Data publikacji:

Czym się różni Samsung Galaxy S23 Ultra od poprzednika – Samsunga Galaxy S22 Ultra?

Samsung pozostaje od lat jednym z kilku czołowych producentów smartfonów, regularnie wprowadzając na rynek wiele interesujących innowacji i funkcji, które są nieobecne u konkurencji. Niezmiennie klejnotem w koronie firmy jest linia flagowych telefony Samsung Galaxy. W jej skład wchodzi zawsze kilka modeli, które są regularnie odświeżane co roku. Najdroższe urządzenie z serii to smartfony Samsung Galaxy Ultra. Przekonajmy się zatem, jak w bezpośrednim starciu wypadają modele Samsung Galaxy S22 Ultra i Samsung Galaxy S23 Ultra, z 2022 i 2023 roku.
galaxy s23 ultra

Samsung Galaxy S22 Ultra – parametry techniczne i najważniejsze cechy telefonu

Oficjalna światowa premiera Samsunga Galaxy S22 Ultra miała miejsce 25 lutego 2022 roku. Tradycyjnie ekran Galaxy Ultra jest największy wśród modeli wchodzących w skład całej linii. Mamy tutaj do czynienia z wyświetlaczem Super Dynamic AMOLED, pracującym w rozdzielczości 1440 na 3088 pikseli i obsługującym częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz, a także maksymalną jasność na poziomie 1750 nitów.
S22 Ultra napędza szybki procesor Exynos 2200, który został zaprojektowany przez Samsunga (jest to najlepszy procesor producenta). Ponadto na pokładzie telefonu znajdziemy 8 GB lub 12 GB pamięci RAM, dzięki czemu radzi on sobie nawet z bardzo wymagającymi programami. W zależności od wybranego wariantu, producent oferuje 256 GB lub 512 GB wolnego miejsca na zapisywanie danych. W najdroższej wersji jest to nawet 1 TB, który się przydaje, jeżeli chcemy zapisywać dużo materiałów wideo w wysokiej rozdzielczości.
Z tyłu urządzenia producent zamontował w sumie cztery obiektywy. Główny szerokokątny z matrycą 108 Mpix, szerokokątny 12 Mpix, teleobiektyw z trzykrotnym zoomem 10 Mpix oraz teleobiektyw z dziesięciokrotnym zoomem 10 Mpix. Z przodu znajdziemy natomiast kamerę selfie 40 Mpix. Są one wspierane przez zaawansowane algorytmy poprawiające jakość fotografii i wideo w czasie rzeczywistym, usuwając niedoskonałości i artefakty obrazu.
Telefon jest zasilany bardzo dużą baterią o pojemności 5000 mAh, rzadko spotykaną we flagowych telefonach konkurencji. Urządzenie wspiera technologię szybkiego ładowania o mocy 45 W w wersji przewodowej, a także 15 W w wersji indukcyjnej. Dodajmy, że model odznacza się również stopniem ochrony IP68, jest więc całkowicie odporny na wilgoć, pył i zachlapania, a jego waga to 229 gramów. Obsługę urządzenia ułatwia wbudowany rysik S Pen.
Samsung Galaxy S22 Ultra

Samsung Galaxy S23 Ultra – parametry techniczne i najważniejsze cechy telefonu

Telefon Samsunga Galaxy S22 Ultra zadebiutował oficjalnie w sprzedaży 17 lutego 2023 roku. Jeżeli chodzi o zewnętrzny design, model nie różni są znacząco od poprzednika. Zmiany zaszły w przypadku oferowanych przez producenta kolorów obudowy. Jeżeli chodzi o ekran, oba modele mają praktycznie ten sam wyświetlacz. Nowszy telefon ma przewagę, jeżeli chodzi o jego zabezpieczenie. Samsung użył tutaj bowiem nowego szkła Gorilla Glass Victus 2 (w S22 było to Gorilla Glass Victus+), które według producenta zapewnia znacząco lepszą ochronę podczas upadków.
Jeżeli chodzi o podzespoły, we wnętrzu S23 znajdziemy 8 GB lub 12 GB pamięci RAM. W kwestii miejsca na dane Samsung ograniczył się wyłącznie do zaoferowania modeli z dyskami 512 GB lub 1 TB. Największy upgrade zaszedł w przypadku procesora. Model korzysta bowiem z najszybszego na rynku Snapdragon 8 Gen 2, pracującego w częstotliwości 3,3 GHz, który oferuje zauważalny wzrost wydajności w porównaniu do Exynosa 2200.
Największe przetasowania względem wersji z 2022 roku zaszły w układzie fotograficznym. Główna kamera szerokokątna ma teraz dwukrotnie większą matrycę 200 Mpix, wspierają ją trzy dodatkowe obiektywy – szerokokątny 12 Mpix, teleobiektyw z trzykrotnym zoomem 10 Mpix i teleobiektyw z dziesięciokrotnym zoomem 10 Mpix.
samsung galaxy s23 ultra
Co ciekawe, producent zdecydował się zmniejszyć matrycę w kamerze selfie – właściciele zamiast obiektywu 40 Mpix korzystają z wersji 12 Mpix, która jest identyczna we wszystkich modelach z linii S23. Większość osób nie zauważy jednak znaczącej różnicy w jakości uzyskanego obrazu.
Telefon zasila ta sama bateria o pojemności 5000 mAh, zmianie nie uległy również opcje szybkiego ładowania (45 W dla przewodowej i 15 W dla bezprzewodowej). Dzięki bardziej energooszczędnemu procesorowi i optymalizacji oprogramowania, model z 2023 roku gwarantuje nieco dłuższy czas pracy niż Galaxy S22 Ultra, oczywiście tylko przy porównywalnym obciążeniu i sposobie użytku. Podobnie jak poprzednik model ma certyfikat IP68 i waży 229 gramów. Urządzenie wciąż może pochwalić się też wbudowanym rysikiem S Pen.

Samsung Galaxy S23 Ultra czy Samsung Galaxy S22 Ultra?

Jak widać, oba modele są na pierwszy rzut oka nierozróżnialne. W bezpośrednim porównaniu mocy i możliwości wygrywa jednak Samsung Galaxy S23 Ultra, a to za sprawą mocniejszego procesora oraz lepszego układu fotograficznego. Oczywiście idzie za tym także jego wyższa cena. Model z 2022 roku wciąż jest świetną propozycją, zwłaszcza dla osób, które nie polują na najnowsze urządzenia. Dzięki wsparciu ze strony Samsunga oba telefony będą otrzymywać regularne aktualizacje Androida przez co najmniej kilka lat.