Data publikacji:

Jaki rower spinningowy wybrać? Ranking TOP 5

Niekorzystna pogoda na dworze może zniechęcać do regularnego podejmowania aktywności fizycznych. Aby temu zapobiec, dla miłośników jazdy na rowerze stworzone zostały rowery spinningowe, które umożliwiają wykonywanie treningów kolarskich na siłowni lub w domowym zaciszu. Czym są rowery spinningowe? Jaki rower spinningowy wybrać? Przedstawiamy ranking TOP 5 rowerów spinningowych.
rower spinningowy

Czym jest rower spinningowy? Dla kogo jest przeznaczony?

Rower spinningowy jest rodzajem roweru stacjonarnego, który umożliwia wykonywanie treningów rowerowych podczas niesprzyjających warunków pogodowych na zewnątrz. Ten typ rowerów przypomina bardziej wyczynową formą rowerków, dlatego też przeznaczony jest głównie do jazdy sportowej. Imituje szosową jazdę na rowerze, czyli stosunkowo intensywną i wymagającą.
Rower spinningowy wymaga jazdę w pochylonej – kolarskiej postawie ciała, co oznacza, że ten rodzaj roweru stacjonarnego nie będzie odpowiedni dla wszystkich. Zatem dla kogo przeznaczone są rowery spinningowe? Rowery stacjonarne spinningowe dedykowane są głównie kolarzom, którzy jeżdżą zawodowo, a pogoda na zewnątrz nie sprzyja podejmowaniu treningów na świeżym powietrzu, oraz osobom regularnie trenującym, pragnącym podejmować trudne treningi cardio.

Czym różni się rower spinningowy od tradycyjnego roweru stacjonarnego?

Rowery spinningowe stworzone zostały na podstawie klasycznych rowerków stacjonarnych, jednak posiadają one charakterystyczne cechy, które wyróżniają je na tle innych rodzajów rowerów. Zatem czym różni się rower do spinningu od roweru stacjonarnego?
Rower treningowy ma przede wszystkim prostszą budowę oraz posiada mniej funkcji treningowych. Ze względu na mniej wymagającą pozycję ciała, jaką należy przyjąć podczas jazdy, rowery stacjonarne przeznaczone są niemalże dla każdego, zarówno dla osób regularnie trenujących, jak i dla początkujących, którzy pragną zrzucić zbędne kilogramy.
Charakterystyka rowerów spinningowy jest nieco inna. Są one zbudowane z wytrzymałych, sztywnych materiałów, które umożliwiają zachowanie stabilności podczas treningu. System napędowy przenoszony jest na masywne koło zamachowe za pośrednictwem łańcucha.
Rower spinningowy wyposażony jest także w specjalny mechanizm hamowania oraz zaawansowany komputer informujący o prędkości, przebytej odległości oraz tempie. Oprócz podstawowych parametrów, monitoruje także pracę organizmu oraz pozwala na wyznaczenie górnych limitów podczas treningu.
Rowery spinningowe mają więcej funkcji treningowych niż klasyczne rowery stacjonarne oraz więcej możliwości regulacji pozycji za kierownicą, czyli regulację siodełka w górę/dół i przód/tył oraz regulację wysokości kierownicy. Zaawansowane rowery spinningowe umożliwiają również wybór trasy, którą chcemy przebyć, czyli może to być jazda po płaskim terenie, pod górkę, z górki itp.
Najbardziej charakterystycznym elementem rowerów spinningowych jest jednak ich budowa, która wymusza jazdę w znacznie pochylonej pozycji, zbliżonej do postawy ciała na rowerze szosowym, co jest ważną cechą zwłaszcza dla profesjonalnych rowerzystów szosowych, którzy nie chcą stracić formy podczas trudnych warunków atmosferycznych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru spinningowego?

