Data modyfikacji:

Jaka rozdzielczość monitora to najlepszy wybór?

Rozdzielczość monitora ma fundamentalny wpływa na komfort korzystania z urządzenia, a także wiele innych aspektów związanych z pracą i zabawą na pececie. Osoby nie do końca odnajdujące się w świecie nowych technologii bardzo często mają problem, nie tylko z określeniem tego, jak rozdzielczość będzie dla nich najbardziej optymalna, ale także ze zdefiniowaniem tego parametru ekranu. Rozwiejmy zatem wszystkie wątpliwości, które towarzyszą temu tematowi.
jaka rozdzielczość monitora najlepsza

Rozdzielczość monitora – co to?

Jaki monitor do laptopa czy komputera wybrać? Rozdzielczość to jeden z kilku fundamentalnych parametrów cyfrowej grafiki. Opisuje ona wprost jej wymiary, które podawane są w pikselach, a więc najmniejszych składowych obrazu, reprezentujących pojedynczy kolorowy punkt świetlny. Im więcej pikseli ma obraz, tym więcej posiada detali, stając się ostrzejszy dla ludzkiego oka. Jak przekłada się to na budowę wyświetlacza?
W przypadku ekranu monitora każdy piksel obrazu ma swój fizyczny odpowiednik, jest nim komórka matrycy LCD, składająca się z trzech ciekłych kryształów przesuszających światło w kolorze zielonym, niebieskim lub czerwonym. Pod wpływem drobnego napięcia elektrycznego każdy z kryształów zmienia indywidualnie swoją przejrzystość, a tym samym ilość przepuszczanego światła. Sprawia to, że komórka może przyjąć miliony barw, tworząc dynamiczny obraz we współpracy z tysiącami innych elementów takich jak ona.
W specyfikacji każdego monitora znajdziemy na pierwszym miejscu informację o jego rozdzielczości, która podawana jest pod postacią dwóch wartości opisujących liczbę pikseli – pierwsza określa szerokość, a druga wysokość ekranu. Dla przykładu, urządzenie w rozdzielczość Full HD posiada ekran, na którego poziomej krawędzi znajduje się 1920 komórek z ciekłymi kryształami, podczas gdy w pionie jest ich 1080. W sumie wyświetlacz tego typu ma więc ponad 207 tysięcy pikseli.
Pamiętajmy, że monitory o określonej rozdzielczości nie będą w stanie przyjąć sygnału o wyższych parametrach. Bez problemu wyświetlą jednak dowolny obraz w mniejszych rozmiarach. Ponieważ piksele nie będą odpowiadać jeden do jednego komórkom matrycy, obraz będzie odznaczał się niższą jakością. W przypadku dużych różnic stanie się niewyraźny i rozmazany. Dlatego też optymalnie zaleca się korzystanie na komputerze z aplikacji i programów pracujących w domyślnej rozdzielczości monitora.
Tak więc, jaka rozdzielczość monitora to najlepszy wybór? Odpowiedzmy sobie na to pytanie, przyglądając się obecnie najpopularniejszym wymiarom ekranów komputerowych.

Rozdzielczość 1080p Full HD (1920 na 1080 pikseli)

1080i czy 1080p? Rozdzielczość 1080p określana też przez producentów jak Full HD. Jest to złoty standard wśród większości posiadaczy komputerów stacjonarnych. Obraz w tej rozdzielczości najlepiej sprawdza się i wygląda na ekranach o przekątnych od 21 do 24 cali, choć jest też równie często używany przez modele 27-calowe.
1080p to idealne rozwiązanie dla pecetów przeznaczonych do codziennego surfowania w internecie, pracy, rozrywki, a także zabawy z grami. W przypadku tych ostatnich, gracze mogą cieszyć się wieloma nowymi tytułami, nawet wtedy gdy nie mają najbardziej wydajnej karty graficznej. Grafika w rozdzielczości 1080p nie obciąża bowiem aż tak mocno zasobów komputera, jak tak generowana w wyższych wartościach.

Rozdzielczość 1440p (2560 na 1440 pikseli)

Rozdzielczość, którą oferują monitory o przekątnych od 27 do 32 cali (sprawdź nasz ranking monitorów 27 cali). Obraz tej wielkości oferuje większe pole robocze, pozwalając nam na wydajniejszą pracę z aplikacjami otwartymi w wielu oknach (np. arkusze kalkulacyjne i edytory tekstu lub grafiki). Minusem 1440p jest oczywiście to, że musimy zarezerwować na biurku znacznie więcej miejsca na ekran.
Obecnie po monitory 1440p sięga bardzo wielu graczy, stanowią one bowiem kompromis pomiędzy urządzeniami 1080p a 4K. Z generowaniem grafiki w 4K w najnowszych gamingowych hitach radzą sobie tylko najdroższe karty graficzne, dlatego rozdzielczość 1440p, stanowiąca krok w tę stronę i oferująca lepszą jakość obrazu, jest tak atrakcyjna.

Rozdzielczość UltraWide (3440 na 1440 pikseli, 2560 na 1080 pikseli i inne warianty)

Monitory obsługujące rozdzielczość UltraWide oferują obraz wyświetlany w proporcjach 21:9 (standard to 16:9), co oznacza, że oferują one znacząco rozszerzony obszar roboczy. Dzięki temu mogą stanowić alternatywę dla zestawu dwóch monitorów. Z takiego ekranu skorzystają w dużej mierze osoby pracujące z aplikacjami biurowymi, programiści, a także fani częstego przełączania się pomiędzy wieloma otwartymi oknami na pulpicie systemu operacyjnego.
Entuzjastami monitorów w rozdzielczości są też gracze, zmienione proporcje ekranu pozwalają bowiem zwiększyć pole widzenia w trójwymiarowych produkcjach, co przydaje się w strzelankach, a także różnego typu symulatorach.

Rozdzielczość 4K Ultra HD (3840 na 2160 pikseli)

Monitory 4K są coraz popularniejsze, ale wciąż stanowią ułamek sprzedawanych urządzeń. Ekrany te dostępne są w rozmiarach od 27 do ponad 35 cali. Rozdzielczość 4K oferuje świetną ostrość obrazu, a także bardzo duże pole robocze na pulpicie systemu operacyjnego.
Ma to jednak swój koszt, obciąża ona bowiem dość mocno układ graficzny komputera. Z tego też powodu jest unikana przez osoby korzystające z przeciętnych pecetów, którzy byliby zmuszeni do uruchamiania programów i gier w rozdzielczościach niższych niż zalecana, co mija się z celem.
Ponadto wiele nawet bardzo popularnych aplikacji użytkowych i biurowych nie jest kompletnie przystosowana do współpracy z 4K. Monitory tego typu to jednak świetne rozwiązanie dla grafików 2D i 3D, a także wszelkiej maści projektantów, inżynierów, architektów i edytorów wideo.
Zdjęcie: Envato Elements