Data publikacji:

Rodzaje taśm LED. Jaką taśmę LED wybrać?

Taśmy LED od kilku lat cieszą się dużą popularnością. Mogą być interesującą dekoracją wnętrza i budować nastrój, mogą też po prostu stanowić ekonomiczne źródło światła. Dobrze sprawdzają się w warunkach domowych, w budynkach publicznych, a także na zewnątrz. Na rynku dostępne są różne rodzaje taśm LED – jakie i jak je wybrać? Podpowiadamy!
rodzaje taśm LED

Typy taśm LED – szeroki wybór kolorów

Jednym z podstawowych podziałów tego rodzaju oświetlenia jest podział ze względu na kolor światła emitowanego przez diody. W kontekście barw rozróżnia się taśmy jednokolorowe, nazywane też mono, i wielokolorowe, czyli RGB.
Choć mono najczęściej oznacza świecące na biało taśmy LED, rodzaje diod można podzielić na dodatkowe podgrupy. Na rynku znajdziemy diody, które emitują światło w ciepłym odcieniu bieli – podobne do tradycyjnych żarówek, coraz częściej stanowiące główne oświetlenie pomieszczenia; w odcieniu neutralnym – te często są montowane w budynkach publicznych; a także w odcieniu chłodnym – zazwyczaj stanowią element dekoracyjny nowoczesnych wystrojów.
Rodzaje taśm LED RGB obejmują diody kolorowe, które mogą emitować wyłącznie światło o ustalonej barwie bądź zmieniać kolory w zależności od preferencji użytkownika. Taśmy sterowane pilotem są coraz częstszym wyborem aranżacyjnym. Wybór odcieni jest bardzo szeroki. Ciekawą opcją są taśmy, które emitują promieniowanie ultrafioletowe.

Taśmy LED – podział ze względu na temperaturę światła

Istotną zmienną determinującą typ taśmy LED jest temperatura jej białego światła. Oczywiście, podobnie jak w przypadku żarówek czy świetlówek, chodzi tu tylko o natężenie światła, a nie rzeczywiste ciepło wydzielane przez diodę.
  • Białe taśmy LED neutralne – taśmy dające białe światło przypominające naturalne światło słoneczne, nadają się do oświetlenia praktycznie wszystkich wnętrz, począwszy od obiektów użyteczności publicznej, po mieszkania.
  • Białe taśmy LED ciepłe – ciepłe światło o lekko pomarańczowej barwie przypominającej klasyczne żarówki. Nie męczy oczu i zalecane jest do stosowania w przestrzeniach mieszkalnych.
  • Białe taśmy LED zimne – światło, które ma lekki niebieski odcień i najbardziej przypomina standardową świetlówkę. Ze względu na męczącą oko barwę, taśmy tego typu zalecane są głównie do stosowania przy podświetlaniu mebli lub fragmentów nowoczesnych wnętrz lub miejsc publicznych, takich jak np. sale konferencyjne.
  • Rodzaje taśm LED

    Innym sposobem podziału taśm jest pogrupowanie ich według parametrów technicznych. Najbardziej podstawowym kryterium jest wielkość diod. Producenci oznaczają ją symbolem SMD oraz cyfrą. Wyższe cyfry oznaczają większe diody. Z rozmiarem żaróweczek bezpośrednio związana jest gęstość ich ułożenia na taśmie – opisywana na opakowaniu zawsze jako liczba LED-ów na metr.
    Rozróżnienia dokonuje się nie tylko na podstawie diod, ale i samych taśm. LED-y mogą być w osłonie żelowej silikonowej, żelowej epoksydowej albo lakierowanej. Z rodzajem obudowy związany jest kolejny parametr, mianowicie klasa ochrony IP. Znając ją, można określić, które typy taśm LED są odporne na warunki atmosferyczne i wilgoć, a które należy montować wyłącznie w suchych pomieszczeniach.

    Taśmy LED – podział ze względu na rozmiar i gęstość ułożenia diod LED na taśmie

    Taśmy w tym przypadku podzielone są na kilka popularnych kategorii, które opisywane są za pomocą liczb składających się z cyfr wyznaczających wymiary pojedynczej diody LED w milimetrach.
  • SMD 2835 – wymiar pojedynczej diody: 2,8 mm na 3,5 mm
  • SMD 3014 – wymiar pojedynczej diody: 3 mm na 1,4 mm
  • SMD 3528 – wymiar pojedynczej diody: 3,5 mm na 2,8 mm
  • SMD 5050 – wymiar pojedynczej diody: 5 mm na 5 mm
  • SMD 5630 – wymiar pojedynczej diody: 5,6 mm na 3 mm
  • SMD 5730 – wymiar pojedynczej diody: 5,7 mm na 3 mm
  • Taśmy dzielone są także ze względu na gęstość ułożenia diod, na którą wpływa ich wielkość. Cecha ta podawana jest przez producenta w klasyfikacji technicznej sprzętu i opisywana jest zazwyczaj jako liczba diod na jednym metrze taśmy (np. 60 diod na metr). W przypadku modelu 10-metrowego na powierzchni całej taśmy zamontowanych jest w sumie 600 LED-ów.

    Jak dobrać rodzaje taśm LED?

    Głównym kryterium, które należy brać pod uwagę przy wyborze, jest właśnie kasa odporności IP. Taśmy oznaczone IP00, IP20 oraz IP44 nadają się wyłącznie do stosowania w suchych pomieszczeniach. IP63 i IP65 mogą być montowane tam, gdzie istnieje ryzyko kontaktu z wilgocią, np. w kuchni czy łazience, z kolei IP67 oraz IP68 doskonale sprawdzą się na zewnątrz, ponieważ są wodoodporne.
    typy taśm led
    Wybór pod względem rozmiaru i koloru diod jest kwestią czysto estetyczną, jednak warto przed zakupem przemyśleć kwestię energooszczędności oraz pożądanego efektu wizualnego. Większe diody zużywają więcej energii, jednocześnie dając więcej światła. Z kolei różne barwy budują różne nastroje – najbardziej uniwersalnymi rozwiązaniami są taśmy sterowane pilotem, dające możliwość zmiany w dowolnym momencie.
    LED-y doskonale urozmaicają pomieszczenie i świetnie nadają się do budowania klimatu w sypialni lub salonie bądź też jako tło stanowiska do streamowania. Coraz częściej pojawiają się także jako oświetlenie schodowe – poprawiają widoczność stopni, co nie tylko zwiększa walory estetyczne, ale też podnosi poziom bezpieczeństwa.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!