Zakup rowerka spinningowego może stanowić wyzwanie, zwłaszcza dla osób rozpoczynających przygodę z danym typem rowerów stacjonarnych. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli i producentów oferujących urządzenia do spinningu, zatem jaki rower wybrać? Aby ułatwić decyzję, przedstawiamy parametry i właściwości rowerów spinningowych, na które warto zwrócić uwagę:
  • Programy – bardziej rozbudowane programy umożliwią dostosowanie treningu do potrzeb i możliwości użytkownika. Jest to szczególnie ważny aspekt dla profesjonalnych kolarzy, którzy dzięki temu mogą dostosować osobisty plan treningowy.
  • Cena – w sklepach dostępna jest różnorodna oferta rowerów spinningowych, a w im większą liczbę funkcji są wyposażone, tym więcej trzeba za nie zapłacić. Jednak aby nie przepłacać, należy się zastanowić, jakie funkcje będą nam potrzebne, a z jakich raczej nie skorzystamy. Zawęzi to znacznie wybór oraz zapobiegnie wydaniu większej kwoty pieniędzy niż to potrzebne.
  • Rozmiar – rowery spinningowe są dosyć spore i zajmują dużo miejsca, zatem przed zakupem należy znaleźć odpowiednią przestrzeń na dane urządzenie, aby następnie, znając wymiary, wybrać ten rower, który zmieści się w danym miejscu.
  • Maksymalna waga – każde urządzenie do fitnessu ma określoną maksymalną wagę użytkownika, który bezpiecznie może ćwiczyć na danym rowerze. Nieprzestrzeganie danych limitów może wiązać się z szybką awarią urządzenia, która nie będzie podlegać gwarancji.
  • Regulacja – dobry rower spinningowy powinien posiadać możliwość regulacji wysokości kierownicy oraz regulację siodełka, która umożliwi dostosowanie budowy rowerka do potrzeb użytkownika.
  • rower treningowy spinningowy

    Ranking TOP 5 rowerów spinningowych

    Jaki model warto kupić? Zobacz nasz ranking rowerów stacjonarnych.

    1. Schwinn Ic7

    Wyróżniającym elementem danego roweru jest solidne koło zamachowe ważące 18 kg, z napędem paskowym, oraz nieograniczona liczba regulacji oporu. W wyposażeniu znajduje się wyświetlacz LCD, który przekazuje wszystkie niezbędne informacje użytkownikowi. Ważną funkcją jest również filcowy system hamowania i przycisk hamowania awaryjnego, pomiar pulsu za pomocą pasa telemetrycznego oraz spora maksymalna waga użytkownika, który może korzystać z rowerku, która wynosi 136 kg.

    2. Hertz Fitness XR-660

    Urządzenie wyświetla wszystkie potrzebne parametry użytkownika podczas jazdy, wyposażone jest w płynną, magnetyczną regulację oporu oraz programy dopasowane do różnorodnych potrzeb użytkownika. Dodatkowo rower ma wszystkie niezbędne regulacje dostosowujące się do danej osoby, a system napędu pozwala na bardzo cichą pracę urządzenia.

    3. Insportline Agneto Lcd Szary

    Dany rower spinningowy w swoim wyposażeniu zawiera cichy, magnetyczny układ hamulcowy, regulację uchwytów oraz siedziska, czytelny wyświetlacz, na którym można śledzić dane treningowe, a także czujniki tętna wbudowane w uchwyty. Solidne materiały, z których został wykonany, umożliwiają jazdę użytkownikom do wagi 120 kg.

    4. Bh Fitness H9173 Sb2.6

    Zapewnia realistyczny trening na rowerze bez wychodzenia z domu. Ze względu na swoją budowę, imituje jazdę na rowerze szosowym. Jest wyposażony w regulację kierownicy i siodełka, wyświetlacz kontrolujący przebyty trening, duże, ciężkie koło zamachowe oraz solidny system hamowania.

    5. Insportline Incondi S100I 23260

    Dany rower zapewnia cichą, płynną i bezpieczną jazdę dzięki magnetycznemu układowi hamulcowemu. Łączy się ze specjalną aplikacją, która umożliwia dostosowania celu treningowego, wybór trasy w różnych warunkach oraz rejestrowanie przebytych treningów. Posiada pełną regulację siodełka i kierownicy, czytelny wyświetlacz, ręczną regulację oporu oraz solidną ramę umożliwiającą trenowanie osobom o maksymalnej wadze 125 kg.
    Zdjęcie: Envato Elements