Data publikacji:

Jaki router gamingowy? Wybieramy najlepszy router do gier

Routery są urządzeniami, bez których wielu nie potrafi wyobrazić już sobie życia. Dzięki nim możemy bez problemu korzystać z sieci na wielu różnych urządzeniach jednocześnie, ciesząc się przy tym z możliwości bezprzewodowej komunikacji pomiędzy nimi. Choć większość standardowych modeli tych urządzeń całkowicie zaspokoi potrzeby przeciętnego użytkownika, gracze mają często nieco wyższe wymagania i poszukują sprzętu o szerszych możliwościach. Jak zatem wybrać najlepszych router gamingowy?
router gamingowy

Router dla gracza – czemu warto postawić na sprzęt wyższej klasy?

Gracze potrafią spędzać długie godziny na zabawie online, w tytułach wymagających bardzo często bardzo stabilnego połączenia z siecią, w których jego krótkotrwałe zakłócenia mogą dosłownie decydować o ich wirtualnym życiu lub śmierci.
Niezwykle ważne są też dla nich duże prędkości pobierania oraz wysyłania danych. Te pierwsze przydają się zwłaszcza, gdy zmuszeni są do pobierania ważących wiele gigabajtów aktualizacji lub gier zakupionych w dystrybucji cyfrowej na PC i konsolach. Bezproblemowe przesyłanie danych jest ważne nie tylko w trakcie rozgrywek wieloosobowych, ale też streamowania na żywo zabawy z ulubionymi tytułami.
Najbardziej zagorzali fani elektronicznej rozrywki są bardzo wymagającymi konsumentami pod względem wybieranego sprzętu. Zazwyczaj potrzeb tej grupy nie zaspokoją proste routery dostarczane przez operatorów telekomunikacyjnych, które stanowią obecnie większość urządzeń spotykanych w polskich domach. Oferują one najczęściej bardzo ograniczone funkcje konfiguracyjne, niezbyt dobry zasięg sieci Wi-Fi i brak wsparcia dla najnowszych technologii transmisji sygnału radiowego i pakietów danych. Nie radzą sobie też najlepiej z obsługą wielu urządzeń jednocześnie. Jeżeli mieszkanie dzielone jest ze współlokatorami lub rodziną, nawet na szybkim łączu mogą wystąpić niespodziewane problemy.
Mocny router WiFi pomoże osobom korzystającym z światłowodu, internetu mobilnego lub kablowego. Nie dziwne więc, że gracze decydują się w dużej mierze na zakup dodatkowego solidnego urządzenia, które stanie się fundamentem ich domowej sieci. Najczęściej stawiają w tym wypadku na modele nieco wyższej klasy, mogą pochwalić się lepszymi parametrami, niż najtańsze routery w cenie do ok. 150-200 złotych.
Producenci często wychodzą naprzeciw tym potrzebom, oferując dedykowane gamingowe routery. Pamiętajmy jednak, że decydując się na taki sprzęt często niepotrzebnie dopłacamy, zyskując w zamian sprzęt z fantazyjną obudową oraz podświetleniem RGB, który posiada cechy zbliżone do nieco tańszego modelu o standardowym designie.
Oczywiście gamingowa estetyka ma swoich zwolenników, ale routery zazwyczaj ukrywam przed wzrokiem, tak więc ich wygląd nie ma specjalnego znaczenia. Ceny dobrych routerów dla graczy zaczynają się od ok. 300 złotych, a kończą nawet na ponad tysiącu. Pamiętajmy też, że jeżeli nie mamy dużego budżetu, nie ma sensu przepłacać za topowe modele.

Router gamingowy – na jakie parametry i funkcje zwracać uwagę podczas zakupów?

