Data publikacji:

Jak zacząć rzeźbienie w glinie?

Jaki kolor ścian w kuchni do brązowych mebli? A co z białymi? Jaki kolor ścian w kuchni wybrać, aby cieszyć się modnymi odcieniami i jednocześnie nie trudzić się z zabrudzeniami? Jeśli łamiesz sobie głowę nad doborem kolorów w stylizacji pomieszczenia, zapoznaj się z naszym artykułem.

rzeźbienie w glinie
Pierwsze odkryte przez archeologów figurki wykonane z gliny liczą sobie blisko 29 tysięcy lat. Ten łatwo dostępny i formowalny materiał prawie od zawsze towarzyszy więc człowiekowi, pozwalając tworzyć ceramikę, cegły oraz inne materiały budowlane, a także różnego rodzaju dzieła sztuki. Rzeźbienie w glinie jest wciąż popularne i przyciąga wiele osób szukających sposobu na artystyczną ekspresję.

Od czego zacząć rzeźbienie w glinie?

Jeżeli dobrze pamiętasz formowanie plasteliny lub modeliny w szkole, rzeźbienie w glinie nie różni się aż tak bardzo od tej zabawy. W miastach oraz wielu mniejszych miejscowościach bez problemu znajdziesz pracownie lub kluby artystyczne, które pozwalają w komfortowych warunkach sprawdzić, czy gliniane hobby rzeczywiście cię interesuje. Rzeźbieniem możesz zająć się też na własną rękę, powoli ucząc się technik, korzystając z dostępnych w internecie poradników, a także książek. W pierwszej kolejności musisz zakupić odpowiednie materiały i narzędzia.

Rzeźbienie powinniśmy zacząć od małych figurek, które pozwolą zaznajomić się z podstawowymi sposobami formowania gliny. Dobrym pomysłem jest wykonanie płaskorzeźb. Pamiętaj, że zawsze powinieneś mieć w głowie względnie dobry obraz tego, co chcesz stworzyć. Artyści najczęściej wykonują szkice, które pozwalają im zaplanować wygląd swojego działa w trzech wymiarach.

Co jest nam potrzebne do wykonania rzeźby w glinie?

Do tworzenia rzeźb w glinie nie potrzeba nam naprawdę wiele, zwłaszcza jeżeli dopiero co zaczynamy swoją przygodę z tą formą rękodzieła. Poza wolnym miejscem do pracy i kilkoma narzędziami (o których dalej), niezbędny jest oczywiście podstawowy materiał, bez którego trudno zacząć pracę. Gdzie zatem kupić glinę? Bez problemu dostaniemy ją w sklepach z artykułami dla plastyków. Oferują one bogaty wybór materiałów różnych marek, począwszy od małych kostek po wielokilogramowe sztaby używane przy tworzeniu największych rzeźb. Glinę dzielimy na dwa podstawowe rodzaje.

Glina rzeźbiarska – rodzaje

Glina samoutwardzalna

Glina samoutwardzalna to masa plastyczna, która sama twardnieje. Ze względu na swoje cechy nadaje się do wykonywania niewielkich rzeźb i figurek. Dodatkowo wykonuje się z niej także miseczki, naczynia ozdobne, płaskorzeźby lub biżuterię. Czas schnięcia gliny zależy od jej typu i jest zazwyczaj podawany przez producenta, proces ten można opóźnić, zwilżając ją wodą.

Glina do wypiekania

Glina do wypiekania jest łatwa w formowaniu, ale twardnieje tylko pod wpływem wysokiej temperatury. Nadaje się więc idealnie do większych projektów rzeźbiarskich, nad którymi pracuje się przez długi czas. W sprzedaży znajdziemy także wiele rodzajów tego materiału.

Początkującym zaleca się korzystanie z glin do wypiekania w zwykłym piekarniku, najczęściej w temperaturze około 130 stopni Celsjusza. Wielkość kuchenki ogranicza oczywiście ostateczne rozmiary rzeźby. Do bardziej profesjonalnych zastosowań wybiera się z kolei gliny ceramiczne. Te obrabia się już przez długi czas w dużych i specjalistycznych piecach rozgrzewających się do setek stopni Celsjusza, które znajdziemy np. w szkołach plastycznych i pracowniach ceramiki.

Narzędzia rzeźbiarskie

Narzędzia do obróbki gliny ułatwiają wykonywanie detali oraz formowanie rzeźby bez potrzeby jej bezpośredniego dotykania. Najczęściej korzysta się ze specjalnych szpatułek i noży rzeźbiarskich, które przyjmują różne kształty oraz rozmiary i pozwalają np. na wygładzenie powierzchni rzeźby. Do usuwania nadmiaru gliny używa się też wybieraków oczkowych. Jeżeli masz wątpliwości, które z tych przedmiotów przydadzą ci się w pracy, zawsze możesz kupić gotowe zestawy rzeźbiarskie i poeksperymentować z wchodzącymi w jego skład narzędziami.

autor: Michał Kułakowski