumulatora. Niestety – tu napotykamy na małe „ale”. Żadna firma, która zajmuje się regeneracją akumulatorów, nie da ci 100% pewności, że urządzenie będzie sprawne przez następne kilka lat, ani też nie określi, przez jaki minimalny czas nie będziesz mieć problemów z uruchomieniem auta. 
Zdjęcie: Iakobchuk / Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.