Data publikacji:

Jakie są rodzaje taśm LED?

Dzięki spadającym cenom oraz rosnącemu asortymentowi, w ostatnim czasie coraz częściej sięgamy po taśmy LED. Są one wykorzystywane w oświetleniu wnętrz i z powodzeniem montuje się je w ścianach, na sufitach, a także meblach. Przedstawiamy rodzaje taśm LED, ich najważniejsze właściwości i przeznaczenie.

tasma led

Rosnąca popularność taśm LED

Diody LED towarzyszą nam już od kilku dziesięcioleci, ale dopiero w ostatnich kilkunastu latach stały się one na tyle wydajne i jasne, by mogły z powodzeniem zastąpić standardowe świetlówki oraz żarówki. Zaletą LED-ów jest ich niskie zużycie energii elektrycznej, łatwość zmiany natężenia i koloru światła oraz niewielkie rozmiary. Cechy te sprawiają, że z łatwością można szeregowo połączyć wiele diod w sztywne lub elastyczne listwy, które otwierają bardzo szerokie możliwości aranżacji oświetlenia.

Przygotowując się do zakupu taśmy LED, zauważymy jednak, że dostępne są one w wielu rodzajach. Poniżej wymieniamy więc najważniejsze cechy oraz przeznaczenie każdego. Jakie LED-y w kuchni czy salonie będą najlepsze?

Rodzaje taśm LED

Producenci taśm LED klasyfikują je ze względu na kilka podstawowych cech, w tym ich budowę oraz właściwości generowanego światła.

Taśmy LED – podział ze względu na rodzaj zamontowanych diod LED

Podstawowy podział taśm LED. W sklepach znajdziemy modele z białymi diodami LED lub kolorowymi RGB. W tym drugim przypadku natkniemy się na taśmy pracujące jedynie w kilku wybranych odcieniach (najczęściej czerwonym, niebieskim, zielonym lub żółtym) lub takie, w których użytkownik może sam określić odpowiadający mu kolor przy pomocy specjalnego pilota lub kontrolera.

Przeczytaj także, jakie rodzaje żarówek wyróżniamy

Taśmy LED – podział ze względu na rozmiar i gęstość ułożenia diod LED na taśmie

Kolejną ważną klasyfikacją taśm LED jest podział ze względu na wielkość użytych diod, co przekłada się na ich moc, zużycie energii oraz jasność. Taśmy w tym przypadku podzielone są na kilka popularnych kategorii, które opisywane są za pomocą liczb składających się z cyfr wyznaczających wymiary pojedynczej diody LED w milimetrach.

  • SMD 2835 – wymiar pojedynczej diody: 2,8 mm na 3,5 mm
  • SMD 3014 – wymiar pojedynczej diody: 3 mm na 1,4 mm
  • SMD 3528 – wymiar pojedynczej diody: 3,5 mm na 2,8 mm
  • SMD 5050 – wymiar pojedynczej diody: 5 mm na 5 mm
  • SMD 5630 – wymiar pojedynczej diody: 5,6 mm na 3 mm
  • SMD 5730 – wymiar pojedynczej diody: 5,7 mm na 3 mm

Taśmy dzielone są także ze względu na gęstość ułożenia diod, na którą wpływa ich wielkość. Cecha ta podawana jest przez producenta w klasyfikacji technicznej sprzętu i opisywana jest zazwyczaj jako liczba diod na jednym metrze taśmy (np. 60 diod na metr). W przypadku modelu 10-metrowego na powierzchni całej taśmy zamontowanych jest w sumie 600 LED-ów.

Taśmy LED – podział ze względu na temperaturę światła

Istotną zmienną determinującą typ taśmy LED jest temperatura jej białego światła. Oczywiście, podobnie jak w przypadku żarówek czy świetlówek, chodzi tu tylko o natężenie światła, a nie rzeczywiste ciepło wydzielane przez diodę.

  • Białe taśmy LED neutralne – taśmy dające białe światło przypominające naturalne światło słoneczne, nadają się do oświetlenia praktycznie wszystkich wnętrz, począwszy od obiektów użyteczności publicznej, po mieszkania.
  • Białe taśmy LED ciepłe – ciepłe światło o lekko pomarańczowej barwie przypominającej klasyczne żarówki. Nie męczy oczu i zalecane jest do stosowania w przestrzeniach mieszkalnych.
  • Białe taśmy LED zimne – światło, które ma lekki niebieski odcień i najbardziej przypomina standardową świetlówkę. Ze względu na męczącą oko barwę, taśmy tego typu zalecane są głównie do stosowania przy podświetlaniu mebli lub fragmentów nowoczesnych wnętrz lub miejsc publicznych, takich jak np. sale konferencyjne.

Autor: Michał Kułakowski