Data publikacji:

Saeco czy De'Longhi. Jaki ekspres do kawy wybrać?

Dla wielu osób kwintesencją dobrej kawy jest napój przygotowany w dobrej włoskiej kawiarni i skonsumowany w cieniu parasola, gdzieś w bocznej uliczce Rzymu, Neapolu lub Mediolanu. Włosi są znani jednak nie tylko z przyrządzania kawy, ale również produkcji najlepszych ekspresów do jej parzenia. Prym w tym względzie wiodą firmy Saeco i De'Longhi.
saeco czy de’longhi

Saeco – historia i profil firmy

Firma Saeco została założona w 1981 roku przez Sergio Zappelę i Arthura Schemeda, nosiła wówczas nazwę Sergio, Arthur e Compagnia. Po czterech latach wypuściła ona na rynek swój pierwszy w pełni automatyczny ekspres do parzenia espresso. Urządzenie było sprzedawane wyłącznie we włoskich sklepach i cieszyło się sporym powodzeniem, co zachęciło właścicieli spółki do kontynuowania pracy i przygotowania kolejnych modeli.
W 1999 roku Saeco kupiło włoską utytułowaną firmę Gaggia, która specjalizuje się w produkcji ekspresów do kawy. Swoje know-how spółka powiększyła w 2009 roku, kiedy nawiązała bliską współpracę z holenderskim Philipsem, otrzymując dostęp do jego technologii używanych w produkcji ekspresów ciśnieniowych.
Od 2017 roku Saeco jest formalnie częścią koncernu Philips (EVOCA Group). Siedziba firmy mieście się pod Bolonią, w północnych Włoszech. Poza ekspresami przeznaczonymi dla lokali usługowych oraz klientów indywidualnych wytwarza ona i dystrybuuje również automaty do kawy. Warto wspomnieć, że wiele urządzeń Saeco jest wciąż wytwarzana lub składana we Włoszech.

Ekspresy do kawy Saeco – co warto wiedzieć?

Ekspresy Saeco cieszą się świetnymi opiniami użytkowników. Firma specjalizuje się w produkcji modeli ciśnieniowych, choć ma w swojej ofercie także serię urządzeń kapsułkowych (Saeco Area), która jest jednak zaprojektowana głównie z myślą o użytku biurowym.
Ekspresy ciśnieniowe Saeco nie powinny nas zawieść, zwłaszcza jeżeli jesteśmy fanami espresso, od którego zaczęła się historia firmy. Flagowym produktem marki są modele z serii Suprema, za które zapłacimy nawet ponad 7000 złotych. Połowę mniej zapłacimy za modele z serii GranAroma, których atrakcją jest 5-calowy ekran dotykowy. Najbardziej oszczędni mogą sięgnąć po najprostsze urządzenia z linii Lirika, w cenach zaczynających się od około 1400 złotych. Jeśli szukasz ekspresu do 2500 złotych, przyjrzyj się tym modelom.
Cechą charakterystyczną większości produktów marki są bardzo kompaktowe rozmiary, na które wpływa np. brak wbudowanego dozownika mleka, jego pojemnik podłączamy za pomocą rurki, a także tradycyjne ceramiczne młynki do ziaren. Duża część urządzeń współpracuje również z aplikacją mobilną, posiada wyświetlacz, a także szereg specjalistycznych ustawień i profilów użytkownika.

Ekspresy do kawy De'Longhi – historia i profil firmy

W przeciwieństwie do Saeco, De'Longhi może pochwalić się znacznie dłuższą i bardziej kolorową historią. Firma powstała w 1902 roku i przez ponad 50 lat funkcjonowała jako rodzinny interes, zajmując się produkcją grzejników, wentylatorów i klimatyzatorów, a także małego sprzętu AGD. Po II wojnie światowej zaczęła się jednak dynamicznie rozwijać i wchodzić ze swoimi produktami na rynki zagraniczne.
Reputacji spółki pomagają liczne nagrody za design jej produktów – w ten sposób wyróżniono także niektóre ekspresy marki. De'Longhi jest właścicielem brytyjskiej spółki Kenwood i dysponuje siecią kilkunastu fabryk w Chinach, gdzie powstaje większość jej produktów.

Ekspresy De'Longhi – co warto wiedzieć?

Jeżeli rozmawiamy o ekspresach, w przeciwieństwie do Saeco, De'Longhi posiada bardzo szeroki katalog produktów w różnych kategoriach. W sprzedaży znajdziemy kilka linii urządzeń kapsułkowych, w cenach od kilkuset do nieco ponad 1000 złotych, które korzystają z wkładów Nespresso. Na największych kawoszy czekają bardziej profesjonalne ekspresy kolbowe oraz najdroższe urządzenia z serii La Specialista Maestro, używane z powodzeniem w kawiarniach na całym świecie. Z logo De'Longhi kupimy też wysokiej klasy ekspresy przelewowe.
Najważniejsze dla De'Longhi pozostają jednak modele ciśnieniowe, które cieszą się największym powodzeniem wśród indywidualnych konsumentów. Ceny najprostszych modeli zaczynają się tutaj od około 1000 złotych, przeciętnie wynoszą około 1600 złotych, a najbardziej premiowe maszyny w tej kategorii to wydatek kilku tysięcy złotych.
Ekspresy ciśnieniowe De'Longhi wykorzystują młynki stalowe. Co prawda szybciej mielą ziarna, ale w trakcie pracy intensywnie się nagrzewają, co skutkuje bardziej „spalonym” i mocnym aromatem kawy, który ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.
Urządzenia De'Longhi posiadają wbudowane dozowniki mleka, a także szersze tacki na szklanki czy kubki. Przy produkcji ekspresów De'Longhi używa droższych materiałów wykończeniowych (duże ilości metalu, mocniejsze tworzywa sztuczne), co wpływa na ich większą masę oraz podwyższa cenę.

Saeco czy De'Longhi – podsumowanie

Zarówno ekspresy ciśnieniowe Saeco, jak i De'Longhi są doskonałym wyborem, jeżeli poszukujemy solidnego sprzętu od parzenia, który posłuży nam przez wiele lat. Propozycje Saeco są bardziej kompaktowe i zaawansowane technologicznie, oferując bardzo dużą liczbę funkcji konfiguracyjnych i nowoczesny interfejs (ekran dotykowy). Ekspresy De'Longhi są z kolei znacznie prostsze w obsłudze i konserwacji, co docenią tradycjonaliści, oferując przy tym mocniejszy aromat napojów.
Zdjęcie: Envato Elements