Data publikacji:

Rozprowadzenie wody w domu: jak to zrobić?

Rozprowadzenie wody w domu można przeprowadzić w systemie trójnikowym lub rozdzielaczowym. Instalacje wodne w domach jednorodzinnych najczęściej wykonuje się z rur z tworzywa o średnicy od 15 do 32 mm. O co w tym wszystkim chodzi? Opowiadamy, na czym polega rozprowadzenie wody w domu. Jak to zrobić, by wszystko poprawnie działało przez długie lata i miało „ręce i nogi”? :) 
rozprowadzenie wody w domu

Rozprowadzenie wody w domu – jak to zrobić?

Instalacja wodna w domu ma za zadanie dostarczać wodę dobrej jakości, w wymaganej ilości i pod odpowiednim ciśnieniem.
Jak wykonać rozprowadzenie wody w domu? Rozprowadź instalację wodną do wszystkich pomieszczeń w domu, w których zamierzasz korzystać z wody bieżącej. Niezależnie od tego, w jaki sposób woda jest doprowadzana do domu (studnia, wodociąg), instalację w środku domu układa się w taki sam sposób. Instalacje każdorazowo określa schemat instalacji wodnej w domu jednorodzinnym, którą obrazuje i opisuje projekt budowlany domu, który wybierzesz na swoje miejsce do życia. 

Co wpływa na kształt instalacji wodnej w domu? Sposób podgrzewania wody

Sposób podgrzewania wody to jeden z czynników, który wpływa na kształt instalacji wodnej w domostwie oraz na montaż wody ciepłej i zimnej:
  • Centralny sposób podgrzewania wody (czyli dla całego domu w jednym miejscu – w kotle lub w podgrzewaczu) – rurę z zimną wodą doprowadza się tylko do urządzenia grzewczego, a dalej do poszczególnych baterii układa się dwa równoległe przewody: jeden z ciepłą, a drugi z zimną wodą. Jeśli jednak punkty czerpania wody są znacznie oddalone od kotła czy podgrzewacza, to układa się jeszcze trzeci przewód – cyrkulacyjny. To on sprawia, że ciepła woda stale krąży w instalacji i jest dostępna zaraz po odkręceniu kranu.
  • Jeśli ogrzewanie wody ma miejsce w podgrzewaczach zamontowanych bezpośrednio przy bateriach, wówczas w domu rozprowadza się jedynie rury z zimną wodą.

Jak rozprowadzić instalację wodną w domu?

Jak rozprowadzić rury w domu? Na początku artykułu wspomnieliśmy, że wodę w domu rozprowadzić można w systemie trójnikowym oraz rozdzielaczowym. A teraz opiszemy po krótce każdy z nich.
  1. System trójnikowy rozprowadzenia wody w domu – polega na ułożeniu sztywnych rur (miedzianych, plastikowych) szeregowo. Jak to wykonać? Do pionu podłącza się przewód poziomy, a dopiero od niego odprowadza się podejścia do poszczególnych punktów poboru wody. Podejścia łączy się z przewodem poziomym trójnikami. Jak prowadzi się rury pionowe do instalacji hydraulicznej? Najczęściej prowadzi się je w bruzdach wykonanych w ścianach i pokrywa tynkiem lub płytami gipsowo-kartonowymi. Rurę poziomą najlepiej jest wtedy ułożyć w warstwie wylewki betonowej. Jak zabezpieczyć rury przed uszkodzeniem? Najlepszy na to sposób to poprowadzić je w peszlach, a przejścia przez ściany czy stropy – w tulejach ochronnych.
  2. System rozdzielaczowy rozprowadzenia wody w domu – polega on na tym, że prowadzi się przewód główny od wodomierza do rozdzielacza i dalej do oddzielnych przewodów do poszczególnych punktów poboru wody. System ten wykorzystuje gięte rury miedziane lub rury z tworzywa. Na każdym piętrze domu należy zainstalować rozdzielacz.

Instalacja wodna w domu – jakie rury wybrać? Jakie rury do instalacji wodnej w domu?

Czym najlepiej rozprowadzić wodę w domu? Do zimnej wody stosuje się rury i złączki z twardego polichlorku winylu (PVC-U), a do wody ciepłej – z polichlorku winylu chlorowanego (PVC-C). Instalacje wodne w domach jednorodzinnych najczęściej wykonuje się z rur z tworzywa o średnicy od 15 mm do 32 mm. Rzadziej stosuje się rury miedziane. 

Instalacja wodna w domu – zalety rur z tworzywa

Zalety: lekkie rury są łatwe w transporcie i montażu. Nie korodują. Nie tworzy się w nich wiele osadu. Jeśli chodzi o wodę zimną, która będzie płynęła w domu takimi rurami, to nie ma też specjalnych wymagań co do ich wytrzymałości termicznej. Dlatego też stosuje się najprostsze rury z tworzywa przy prowadzeniu wody zimnej (polichlorek winylu, polietylen, polibutylen, polipropylen). 

Rozprowadzenie wody w domu – błąd, którego należy unikać

W jednej instalacji wodnej nie powinno się łączyć elementów z różnych materiałów. Co więcej, najlepiej jest używać rur i kształtek zrobionych przez jednego producenta. Dlaczego to jest istotne? Ze względu na różny, charakterystyczny dla danego systemu sposób łączenia, który może „nie zatrąbić”, gdy miksujesz elementy wykonane przez różne firmy.
Kolejnym powodem jest to, że jeśli instalację wodną w domu wykonasz z różnych elementów odrębnych producentów, to automatycznie tracisz na wszystkie gwarancję. Jest ona zwykle udzielana pod warunkiem wykonania całej instalacji z elementów jednego systemu. Co więcej, czasem warunek do otrzymania gwarancji jest jeszcze jeden – instalacja musi zostać wykonana przez uprawnionego i przeszkolonego przez tę firmę instalatora.

Rozprowadzenie wody w domu – jak to zrobić? Informacje praktyczne

Ważne jest, żeby po ułożeniu instalacji, a przed wykonaniem wylewki czy zabudowy w ścianie, wykonać próbę ciśnieniową, która wykaże, czy jest ona szczelna.
Alternatywą dla instalacji wodnej z rur z tworzywa jest instalacja miedziana – niestety droższa, ale znacznie bardziej trwała. Jest odporna na osadzanie się kamienia. Co ciekawe, w instalacji z miedzi nie rozwijają się bakterie, w tym groźna Legionella! 
Dawniej w instalacji wodnej stosowano także rury stalowe, ale od tego rozwiązania odchodzi się już od wielu lat.
Zgodnie z przepisami, materiały przeznaczone do wykonania instalacji wodnej w domu muszą zapewniać bezawaryjne użytkowanie przez co najmniej 50 lat.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.