Jaki kolor ścian w kuchni do brązowych mebli? A co z białymi? Jaki kolor ścian w kuchni wybrać, aby cieszyć się modnymi odcieniami i jednocześnie nie trudzić się z zabrudzeniami? Jeśli łamiesz sobie głowę nad doborem kolorów w stylizacji pomieszczenia, zapoznaj się z naszym artykułem.
Jeżeli dobrze pamiętasz formowanie plasteliny lub modeliny w szkole, rzeźbienie w glinie nie różni się aż tak bardzo od tej zabawy. W miastach oraz wielu mniejszych miejscowościach bez problemu znajdziesz pracownie lub kluby artystyczne, które pozwalają w komfortowych warunkach sprawdzić, czy gliniane hobby rzeczywiście cię interesuje. Rzeźbieniem możesz zająć się też na własną rękę, powoli ucząc się technik, korzystając z dostępnych w internecie poradników, a także książek. W pierwszej kolejności musisz zakupić odpowiednie materiały i narzędzia.
Rzeźbienie powinniśmy zacząć od małych figurek, które pozwolą zaznajomić się z podstawowymi sposobami formowania gliny. Dobrym pomysłem jest wykonanie płaskorzeźb. Pamiętaj, że zawsze powinieneś mieć w głowie względnie dobry obraz tego, co chcesz stworzyć. Artyści najczęściej wykonują szkice, które pozwalają im zaplanować wygląd swojego działa w trzech wymiarach.
Do tworzenia rzeźb w glinie nie potrzeba nam naprawdę wiele, zwłaszcza jeżeli dopiero co zaczynamy swoją przygodę z tą formą rękodzieła. Poza wolnym miejscem do pracy i kilkoma narzędziami (o których dalej), niezbędny jest oczywiście podstawowy materiał, bez którego trudno zacząć pracę. Gdzie zatem kupić glinę? Bez problemu dostaniemy ją w sklepach z artykułami dla plastyków. Oferują one bogaty wybór materiałów różnych marek, począwszy od małych kostek po wielokilogramowe sztaby używane przy tworzeniu największych rzeźb. Glinę dzielimy na dwa podstawowe rodzaje.
Glina samoutwardzalna to masa plastyczna, która sama twardnieje. Ze względu na swoje cechy nadaje się do wykonywania niewielkich rzeźb i figurek. Dodatkowo wykonuje się z niej także miseczki, naczynia ozdobne, płaskorzeźby lub biżuterię. Czas schnięcia gliny zależy od jej typu i jest zazwyczaj podawany przez producenta, proces ten można opóźnić, zwilżając ją wodą.
Glina do wypiekania jest łatwa w formowaniu, ale twardnieje tylko pod wpływem wysokiej temperatury. Nadaje się więc idealnie do większych projektów rzeźbiarskich, nad którymi pracuje się przez długi czas. W sprzedaży znajdziemy także wiele rodzajów tego materiału.
Początkującym zaleca się korzystanie z glin do wypiekania w zwykłym piekarniku, najczęściej w temperaturze około 130 stopni Celsjusza. Wielkość kuchenki ogranicza oczywiście ostateczne rozmiary rzeźby. Do bardziej profesjonalnych zastosowań wybiera się z kolei gliny ceramiczne. Te obrabia się już przez długi czas w dużych i specjalistycznych piecach rozgrzewających się do setek stopni Celsjusza, które znajdziemy np. w szkołach plastycznych i pracowniach ceramiki.
Narzędzia do obróbki gliny ułatwiają wykonywanie detali oraz formowanie rzeźby bez potrzeby jej bezpośredniego dotykania. Najczęściej korzysta się ze specjalnych szpatułek i noży rzeźbiarskich, które przyjmują różne kształty oraz rozmiary i pozwalają np. na wygładzenie powierzchni rzeźby. Do usuwania nadmiaru gliny używa się też wybieraków oczkowych. Jeżeli masz wątpliwości, które z tych przedmiotów przydadzą ci się w pracy, zawsze możesz kupić gotowe zestawy rzeźbiarskie i poeksperymentować z wchodzącymi w jego skład narzędziami.