Data publikacji:

Router działa, ale nie ma internetu? Zobacz, co robić

Twój router działa, ale mimo nadal nie masz dostępu do internetu? Taka sytuacja wbrew pozorom zdarza się całkiem często, dlatego wyjaśniamy, jak poradzić sobie z tym problemem! Sprawdź, dlaczego występuje brak internetu, chociaż jest połączenie i jak sobie radzić z tym zjawiskiem.
router działa ale nie ma internetu

Co może powodować brak dostępu do internetu?  

Brak dostępu do internetu może być dla użytkownika bardzo frustrujący. Powodów, które mogły doprowadzić do takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. W pierwszej kolejności warto wykonać jedną z najprostszych czynności czyli zrestartować router. Sprawdź także czy wszystkie przewody są podłączone do routera w sposób prawidłowy. Zdarza się, że lekko poluzowany kabel może powodować kłopoty. To samo warto zrobić przy gniazdku.  
Jeżeli na komputerze nadal nie masz internetu, to sprawdź czy inne Twoje urządzenia również mają taki problem. Może okazać się, że wina leży po stronie telefonu, czy tabletu. W przypadku, gdy wszystkie sprzęty nie łączą się z siecią problem zapewne dotyczy samego połączenia.  
Pamiętaj, aby zachować spokój i nie panikować. Takie sytuacje mają miejsce i tylko chłodna głowa może sprawić, że poradzimy sobie z rozwiązaniem problemu. 

Sprawdzone sposoby, które pomogą przywrócić Ci dostęp do sieci  

Zweryfikuj adresy DNS  

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na przywrócenie działania internetu jest zmiana ustawień serwerów DNS (Domain Name System). To specjalny protokół, który ma za zadanie przetłumaczyć nazwy domen na dane liczbowe, które będzie mógł odczytać komputer. Można to zrobić w łatwy sposób wchodząc we właściwości WiFi.
Najczęściej wykorzystywane są darmowe adresy od Google. W oknie należy wpisać najpierw 8.8.8.8, a następnie 8.8.4.4. Zdarza się, że dostawcy internetu sami sugerują jakie adresy DNS wpisać, wówczas warto skorzystać z ich propozycji.  

Wykonaj diagnostykę sieci bezprzewodowej  

W systemie Windows oraz Mac istnieje możliwość wykonania diagnostyki połączenia. Postępując zgodnie z instrukcjami otrzymamy wskazówki, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu. Czasami brak internetu jest spowodowany źle ustawioną lokalizacją routera. Jeżeli jakiś kłopot występuje, to narzędzie diagnostyczne powinno okazać się pomocne.  

Połącz komputer za pomocą kabla  

Jeżeli chcesz mieć 100% pewności, że router nie jest odpowiedzialny za problemy z siecią, to połącz się z internetem za pomocą przewodu. W przypadku, gdy internet będzie normalnie działał, to będzie oznaczało, że problem dotyczy routera.

Co zrobić, gdy nadal nie mamy dostępu do internetu?  

Zdarza się, że problem z internetem leży po stronie samego operatora i wtedy nie jesteśmy w stanie zbyt wiele zrobić. W pierwszej kolejności polecamy sprawdzenie, czy dany operator ma jakieś problemy techniczne w danej lokalizacji. Można to zrobić za pośrednictwem strony Down Detector. Użytkownicy na bieżąco zgłaszają ewentualne kłopoty, co jest niezwykle pomocne.  
Potem pozostaje już telefon do operatora i wyjaśnienie na czym polega problem. Zwykle po kilku godzinach wszystko wraca do normy, ale nie zawsze! Zdarza się, że problem dotyczy konkretnego adresu i wtedy konieczne jest wezwanie technika. Za pomocą specjalistycznych narzędzi wykonana zostanie diagnostyka i ewentualnie rozwiązanie problemów z internetem. Nie warto z tym zwlekać, ponieważ fachowcy są bardzo pomocni.  
Zdjęcie: Envato Elements
Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.