Data modyfikacji:

Schody w ogrodzie: jakie wybrać? Jak wykonać schody w ogrodzie?

Kamienne, betonowe, a może drewniane? Z jakiego materiału wykonać schody w ogrodzie? Jeśli właśnie szukasz odpowiedzi na to pytanie, zobacz, jakie mocne i słabsze strony mają poszczególne rozwiązania.
schody w ogrodzie

Kamienne schody w ogrodzie

Kamień to klasyczny element wystroju w przypadku architektury ogrodowej. Ma wiele zalet i kamienne schody w ogrodzie będą się szczególnie dobrze prezentować, jeśli w stylizacji działki wykorzystane zostały inne elementy wykonane z tego materiału, np. murki oporowe, obramowania rabat czy chodniki.

Kamień w ogrodzie może występować w najróżniejszych wydaniach – od regularnych płyt, przez efektownie ciosane plastry aż po kamienie o niemal naturalnym kształcie.

A jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Sprawdź także jakie ozdoby do ogrodu mogą się sprawdzić u ciebie.

Zalety

  • Trwałość – kamień jest odporny na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych i w efekcie kamienne schody w ogrodzie będą ci służyć w dobrym stanie przez długi czas, bez konieczności przeprowadzania zabiegów konserwacyjnych.
  • Elegancki efekt dekoracyjny – kamień prezentuje się efektownie i co więcej, w sprzedaży znajdziesz wiele wariantów wykończeniowych materiału.

Wady

  • Wysoki koszt – materiał jest dość drogi i zakup płyt granitowych czy piaskowych może oznaczać naprawdę duży wydatek.

Drewniane schody w ogrodzie

Drewno w aranżacji ogrodu i tarasu sprawdza się znakomicie. Daje przytulny i naturalny efekt, jednocześnie dobrze komponuje się z zielenią roślin. Jak sprawdzi się jako materiał wykończeniowy schodów w ogrodzie?

Zalety

  • Modny efekt – schody drewniane wpisują się w aktualne trendy, dlatego jeśli chcesz zaaranżować modny ogród, to może być strzał w dziesiątkę.

Wady

  • Sezonowa konserwacja – aby drewno utrzymało swój świetny wygląd, niezbędna jest regularna konserwacja materiału. W przeciwnym razie będzie on narażony na niszczenie w skutek działania niekorzystnych warunków atmosferycznych lub korozji biologicznej.

Schody z kostki

Kostka brukowa powstaje z połączenia masy betonowej oraz kruszywa. W rezultacie materiał cechuje się świetnymi właściwościami wytrzymałościowymi, a dodatkowo dostępny jest w wielu ciekawych wariantach wykończeniowych.

Zalety

  • Trwałość – kostka to jedno z solidniejszych rozwiązań, nie wymaga konserwacji i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz obciążenia.

  • Szeroka oferta produktów – w sprzedaży znajdziesz wiele wariantów kostki brukowej – od tych najprostszych szarych, aż po efektownie wybarwione i ukształtowane. W efekcie możliwe jest układanie kostki tak, aby tworzyła ciekawą, zróżnicowaną kolorystycznie kompozycję.

  • Łatwy montaż – układanie schodów czy ścieżek z kostki brukowej jest bardzo proste i to zadanie z powodzeniem można wykonać nawet samodzielnie.

Schody z płyt betonowych

To modne rozwiązanie, które idealnie komponuje się z nowocześnie urządzonymi ogrodami. Betonowe płyty pasują zarówno do żwirowych ścieżek, drewna czy kamienia.

Zalety

  • Trwałość – beton, podobnie jak kostka brukowa, jest odporny na działanie niepogody, wilgoci czy czynników biologicznych.
  • Modny efekt

Schody żwirowe

Ostatnia opcja na to, jak wykonać schody w ogrodzie, to wypełnienie wcześniej przygotowanych stopni za pomocą żwiru. Taki sposób wykończenia ma dość naturalny charakter i dobrze komponuje się z architekturą ogrodu.

Schody żwirowe mogą mieć dowolny kształt, więc dobrze się sprawdzają w przypadku nietypowo ukształtowanego terenu.

Zalety

  • Schody tego typu są trwałe i nie wymagają sezonowej konserwacji.
  • Łatwe wykonanie – schody tego typu można łatwo wykonać poprzez ukształtowanie stopni i zabezpieczenie ich np. za pomocą słupków pełniących rolę podstopnic. W spodniej części powinien znaleźć się grubszy żwir, który zapewni właściwy drenaż. Na wierzch powinna trafić dekoracyjna warstwa kruszywa lub drobnych otoczaków.
  • Dość niski koszt wykonania.

Wady

  • Konieczność uzupełniania żwiru z czasem – kruszywa może ubywać na skutek regularnego użytkowania schodów.
  • Podłoże nie jest w pełni stabilne, co może powodować pewien dyskomfort podczas poruszania się po stopniach, zwłaszcza w lekkim obuwiu lub na obcasach.