Wiemy już w jakim przedziale cenowym poszukiwać routerów dla gracza, przejdźmy zatem teraz do przeglądu parametrów na które warto zwracać uwagę w trakcie zakupów.
Pierwszą kwestią na jaką zwracamy uwagę jest to, w jakim protokole Wi-Fi pracuje urządzenie. Wskazane jest zatem to, by router dla gracza obsługiwał najnowszy standard Wi-Fi 6, często zapisywany też pod postacią 802.11ax lub ax. Oferuje on najszybszy transfer danych w obrębie sieci bezprzewodowej, który dochodzi maksymalnie do 10 Gb/s.
Wspierające go modele (zobacz ranking routerów WiFi 6) pracują też równocześnie na paśmie radiowym 2,4 i 5 GHz, dzięki temu możemy korzystać z zalet obu z nich. Częstotliwość 2,4 GHz zapewnia większy zasięg sygnału, ale gorzej radzi sobie z pokonaniem przeszkód, takich jak ściany i stropy. 5 GHz ułatwia z kolei przesyłanie i odbieranie dużych ilości danych, ale dociera na mniejszą odległość. Jeżeli wybierzemy router pracujący w starszych standardach, postawmy na model Wi-Fi 5, pracujących w paśmie 5 GHz, idealnie sprawdzającym się podczas zabawy z grami.
Kolejną interesującą nas cechą routera do gier jest liczba posiadanych przez niego anten zewnętrznych, wpływająca na moc przesyłanego sygnału. Jeżeli mieszkamy w większym domu albo mieszkaniu, albo w kamienicy z grubymi murami, a sprzęt nie jest ustawiony w pobliżu komputera/konsoli, pozwala to uniknąć problemów z odbiorem Wi-Fi.
Routery dla graczy powinny wspierać też technologię MU-MMIO, a więc Multiple Users – Multiple Input/Output. Pozwala ona na wysyłanie pakietów danych z tą samą prędkością do wszystkich urządzeń w sieci. Pozwala ona uniknąć sytuacji, w których ktoś z domowników ściąga duży plik lub ogląda film w serwisie streamingowym, a my odczuwamy czasowe spadki w jakości połączenia w grze, objawiające się pod postacią tzw. lagów.
Kolejną przydatną funkcją będzie technologia QoS, która aktywnie kontroluje połączenie wychodzące i przychodzące z internetu do wszystkich urządzeń pracujących w sieci lokalnej. Użytkownik może ustalić limity lub zasady alokacji pakietów danych, router będzie na bieżąco przyznawał priorytet wybranym sprzętom np. konsoli lub laptopowi, równocześnie spowolni te mniej istotne, takie jak TV lub smartfony. Rozwiązanie to dodatkowo poprawia komfort zabawy i przyspiesza ściąganie plików. Włączanie QoS zalecane jest zwłaszcza, gdy używamy dość wolnego lub zawodnego połączenia internetowego.
Router powinien być wyposażony w solidny procesor i dużą ilość pamięci RAM, które ułatwią mu zarządzanie ruchem w sieci Wi-Fi. Stawiając na urządzenia Wi-Fi 6 możemy być akurat spokojni o ten aspekt.
Dla wielu istotną kwestią jest też liczba dostępnych portów LAN. W przypadku wielu gatunków sieciowych gier wymagających błyskawicznego czasu reakcji (np. bijatyki, FPS-y), nadal najlepszym rodzajem połączenia z routerem będzie kabel Ethernet. Dotyczy to zarówno najnowszych, jak i starszych konsol, w których moduł Wi-Fi pozostawia sporo do życzenia. Jeżeli w pokoju gracza zebraliśmy kolekcję najpopularniejszych systemów z ostatnich lat, niezbędne okaże się co najmniej kilka wejść. Na szczęście urządzenia wyższej klasy, przeważnie spełniają te wymagania, oferując nawet do 8 portów LAN. Zwróćmy też uwagę na to, jaki poziom transferu oferują, optymalnie powinno to być 1000 Mb/s.
W routerze przydatny okazać może się też wbudowany port USB 3.0, możemy podłączyć do niego dysk zewnętrzny lub pendrive i dzielić się swobodnie plikami w całej sieci.
Nie zapominajmy też o intuicyjnej obsłudze i dużej liczbie opcji konfiguracyjnych urządzenia, w tym funkcji odpowiadających za bezpieczne przesyłanie danych. W niektórych modelach routerów, poza klasycznym menu dostępnym z poziomu przeglądarki internetowej możemy też skorzystać z dedykowanej aplikacji mobilnej.
Zdjęcie: Envato Elements