Data publikacji:

Jaką baterię wybrać? Rodzaje baterii i ich zastosowanie

Mogłoby się wydawać, że w dobie urządzeń zasilanych wbudowanymi akumulatorkami zwykłe baterie straciły na znaczeniu. Tymczasem wciąż cieszą się dużą popularnością i znajdziesz je w wielu domowych akcesoriach: wagach, latarkach, stacjach pogodowych, pilotach czy budzikach. Jakie są rodzaje baterii? Jak czytać oznaczenia baterii? Jakie typy baterii są charakterystyczne dla poszczególnych urządzeń? Sprawdź nasz artykuł!
rodzaje baterii

Baterie paluszki – rodzaje

Paluszki, zegarkowe, płaskie – typów baterii elektrochemicznych jest wiele i różnią się one kształtem, napięciem i zastosowaniem. Najpopularniejszym rodzajem baterii są jednak paluszki, czyli te stosowane m.in. w pilotach, latarkach czy zabawkach dla dzieci. Wyróżnia się przede wszystkim dwa typy:
  • AA – oznaczane jako R6 (cynkowo-węglowe) lub LR6 (alkaliczne) i nazywane dużymi paluszkami. Mają 50 mm długości i średnicę 14 mm. Ich napięcie wynosi 1,5 V i często stosowane są w pakietach. Pojemność jednej alkalicznej baterii AA mieści się w granicach od 1000 do 2500 mAh.
  • AAA – nazywane małymi paluszkami. Ich oznaczenie to R03 i LR03. Mają takie samo napięcie, jak duże paluszki, czyli 1,5 V. Wyróżniają się jednak mniejszą pojemnością, która wynosi od 600 do 1000 mAh. Ich długość to 44 mm, a średnica – 10 mm.
Dostępne są również jeszcze większe baterie o cylindrycznym kształcie, stosowane np. w przenośnych radioodtwarzaczach czy telewizorach, a także wielu dziecięcych zabawkach o dużym poborze prądu. Ich oznaczenia to C (R14) i D (R20).

Baterie guzikowe

W mniejszych urządzeniach elektronicznych stosuje się powszechnie baterie guzikowe, zwane również pastylkowymi lub zegarkowymi. Znajdziesz je oczywiście w zegarkach kwarcowych, ale nie tylko. Małymi pastylkami zasilane są m.in. aparaty słuchowe, piloty do bramy czy zabawki. Nieco większe baterie guzikowe, o oznaczeniu CR, mają dwa razy wyższe napięcie, czyli 3 V. Stosuje się je m.in. w oświetleniu rowerowym, kalkulatorach, wagach kuchennych czy wagach łazienkowych.
Najpopularniejszym typem baterii guzikowej jest CR2032, którą znajdziesz najczęściej właśnie w domowych wagach. Ten rodzaj baterii zasila również wiele małych lampek rowerowych, zwłaszcza tylnych. Bateria guzikowa 2025 ma tę samą średnicę, ale jest nieco cieńsza. Ze względu na niewielkie rozmiary baterii guzikowych, zamiast ogniw alkalicznych warto wybrać litowe baterie guzikowe, które charakteryzują się znacznie większą gęstością energii. Są również bardziej odporne na samorozładowanie i wahania temperatury. W zegarkach stosuje się natomiast baterie srebrowe. Mają niewielką pojemność, ale są zabezpieczone przed przypadkowym wylaniem i mogą pracować przez wiele lat.

Baterie alkaliczne czy cynkowe? Sprawdź to koniecznie przed zakupem!

Podczas wyboru baterii nie warto kierować się wyłącznie ceną. Te najtańsza mają zazwyczaj niewielką pojemność i rozładowują się w mgnieniu oka. Kiepskiej jakości bateria może się również wylać, co grozi uszkodzeniem urządzenia. To problem doskonale znany z długo nieużywanych latarek.
W przypadku paluszków dostępne są głównie dwa rodzaje baterii: alkaliczne i cynkowo-węglowe. Różnią się rodzajem zastosowanego elektrolitu. Choć baterie cynkowe są wyraźnie tańsze, to alkaliczne biją je w kategoriach wydajności – wytrzymują nawet 7 razy dłużej. Mają również dłuższą żywotność i mogą zasilać urządzenie nawet przez 5–7 lat. W przypadku baterii cynkowych czas ten rzadko przekracza 2 lata.
W zegarkach, aparatach słuchowych, czujnikach, termometrach i innych wyspecjalizowanych urządzeniach stosuje się często baterie innego typu, z elektrolitem srebrowym lub litowo-manganowym. Wynika to z konkretnych wymagań, takich jak stabilność napięcia, niezawodność czy niskie samorozładowanie.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Autor: Szymon Sonik