Data publikacji:

1080p czy 1080i: co lepsze i który obraz w dekoderze wybrać?

Kwestia rozdzielczości ekranu jest wciąż trudna do zrozumienia dla osób, które nie interesują się nowymi technologiami oraz sprzętem RTV. Dodatkowy mętlik w głowie wprowadza również to, że w ostatnich kilkunastu latach można było odnieść wrażenie, że producenci telewizorów co rusz wprowadzają na rynek urządzenia obsługujące nowe technologie wyświetlania obrazu. Z początku mówiło się o rozdzielczości HD Ready, dziś natomiast marketingowym przebojem jest 8K. Choć konsumenci nauczyli się, że im większa rozdzielczość, tym lepiej, nie zawsze jest to jasne, zwłaszcza w przypadku wyboru pomiędzy standardami 1080i i 1080p.
Vintage film noir on TV

1080p czy 1080i – czym jest rozdzielczość ekranu?

Zanim odpowiemy na pytanie, jaki standard wyświetlania jest lepszy, warto najpierw wyjaśni pokrótce, czym jest rozdzielczość ekranu. Jest ona jednym z najważniejszych parametrów każdego z telewizorów i monitorów, wyświetlając sygnał wideo w rozdzielczości, w jakiej fabrycznie zrobiona została matryca ekranu.
Im obraz ma większą rozdzielczość, tym zachowuje ona większą ilość detali, co wpływa na jego ostrość i wyrazistość. Różnicę bez problemu dostrzeże nawet laik oglądający stare i nowe nagrania wideo. Warto jednak podkreślić, że im wyższa jest rozdzielczość, tym trudniej gołym okiem dostrzec jakikolwiek skok jakościowy pomiędzy kolejnymi iteracjami technologii. W przypadku najnowszych standardów widać ją bowiem dopiero na bardzo dużych ekranach, powyżej 70 cali.
Posłużmy się zatem przykładem, by przedstawić to, o czym mówiliśmy. Czy lepsze jest Full HD czy 4K? Obraz w rozdzielczości 4K składa się z 3840 linii pionowych, z których szerokość każdej odpowiada jednemu pikselowi ekranu, a także 2160 linii poziomych, o wysokości pojedynczego piksela. Podczas gdy obraz 720p (HD ready) ma zaledwie wymiary 1280 na 720 linii.
Z 4K korzysta obecnie większość nowych telewizorów na rynku. Nie oznacza to jednak, że nie mogą one odtworzyć obrazu w niższej rozdzielczości. Zostanie on jednak odpowiednio przeskalowany. Tak więc pojedyncza pionowa i pozioma linia obrazu będzie w nim odpowiadała aż trzem pikselom, przez co obraz będzie mniej klarowny niż jego odpowiednik w 4K.

Rozdzielczość 1080p czy 1080i – w czym tkwi różnica?

Wyjaśniliśmy więc już sobie pokrótce, czym jest rozdzielczość, ale nie wiemy wciąż, jaka realna różnica zachodzi pomiędzy obrazem 1080p a 1080i. Liczba zdaje się sugerować, że są one identyczne. Jaką więc wybrać w dekoderze lub innym urządzeniu?

Rozdzielczość 1080p Full HD (1920 na 1080 pikseli)

Rozdzielczość 1080p jest też często określana przez producentów RTV jako Full HD. Jest ona wciąż standardem wśród wielu nadawców i producentów telewizorów. Litera „p” w nazwie oznacza to, że mamy tutaj do czynienia z obrazem progresywnym.
Oznacza to, że pojedyncza klatka materiału wideo pojawia się w pełni tylko raz na ekranie. W ciągu sekundy telewizor wyświetla w sumie 30 klatek obrazu. Przy bardzo dynamicznym i szybkim obrazie (np. transmisjach sportowych) może to prowadzić do utraty klarowności obrazu i jego migotania.

Rozdzielczość 1080i (1920 na 1080 pikseli)

Sygnał wideo w rozdzielczości 1080i jest wyświetlany z przeplotem. Oznacza to, że jednorazowo na ekranie pojawiają się w prawie w tym samym czasie dwie klatki obrazu, które wyświetlają na przemian parzyste i nieparzyste linie obrazu.
Zwiększa to płynność wyświetlania obrazu telewizyjnego, przybliżając go do wrażenia, jakie daje obraz generowany z prędkości 60 klatek na sekundę, znany z analogowej telewizji naziemnej. Jest dzięki temu bardziej responsywny i pozbawiony niedoskonałości. Ze standardu korzystają obecnie wszyscy liczący się nadawcy cyfrowi w Polsce.

1080p czy 1080i w dekoderze?

Jeżeli na telewizorze oglądamy głównie telewizję cyfrową i jesteśmy fanami rozrywek sportowych, możemy spokojnie ustawić w naszym dekoderze i panelu TV rozdzielczość 1080i. Warto jednak pamiętać, że większość współczesnych ekranów najlepiej czuje się w 1080p. Dzięki użyciu specjalnych patentów stosują one w czasie rzeczywistym zaawansowane techniki, tzw. postprocessingu, które znacząco poprawiają płynność i responsywność obrazu w 1080p bez spadku jego jakości. Korzystanie z 1080i na takim ekranie prowadzić może do widocznych zakłóceń.
Zdjęcie: Envato Elements